Home      Administration
  Wrestling  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Tues., Feb. 19
2018-2019 Wrestling

Activity Administration:
 Online Rules Meetings and Officials Exams begin on November 12, 2018 and must be completed by November 28, 2019
 Start of Practice: November 19, 2018
 Maximum number of Contests: 16
 First Available Contest Date: November 29, 2018
 Deadline to complete the Eligibility Verification Form: November 29, 2018
 Player Participation Limit:
   Daily Limit: A wrestler may not wrestle in more than five (5) matches on any given day.
   Season Limitation: No student may participate in more than 45 matches prior to League-sponsored tournament.
 Sections begin: The week of February 11, 2019
 Last Day to hold Section Tournament:
   Team - Saturday, February 16, 2019
   Individual - Saturday, February 23, 2019
 Deadline to certify rosters, schedule, photo, etc. for the State Tournament Program: February, 19, 2019 at 8:00 am

State Tournament Info:
 Deadline to Apply for Media Credentials: February 26, 2019
 
Ticket PricesAdultStudent
Single Session$16.00$10.00
Daily Pass$30.00$18.00
Season Book$90.00$54.00
      


News
Resources
  • Competitive Section Assignments
  • Wrestling: Exposure to Herpes
  • Herpes Gladiatorum - NFHS Statement
  • Herpes Gladitorium Information
  • Minimum Weight Permit Form - FEMALE
  • Minimum Weight Permit Form - MALE
  • Minimum Weight Permit Spreadsheet (Excel)
  • MRSA in Sports Participation
  • National Federation Wrestling Page
  • Protocols for Blood Exposure
  • Skin Condition Report
  • Skin Infection Slide Show - New 2017
  • Skinfold Technicians List
  • SMAC Regional Skin Specialists
  • Weigh-In Certification Forms
  • Weight Certification Process
  • Yearbook and Record Book
      
      

    State Tournament Info
    February 28 - March 2,  2019
    Xcel Energy Center
    Tournament Related Files
    Previous Years Results
      Brackets

    Section Tournaments
    (B indicates a Bracket is available)
    Sec. Date Site B
    1A Team:
    Feb. 14, 16, 2019
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
    B
    1A Individual:
    Feb. 22, 23, 2019
    Mayo Civic Center,
    Rochester, MN
     
    2A Feb 14, 2019
    Feb 16, 2019
    Team

    @ Top 4 Seeds
    LeSueur-Henderson
    B
    2A Feb 22 & 23, 2019
    Individual
    Blue Earth Area High School  
    3A Feb 14, 2019
    Feb 16, 2019
    (TEAM)
    TBD
    Tracy
    B
    3A Feb 22 & 23, 2019
    (IND)
    Windom  
    4A Team: Feb. 15, 2019 Howard Lake Waverly-Winsted
    High School
    B
    4A Individual: Feb. 23, 2019

    Kimball High School  
    5A Team -Feb. 12 & 15, 2019 Benson HS B
    5A Individual: Feb. 23, 2019
    Minnewaska Area HS- 9 am start!  
    6A Individual
    Feb 23-2019
    Wadena Deer Creek  
    6A Feb 12 1/4 final
    Feb 15 Semi and finals
    Qtrfinals--H. Seed
    Semi-Final & Final @ Wheaton
    B
    7A B
    7A  
    8A Seed Date: 2/11/19
    TEAM -
    Saturday, Feb. 16,
    2019

    Last Play Date: 2/16/19

    Ralph Engelstad Arena - TRF
    B
    8A INDIVIDUAL -
    Fri & Sat., Feb. 22 &
    23, 2019

    Last Play Date: 2/23/19

    Crookston H.S.
     
    1AA Team:
    Feb. 14, 16, 2019
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester, MN
    B
    1AA Individual:
    Feb. 22, 23, 2019
    Mayo Civic Center,
    Rochester, MN
     
    2AA Team:
    Round 1 & 2
    Feb 14, 2019
    Semifinal &
    Final Feb 16, 2019






    Team
    Round 1 & 2: Top 4 seeds

    Final: Delano
    B
    2AA Individual:
    Feb 22 & 23, 2019




    Waconia High School
     
    3AA Feb 14, 2019
    Feb 16, 2019
    (TEAM)
    TBD
    Worthington
    B
    3AA Feb 22 & 23, 2019
    (IND)
    New Ulm HS  
    4AA Team
    Saturday, February 16,
    2019
    10:00 AM
    Mahtomedi High School
    B
    4AA Individual
    February 22, 2019 @ 5:30
    February 23, 2019 @
    10:00
    So. St. Paul High School
     
    5AA 2019 Team
    Saturday, Feb 16
    Totino Grace High School B
    5AA 2018 Individual
    Saturday, Feb 23
    Orono High School  
    6AA Individual: Feb. 23, 2019
    Becker HS  
    6AA Team: Feb. 16, 2019 Monticello HS B
    7AA Team North Feb 12, 2019
    Team South Feb 12, 2019
    Team Final Feb 15, 2019
    Proctor
    Princeton
    Milaca
     
    7AA Individual Feb 22 & 23,
    2019
    Hibbing  
    8AA
    TEAM -
    Saturday, Feb. 16 2019
    2019

    Ralph Engelstad Arena - TRF.
    B
    8AA Individual: Feb. 22- 23,
    2019

    Hawley High School

     
    1AAA Team- Feb. 14,16, 2019
    Highest Seed, finals at Mayo Civic Center B
    1AAA Individual- February 22,
    23, 2019
    Mayo Civic Center  
    2AAA Team, February 13, 15,
    2019
    High Seed, Burnsville High School B
    2AAA Individual,
    Feb 22,23, 2019





    Rosemount High School  
    3AAA Team
    February 15, 2019 @ 3:00
    Eagan H.S.
    4185 Braddock Trail
    Eagan, MN 55123-1575
    B
    3AAA Individual
    February 22, 2019 @ 5:00
    February 23, 2019 @ 10:00
    Bloomington Kennedy H.S.
    9701 Nicollet Ave South
    Bloomington, MN 55420-4498
     
    4AAA 2019
    Individual
    February 23, 2019
    10:00 a.m.
    Stillwater High School  
    4AAA 2019
    Team February 15, 2019
    4:30 p.m.
    Mounds View HS B
    5AAA 2019
    Team February 14 & 15
    Feb 14: #8 vs #9 - 7pm
    Feb 15: 4 Quarterfinals
    5:30 Semi-Finals
    7:00 Finals
    STMA - Middle School West B
    5AAA 2019
    Individual
    February 23
    10:00 a.m.
    STMA - High School  
    6AAA 2019
    Team
    Fri, Feb 15
    Prelims: 4:30 pm
    QF: 5:30 pm
    SF: 7:00 pm
    F: 8:30 pm
    Edina High School B
    6AAA 2019
    Individual
    Sat, Feb 23 9:00 am
    Chanhassen High School  
    7AAA Team Feb 15 2019 St. Francis  
    7AAA Individual Feb 22-23,
    2019
    Coon Rapids  
    8AAA Team - Saturday. February.
    16, 2019
    11 am - Little Falls High School B
    8AAA Individuals -Saturday.
    February 23, 2019
    One Day meet at Rocori
    7:30 am - Skin check
    9":45 am - Pigtail matches - 2 matches per weight/4 mats
    11 am - Quarter-Final matches - 4 mats
    1 pm - Consolation Pigtails - 4 mats
    2:30 pm - Champion SF/Consolation SF - 4 mats - 5th/6th place matches - 4 mats
    5 pm - Championships (1st-2nd; 3rd-4th - 2 mats
    True 2nd to follow
     
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499