Home      Administration
Administrative Region 3AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Alpine Skiing
Boys
6A
February 5, 2019 Buck Hill Bob Boldus
6550 York Ave. S., Suite 211
Edina, MN 55435
Cell/text 952-201-5670
bob@mngolf.org
Brackets
2018 Results 
Alpine Skiing
Girls
6A
February 5, 2019 Buck Hill Bob Boldus
6550 York Ave. S., Suite 211
Edina, MN 55435
Cell/text 952-201-5670
bob@mngolf.org
  



2018 Results
Baseball
3AAA
May 26, 28, 31, June 1, 4, 5,
2019
Red Haddox Fields Matt Hanson
Bloomington Kennedy High School
9701 Nicollet Avenue S
Bloomington, MN 55420
952-681-5047
mhanson@isd271.org
Brackets
 
Baseball
3AAAA
May 26, 28, 30,, June 1,
4, 5, 2019
TBD Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8912
C 651-755-1278
Brackets
 
Basketball
Boys
3AAA
March 5, 8, 14, 2019 QF @ High Seed, SF & F @ Bloomington Jefferson

Chad Nyberg
Bloomington Jefferson High School
4001 W 102nd Street
Bloomington, MN 55437
952-806-7719
Brackets
 
Basketball
Boys
3AAAA
March 5, 8, 14, 2019 QF @ High Sed, SF & F @ Farmington High School Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8912
C 651-755-1278
Brackets
 
Basketball
Girls
3AAA
February 27, March 2,
March 7, 2019
QF @ High Seed, SF & F @ Bloomington Jefferson
Chad Nyberg
Bloomington Jefferson High School
4001 W 102nd Street
Bloomington, MN 55437
952-806-7719
Brackets
 
Basketball
Girls
3AAAA
February 27, March
2, 7,
2019
QF @ High Seed, SF & F TBD Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8912
C 651-755-1278
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
3AA
October 25, 2018 Valleywood Golf Course, Apple Valley Greg Utecht
13481 Foliage Avenue
Apple Valley, MN 55124-5604
H-952-432-3029
C-952-220-5962
utechtg@gmail.com
  
2012 Results
2013 Results
2014 Results
2015 Results
Fan Reminders
2016 Results
Meet Information
Uniform Verification
School Supervision Areas
2017 Course Map
2017 Entry Rosters
MSHSL-CC-UniformEmphasis
2017 Results
Cross Country Run
Girls
3AA
October 25, 2018 Valleywood Golf Course, Apple Valley Greg Utecht
13481 Foliage Avenue
Apple Valley, MN 55124-5604
H-952-432-3029
C-952-220-5962
utechtg@gmail.com
 2012 Results 
2013 Results
2014 Results
2015 Results
Fan Reminders
2016 Results
Meet Information
Uniform Verification
School Supervision Areas
2017 Course Map
2017 Entry Rosters
MSHSL-CC-UniformEmphasis
2017 Results
Dance Team
Girls
1AAA
February 9, 2019 Bloomington Kennedy High School Heather Daggett
7411 S. 3rd Ave
Richfield, MN 55423
Cell 612-462-1194
richbloom_mn@justforkix.com
 2018 1AAA Schedule 
Debate
3
November 30, 12/1 2018
Jaunary 11, 12, 2019
11/30, 12/1 @ Eagan High School
1/11 &12/ 2019 TBD
Bob Ihrig
320 Ridgewood Street
Mankato, MN 56001
H: 507/388-1953 W: 507/387-3461 x107
robert.ihrig1@gmail.com
  
Football
36A
October 26,
November 2,
2018
High Seed (QF) Crossover w/other AAAAAA teams at highest seeds (SF) Bruce Miller
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124 952-431-8912
Buce.Miller@district196.org
  
Football
3AAAAA
October 23, 27,
November 2, 2018
High Seeds Pete Buesgens
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
Apple Valley, MN 55124
952-431-8211
Peter.Buesgens@district196.org
Brackets
 
Golf
Boys
3AAA
May 31, June 3 2019 Bunker Hills Dean Verdoes
1509 Dodd Rd
Mendota Heights, MN 55118
H: 651-457-5483
fax: 651-405-2461
verdoesdb@aol.com
  
Golf
Girls
3AAA
May 31, June 3 2019 Bunker Hills Dean Verdoes
1509 Dodd Rd
Mendota Heights, MN 55118
H: 651-457-5483
fax: 651-405-2461
verdoesdb@aol.com
  
Gymnastics
Girls
2AA
February 15, 2019
5:00 PM
TBD Sue Samuelson
Mounds Park Academy
2051 E. Larpenteur Ave.
St. Paul, Minnesota 55109
W: 651.748.5644
C: 651-214-4617
ssamuelson@moundsparkacademy.org
  
Gymnastics
Girls
3AA
February 15,
2019
TBD Mark Sikich
Park High School
8040 80th Street South
Cottage Grove, MN 55016
651-425-3752 (W)
651-238-4238 (cell)
Work email: msikich@sowashco.org
Home email: msikich@comcast.net
  
Hockey
Boys
3AA
February 19, 21, 23,
28, 2019
Play-in and QF @ High Seed, SF &F TBD Matt Percival
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8905
C 952-210-7112
matt.percival@district196.org
Brackets
 
Hockey
Girls
4A
QF February
9,
SF February 12,
F February 14, 2019
Woog Arena Chad Sexhauer
South Saint Paul H.S.
700 North 2nd Street
South St. Paul, MN 55075-2099
(651) 457-9417
csexauer@sspps.org
Brackets
 
Hockey
Girls
3AA
February 6, 9,
13,
2019
QF & SF @ High Seed, F @ Vet's Memorial Arena Matt Percival
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8905
C 952-210-7112
matt.percival@district196.org
Brackets
 
Lacrosse
Boys'
3
May 29, 31, June 4, 6,
2019
Play in: High Seed
Quarters: High Seed
Semis: High Seed
Finals: TBD
TBD
Brackets
 
Lacrosse
Boys'
6
May 29, 31, June 4, 6,
2019
QF & SF @ High Seed , F @ Prior Lake Matt Percival
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8905
C 952-210-7112
matt.percival@district196.org
Brackets
 
Lacrosse
Girls
3
May 29, 31, June 4, 6,
2019
Play in: High Seed
Quarters: High Seed
Semis: High Seed
Finals: TBD
TBD

Brackets
 
Lacrosse
Girls
6
May 29, 31, June 4, 6,
2019
QF & SF @ High Seed , F @ Prior Lake Russ Reetz
Prior Lake High School
7575 150th ST W
Savage, MN 55378
952-226-8690
rreetz@priorlake-savage.k12.mn.us
Brackets
 
Music
3AA

  
Music
3AA

  
Music
3AA
April 23, 2019
Instrumental Solo and Enseble
Bloomington Jefferson Daniel Fretland
Bloomington Jefferson High School
4001 W 102nd Street
Bloomington, MN 55437
952-806-7760
  
Music
3AA

  
Music
3AA

  
Nordic Ski Racing
Boys
1A
February 5, 2019 Battle Creek Regional Park Kevin Panzer
15500 Kings Court
Burnsville, MN 55306
kwpanzer@frontiernet.net
  
Nordic Ski Racing
Boys
3A
February 5, 2019 Theodore Wirth Park Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N
Plymouth MN 55441
612-618-5733
  
Nordic Ski Racing
Girls
1A
February 5, 2019 Hyland Kevin Panzer
15500 Kings Court
Burnsville, MN 55306
kwpanzer@frontiernet.net
  
Nordic Ski Racing
Girls
3A
February 5, 2019 Theodore Wirth Park Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N
Plymouth MN 55441
612-618-5733
  
One Act Play
3AA
TBD TBD Polly Reikowski
Eagan High School
4185 Braddock Trail
Eagan, MN 55123
651-683-6902
paulette.reikowski@district196.org
  
Soccer
Boys
3AA
October 9, 11, 16
2018
High Seed, QF & SF, Finals @ Burnsville 7:30 PM Greg Juba
7928 Isleton Avenue S, Cottage Grove MN 55016
gjuba23@gmail.com
651.260.1048
Brackets
 
Soccer
Girls
3AA
October 9, 11, 16 2018 High Seed, QF & SF, Finals @ Burnsville 5:00 PM Greg Juba
7928 Isleton Avenue S, Cottage Grove MN 55016
gjuba23@gmail.com
651.260.1048
Brackets
 
Softball
Girls
3AAA
May
20--6/1, 2019
Firsy two rounds @ High Seed
Remainder @ Richfield Middle School
Dave Boie
Richfield High School
7001 Harriet Avenue S
Richfield, MN 55423
612-798-6131
david.boie@rpsmn.org
Brackets
 
Softball
Girls
3AAAA
May 20-6/1, 2019 Firsy two rounds @ High Seed
Remainder @ Richfield Middle School
Carla Christiansen
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
Apple Valley, MN 55124
952-431-8200
Carla.Christiansen@district196.org
Brackets
 
Speech
3AA
March 20, 2019 TBD Chris McDonald
Eagan High School
4185 Braddock Trail
Eagan, MN 55123
Chris.McDonald@district196.org
  
Swimming and Diving
Boys
4A
February 20-22, 2019 St. Catherine University
Swim portion begins @ 6:00 pm.
Chris Aarseth
Edison High School
700 22nd Ave. NE
Minneapolis, MN 55418
612-290-6113
caarseth@mpls.k12.mn.us
 Prelim Results 
2013 Finals Results
2014 Results
Swimming Poster-4A Swimming
2015 Prelim Results
2015 Final Results
2016 Prelim Results
2016 Final Results
2017 Prelim Results
2017 Finals
2018 Prelim Results
2018 Final Results
Swimming and Diving
Boys
2AA
February 20-22,
2019
Pioneer Ridge Middle School, Chaska Jen Marshall
5131 193rd St W
Farmington, 55024
jmarshall@farmington.k12.mn.us
612-805-1516
  



Finals Results 2018
Diving Results 2018
Swimming and Diving
Boys
3AA
February 20-22,
2019
Swimming prelims and finals held 2/20, 22 at BlueWater Aquatics, Apple Valley. Diving held 2/21 at Cottage Grove Middle School. Mark Tollefson
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8906
mark.tollefson@district196.org
  
Section 3AA Boys' Swimming & Diving Results
Section 3AA Boys' Swimming & Diving Results
Section 3AA Boys' Swimming & Diving Results
Swimming and Diving
Girls
2AA
November 7, 8,
9 2018
Minnetonka East Middle School
Competition will begin at 6:00 PM , November 8-10.
Michele Northey
8400 Pennsylvania Rd., #332
Bloomington, MN 55438
612-598-6156
michelenorthey5@gmail.com
  
2015 swim prelim results


2015 final results
2016 Section 2AA Complete Results
2017 2AA Girls Section Results
Swimming and Diving
Girls
3AA
November 7, 8,
9
2018
BlueWater Aquatics, Apple Valley. Diving held at Cottage Grove Middle School. Mark Tollefson
Eastview High School
6200140th Street
Apple Valley, MN 55124
O 952-431-8906
mark.tollefson@district196.org
  
2013 Swim Results
2013 Diving Results
Sectin 3AA Girls' Swimming & Diving Results
Tennis
Boys
3AA
Team May 13-
22,
2019
Individual
May 24&29, 2019
Team @
High Seed,.
Individual @ Lifetime Fitness (Lakeville)
Will Short
Simley High School
2920 80th Street E
Inver Grove Heights, MN 55076
651-306-7002
will.short@isd199.org
Brackets
 
Tennis
Girls
3AA
Team: October
1, 3, 5, 9, 11 2018
Individual: October 12, 15
2018
Team
High Seed through semifinals
Lifetime Fitness, Lakeville (SF, F)
Individual
Lifetime Fitnes, Lakeville
Will Short
Simley High School
2920 80th Street E
Inver Grove Heights, MN 55076
651-306-7002
will.short@isd199.org
Brackets
 
Track and Field
Boys
3AA
May 28, 29, 2019 Prior Lake High School Russ Reetz
Prior Lake High School
7575 150th ST W
Savage, MN 55378
952-226-8690
rreetz@priorlake-savage.k12.mn.us
  
Track and Field
Girls
3AA
May 28, 29, 2019 Prior Lake High School Russ Reetz
Prior Lake High School
7575 150th ST W
Savage, MN 55378
952-226-8690
rreetz@priorlake-savage.k12.mn.us
  
Visual Arts
3AA
Do Not Sponsor
  
Volleyball
Girls
3AAA
October 23, 25, 30,
November 3,
2018
10/23, 25, 30 at High Seed, 11/3 @ TBD Sandra Setter-Larsen
Eagan High School
4185 Braddock Trail
Eagan, MN 55123
651-683-6912
Sandra.setter@district196.org
Brackets
 
Wrestling
2AAA
Team, February 13, 15,
2019
High Seed, Burnsville High School Pete Buesgens
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
952-431-8211
peter.buesgens@district196.org
Brackets
 
Wrestling
2AAA
Individual,
Feb 22,23, 2019





Rosemount High School Pete Buesgens
Apple Valley High School
14450 Hayes Road
952-431-8211
peter.buesgens@district196.org
  
 
Region 3 AA Secretary
Scott Larson
1508 Rushmore Drive
Burnsville, MN 55306
952-432-7527 (H)
952-431-8744 (Fax)
sllarson3@comcast.net

Region Files
1AAA Schedule
2017 11/7 Region Committee Agenda
2017 11/7 Region Committee Minutes
2017 9/19 Region Committee Agenda
2017 9/19 Region Committee Minutes
2017-18 3AA Pass
2017-18 Meeting Dates
2017-18 MSHSL Pass
2017-18 Region 3AA Handbook
2017-2018 Fee Schedule
2017-2018 Region Committee
2018 1/9 Region Committee Agenda
2018 1/9 Region Committee Minutes
2018 4/10 Region Committee Agenda
2018 4/10 Region Committee Minutes
2018 6/12 Region Committee Agenda
Event Worker Contract
IRS I-9
IRS W-4
Officials Contract
Region Admissions Sign
Region Part Time Contract
Spring Non-Revenue Site Audit Form
Spring Site Audit Form
TM Final Report
 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499