John's Journal
Class 3A Baseball Rankings5/3/2017
Associated Press poll for Minnesota high school baseball, provided by Let's Play Baseball newspaper.

CLASS 3A
1. Waconia
2. St. Cloud Tech
3. New Ulm
4. Bemidji
5. Alexandria
6. Mahtomedi
7. Mankato West
8. Benilde-St. Margaret’s
9. Hibbing
10. Holy Angels
11. Little Falls
12. Marshall
13. Northfield
14. St. Thomas Academy
15. Winona
16. Hutchinson
17. Henry Sibley
18. Fridley
19. Worthington
20. St. Anthony Village
Also receiving votes: Red Wing, Kasson-Mantorville, Albert Lea, Stewartville, Delano, Monticello, Sauk Rapids-Rice, Rocori, Big Lake, South St. Paul
Class 2A Baseball Rankings5/3/2017
Associated Press poll for Minnesota high school baseball, provided by Let's Play Baseball newspaper.

CLASS 2A
1. Belle Plaine
2. Minnehaha Academy
3. Pierz
4. Foley
5. Maple Lake
6. New Life Academy of Woodbury
7. Holy Family Catholic
8. Jackson County Central
9. Cannon Falls
10. Glencoe-Silver Lake
11. Caledonia
12. Aitkin
13. Pequot Lakes
14. Duluth Marshall
15. Rochester Lourdes
16. Pine Island
17. New London-Spicer
18. Sauk Centre
19. Kenyon-Wanamingo
20. Providence Academy
Also receiving votes: St. Charles, Warroad, St. Cloud Cathedral, Esko, Barnesville, Proctor, Fillmore Central, Perham, Frazee, Paynesville Area, Mora, Dilworth-Glyndon-Felton
Class 1A Baseball Rankings5/3/2017
Associated Press poll for Minnesota high school baseball, provided by Let's Play Baseball newspaper.

CLASS 1A
1. Parkers Prairie
2. Legacy Christian Academy
3. BOLD
4. Mankato Loyola
5. Springfield
6. Deer River
7. Walker-Hackensack-Akeley
8. Hinckley-Finlayson
9. Randolph
10. Wabasso
11. Adrian
12. Cleveland
13. Red Lake County
14. Heritage Christian Academy
15. Minneota
16. Fosston
17. Canby
18. Menahga
19. New Ulm Cathedral
20. New York Mills
Also receiving votes: Janesville-Waldorf-Pemberton, Kimball Area, South Ridge, Hill City/Northland, Wabasha/Kellogg, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Nevis, Kittson County Central, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, Minnesota Valley Lutheran, Sleepy Eye, Norman County, Belgrade-Brooten-Elrosa, ML/GHEC/Truman, Sleepy Eye St. Mary’s
Class 2A Boys Tennis Rankings4/30/2017
Provided by the Minnesota Tennis Coaches Association.

CLASS 2A
TEAMS
1 Minnetonka
2 East Ridge
3 Rochester Century
4 Lakeville South
5 Wayzata
6 Edina
7 Mounds View
8 Rochester Mayo
9 Eastview
tie 10 Orono
tie 10 Minneapolis Washburn

INDIVIDUALS
1 Ben van der Sman, East Ridge
2 Nikita Snezhko, Armstrong
3 Sebastian Vile, Rochester Mayo
4 Conner Olsen, Orono
5 Chase Roseth, Lakeville South
6 Gavin Young, Eastview
7 Varun Iyer, Rochester Century
8 Maxim Zagrebelny, Eagan
9 Carter Mason, Eden Prairie
10 Petro Alex, Mounds View
Class 1A Boys Tennis Rankings4/30/2017
Provided by the Minnesota Tennis Coaches Association.

CLASS 1A
TEAMS
1 Blake
2 Rochester Lourdes
3 Breck
4 St. Paul Academy
5 Litchfield
6 Hibbing
7 Mound Westonka
8 Holy Family Catholic
9 Luverne
10 St. James

INDIVIDUALS
1 Ben Ingbar, Blake
2 Jack Barker, Blake
3 Joe Mairs, Blake
4 Karthik Papisetty, Breck
5 Thomas Metz, Breck
6 Mathew Metz, Breck
7 Justin Bobo, Rochester Lourdes
8 Ryan Ortega, Winona Cotter
9 Jose Williamson, Minnehaha
10 Josh Prahl, Litchfield