Home      Administration
  Wrestling  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Tues., Feb. 20
MSHSL Records
Record Submission Forms

        All-Time
              Individual
                          Five-Time State Champion
                                                      Matt Nagel, Frazee, 1997-2001
                                                      Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 1999-2003
                                                      Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 2003-2007
                                                      Destin McCauley, Apple Valley, 2006-2008, 2010-2011
                          Four-Time State Champion
                                                      Jim Van Gorden, Minneapolis Marshall, 1937-40
                                                      Steve Carr, Battle Lake, 1976-78, & Moorhead, 1979
                                                      John Miller, Renville-Sacred Heart, 1982-85
                                                      Ty Friederichs, Osseo, 1992-95
                                                      Chad Erikson, Apple Valley, 1994-97
                                                      Ty Eustice, Blue Earth Area, 1998-2001
                                                      Marcus LeVesseur, Minneapolis Roosevelt, 1998-2000, & Bloomington Kennedy, 2001
                                                      Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 1999-2002
                                                      Gabriel Mooney, *Badger/Greenbush-Middle River, 2001-2004
                                                      Charlie Falck, Apple Valley, 2001-2004
                                                      David Thorn, St. Michael-Albertville, 2006-2009
                                                      Brandon Kingsley, Apple Valley, 2009-2012
                                                      Mitch Bengtson, *St. Cloud Apollo, 2009-2011, 2013
                          Three-Time State Champion
                                                      Dick Pierson, Robbinsdale, 1943-45
                                                      Chas Ofsthun, Robbinsdale, 1948-50
                                                      Dick Mueller, Anoka, 1949-51
                                                      Kermit Zelke, Winona, 1950, 1952-53
                                                      Al DeLeon, Blue Earth, 1955, 1957-58
                                                      Stan Christ, Mankato, 1957-59
                                                      Gary Erdman, Mound, 1958-60
                                                      Ron Ankeny, Blue Earth, 1961-63
                                                      Howard Leopold, Redwood Falls, 1961-63
                                                      Tom Jean, Albert Lea, 1970-72
                                                      Rick Goeb, Monticello, 1981, & Anoka, 1982-83
                                                      Mark Krier, Plainview, 1983-85
                                                      Matt Demaray, Apple Valley, 1984-86
                                                      Corey Olson, Hayfield, 1986-88
                                                      Chad Nelson, Stewartville, 1989-91
                                                      Brandon Paulson, Anoka, 1990-92
                                                      Chad Kraft, Heron Lake-Okabena-Lakefield, 1992-94
                                                      Jon Fitzgerald, Martin County West, Sherburn, 1993-95
                                                      Pat McNamara, *Scott West (Belle Plaine/Jordan), 1994-96
                                                      Brad Pike, Hayfield, 1994-96
                                                      Luke Becker, Cambridge-Isanti, 1996-98
                                                      Darin Bertram, *Wheaton/Herman-Norcross, 1996-98
                                                      Dana Gostomczik, Janesville-Waldorf-Pemberton, 1996-98
                                                      Mark Carlson, Staples-Motley, 1997-99
                                                      Luke Eustice, Blue Earth Area, 1996 & 1998-99
                                                      Jacob Volkman, *Battle Lake/Underwood/Henning, 1997-99
                                                      Nate Baker, *Jackson County Central/SW Star Concept, 1998-2000
                                                      Josh McLay, Hastings, 1998-2000
                                                      Mitch Kuhlman, Medford, 2001-03
                                                      Shane Masching, Hayfield, 2002-2004
                                                      Craig Luberts, Pierz, 2002-2004
                                                      Tyler Safratowich, Park Rapids Area, 2002-2004
                                                      Nick Kulseth, *Windom Area/Mt. Lake/Butterfield-Odin, 2003-2005
                                                      Nate Matousek, Glencoe-Silver Lake, 2003-2005
                                                      Zack Bigboy, Bloomington Kennedy, 2003-2005
                                                      Richard Fessler, Apple Valley, 2003-2005
                                                      Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 2004-2006
                                                      Travis Elg, *Windom/Mt. Lake/Butterfield-Odin, 2004-2006
                                                      Cody Adams, Mankato East, 2005-2007
                                                      Kirk Anderson, Barnesville, 2004-05, 2007
                                                      Matt Mincey, Apple Valley, 2006-08
                                                      Derek Schreiner, Wayzata, 2006-08
                                                      Jake Deitchler, Anoka, 2006-08
                                                      Sam Maresh, Champlin Park, 2006-08
                                                      Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 2007-09
                                                      Drew Fleming, *Watertown-Mayer/Martin Luther, 2008-10
                                                      Bronson Steuber, Jackson County Central, 2009-11
                                                      Dakota Trom, Apple Valley, 2009-11
                                                      Hayden Zillmer, Crosby-Ironton, 2009-11
                                                      Matt Kelliher, Apple Valley, 2009-11
                                                      Curt Maas, Medford, 2010-12
                                                      Joey Munos, South St. Paul, 2010-12
                                                      Cameron Sykora, *Border West, 2011-13
                                                      Kyle Gliva, Simley, Inver Grove Heights, 2011-13
                                                      Nick Wanzek, Simley, Inver Grove Heights, 2011-13
                                                      Tommy Thorn, St. Michael-Albertville, 2011-13
                                                      Mark Hall, Apple Valley, 2011-13
        Career
              Individual
                          Consecutive Victories
                                                    129  Steve Carr, Battle Lake, 1975-79
                          Escapes
                                                    134  Doug Nelson, Dassel-Cokato, 1993
                          Falls
                                                    102  Steve Carr, Battle Lake, 1975-1979
                                                    76  Casey Lund, Dassel-Cokato, 1991
                          Near Falls
                                                    158  Casey Lund, Dassel-Cokato, 1991
                          Pins
                                                    103  Jesse Sattler, Hopkins, 2017
                          Reversals
                                                    83  Doug Nelson, Dassel-Cokato, 1993
                          Takedowns
                                                    317  Shane Colberg, Dassel-Cokato, 1995
                          Victories
                                                    233  Mitch Kuhlman, Medford, 2000-03
                                                    223  Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 2003-2007
                                                    175  Steve Carr, Battle Lake, 1975-79
                                                    151  Jesse Sattler, Hopkins, 2017
                                                    127  Shane Colberg, Dassel-Cokato, 1995
        Season
              Individual
                          Consecutive Falls
                                                    18  Casey Lund, Dassel-Cokato, 1991
                          Consecutive Victories
                                                    38  Shane Colberg, Dassel-Cokato, 1994
                          Escapes
                                                    60  Vince VanAntwerpen, Dassel-Cokato, 1995
                          Falls
                                                    28  Casey Lund, Dassel-Cokato, 1991
                          Fastest Falls
                                                      
                          Fastest Pin
                                                    :06  Phu Ha, Pelican Rapids (vs. Breckenridge), 1986
                                                    :06  Carson Haugrud (170 lbs), Pelican Rapids (vs. May-Port CG, Mayville, ND), 2016
                                                    :06  Chad Maddock (heavyweight), *Redwood/River Valley (vs. Windom Area), 2017
                                                    :09  Dylan Ditty, Park Center, Brooklyn Park (vs. St. Paul Humboldt), 2016
                                                    :10  Kevin Seeverson (heavyweight), Dassel-Cokato, 1975
                                                    :10  Casey Lund, Dassel-Cokato, 1989
                          Near Falls
                                                    56  Shane Colberg, Dassel-Cokato, 1995
                          Reversals
                                                    31  Scott Sunblad, Dassel-Cokato, 1991
                          Takedowns
                                                    124  Shane Colberg, Dassel-Cokato, 1995
                          Victories
                                                    49  Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 2006
                                                    47  David Thorn, St. Michael-Albertville, 2006
                                                    46  Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 2006
                                                    46  Lance Peters, Grand Meadow/Leroy-Ostrander/Kingsland, 2006
                                                    46  Kirk Anderson, Barnsville, 2007
              Team
                          Escapes
                                                      
                          Falls
                                                      
                                                      
                          Most Consecutive Wins
                                                      
                          Most Meet Points Dual Meet
                                                      
                          Near Falls
                                                      
                          Reversals
                                                      
                          Takedowns
                                                      
 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499