John's Journal
Class 2A Football Rankings10/3/2018
From the Associated Press.

CLASS 2A
1. Caledonia (5-0)
2. Minneapolis North (5-0)
3. Barnesville (5-0)
4. Redwood Valley (5-0)
5. Maple River (5-0)
6. St. Charles (5-0)
7. Hawley (4-1)
8. Royalton (5-0)
9. Paynesville (4-1)
10. Pipestone Area (4-1)
Class 1A Football Rankings10/3/2018
From the Associated Press.

CLASS 1A
1. Minneota
2. Mahnomen/Waubun
3. BOLD
4. Blooming Prairie
5. Rushford-Peterson
6. Ottertail Central
7. United South Central
8. Mayer Lutheran
9. Fertile-Beltrami
10. Goodhue
Nine-Man Football Rankings10/3/2018
From the Associated Press.

NINE-MAN
1. Spring Grove
2. Stephen-Argyle
3. Verndale
4. Cromwell-Wright
5. Houston
6. Cook County
7. Mountain Lake Area
8. South Ridge
9. Norman County East/Ulen-Hitterdal
10. Russell-Tyler-Ruthton
Final Class 2A Girls Tennis Rankings9/30/2018
From the Minnesota Tennis Coaches Assocation.

CLASS 2A
TEAMS
1 Edina
2 Minnetonka
3 Rochester Mayo
4 Mounds View
5 Hopkins
6 Prior Lake
7 Lakeville South
8 Eastview
9 Duluth East
tie - 10 Rochester Century
tie - 10 Eagan

INDIVIDUALS
1 Karin Young (9) Eastview
2 Nicole Copeland (11) Edina
3 Maddie Suk (12) Hopkins
4 Aili Hietala (10) Duluth East
5 Andrea Jansson (12) Edina
6 Ellen Puzak (12) Minneapolis Southwest
7 Lauren Ferg (12) Eagan
8 Delaney Schurhamer (11) Woodbury
9 Annika Elvestrom (9) Minnetonka
10 Nicole Snezhko (11) Robbinsdale Armstrong
Final Class 1A Girls Tennis Rankings9/30/2018
From the Minnesota Tennis Coaches Assocation.

CLASS 1A
TEAMS
1 Blake
2 Breck
3 Litchfield
4 Rochester Lourdes
5 Virginia
6 St. James
7 Jordan
8 LeSueur-Henderson
9 Minnewaska
10 Osakis

INDIVIDUALS
1 Arlina Shen (11) Blake
2 Katie Mulvey (12) Trinity at River Ridge
3 Clare Palen (11) Rochester Lourdes
4 Shanna Kinny (12) Litchfield
5 Sonia Baig (10) Blake
6 Ally Agerland (9) Holy Family Catholic
7 Natalie Allison (12) Rochester Lourdes
8 Danielle Thorfinnson (11) Minnewaska
9 Greta Nesbit (10) Lesueur-Henderson
10 Renata Hernandez (12) St. James