Home      Administration
Administrative Region 4AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Alpine Skiing
Boys
4A
February 6, 2019 Wild Mountain Joe Dalman
jdalman@dis-llc.com
9488 White Oaks Ct.
Champlin, Mn. 55316
612-804-5266
Brackets
 
Alpine Skiing
Girls
4A
February 6, 2019 Wild Mountain Joe Dalman
jdalman@dis-llc.com
9488 White Oaks Ct.
Champlin, Mn. 55316
612-804-5266
  
Baseball
4AAA
May 30
June 1, 3, 5.6 2019


TBD Ron Adams
2776 Chisholm Ave.
No. St. Paul, Mn. 55109
651-428-8956
rnadams15@yahoo.com
Brackets
 
Baseball
4AAAA
May 27, 29, 31
June 3, 4, 2019
Northwestern
CHS Field
Doug Johnson
706 Heinel Dr.
Roseville, MN 55113
651-645-2654
dmjohnson1957@yahoo.com
Brackets
 
Basketball
Boys
4AAA
March 6, 2019
March 9, 2019 5/7:00
March 14, 2019 7:00
High Seed
SP Washington
SP Washington
Kathy Jackson
Harding HS
(W) 651-744-2479
kathleen.jackson@spps.org
Brackets
 
Basketball
Boys
4AAAA
March 6, 2019, 7:00
March 9, 2019, 5:00/7:00
March 14, 2019, 7:00
1st Round High Seed
Semis and Finals both at Hastings High School
Trent Hanson
200 General Sieben Drive
Hastings, MN 55033
(W) 651-480-7481
thanson@hastings.k12.mn.us
Brackets
 
Basketball
Girls
4AAA
Feb. 28, 2019
March 2, 2019 5/7:00
March 7, 2019 7:00
High Seed
East Ridge
East Ridge
Kathy Jackson
Harding HS
(W) 651-744-2479
kathleen.jackson@spps.org
Brackets
 
Basketball
Girls
4AAAA
Feb 27, 2019, 7:00
March 2, 2019, 5:00/7:00
March 9, 2019, 7:00
1st Round High Seed
Semis and Finals both at Hastings High School
Trent Hanson
200 General Sieben Drive
Hastings, MN 55033
(W) 651-480-7481
thanson@hastings.k12.mn.us
Brackets
 
Cross Country Run
Boys
4AA
October 24, 2018


University of Minnesota GC Scott Stallman
6225 Cascade Pass
Chanhassen, MN 55317
stallmanscott@mediacombb.net
952-200-0710
  
Cross Country Run
Girls
4AA
October 24, 2018
University of Minnesota GC Scott Stallman
6225 Cascade Pass
Chanhassen, MN 55317
stallmanscott@mediacombb.net
952-200-0710
  
Dance Team
Girls
3AAA
February 9, 2019 Bloomington Kennedy H.S. Heather Daggett
7411 3rd Ave
Richfield, 55423
(c) 612-462-1194
(H) 612-798-0307
richbloom_mn@justforkix.com
 2018 Sectional Schedule 
Debate
4
Congress: Dec 1-2
PF, Policy, LD: Jan 5-6
Eagan
Roseville
Greg Martinson
Roseville Area High School
1240 County Rd B2 W.
Roseville, MN 55113
greg.martinson@isd623.org
  
Football
46A
2018
Round One - October 26
Round Two - November 2
or 4
All games at 7pm
High Seed Ray Kirch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
rjkirch5@gmail.com
Cell: 763-432-2341
  
Football
3AAAA
2018
October 23 Quarterfinals
October 27 Semifinals
November 2 Finals
All games 7:00
High Seeds Ray KIrch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
rjkirch5@gmail.com
Cell: 763-567-9250
Brackets
 
Football
4AAAAA
2018
October 22 Quarterfinals
October 27 Semifinals
November 2 Finals
All games 7:00
High Seed Ray Kirch
2964 128th Lane NE
Blaine, MN 55449
rjkirch5@gmail.com
Cell: 763-567-9250
Brackets
Section 4-5A FB Admission Poster 
Golf
Boys
4AAA
May 28, 30 2019
Bunker Hills GC Bryan Munter
828 Greenway Ave N.
Oakdale, Mn. 55128-6202
651-702-8620
bmunter@isd622.org
  
Golf
Girls
4AAA
May 28, 31, 2019 Tanners Brook GC
Andrea Brischke
20433 Everton Tr. Ct. N.
Forest Lake, MN 55025
(w) 651-464-2300
(c) 651-208-0783
andreabrischke@gmail.com
Brackets
 
Gymnastics
Girls
4A
February 14, 2019
6:00 pm
Mahtomedi High School Laurie Jennrich
7135 161 Ave
Columbus, Mn. 55025
(H) 651-464-4961
  
Gymnastics
Girls
4AA
February 16, 2019
11:00 AM
North High School Kate Setley
6417 Clearwater Creek Dr
Lino Lakes, MN 55038
(C) 651-755-5164
(W) 651-265-4810
ksetley@rivercentre.org
  
Hockey
Boys
4A
Feb 19 & 20, 2019 Pig
Tail (Aldrich)
Feb 21 & 22, 2019
Quarters (Aldrich)
Feb 26, 2019 Semi-Finals
(Roseville)
Mar 1, 2019 Final
(Roseville)
Aldrich Arena (Pig Tails and Quarter-finals)
Roseville Arena (Semi-finals & Final)
Corey McKinnon
Forest Lake Area Schools
6100 N. 210th St
Forest Lake, MN 55025
cmckinnon@flaschools.org
(c) 651-226-9739
Brackets
 
Hockey
Boys
4AA
Play In game if
necessary, Feb. 19, 2019
Quarter Finals Feb. 23,
2019
Semis Finals 2/26 & 2/27

Finals March 1, 2019

Aldrich Arena
Jeff Whisler
1240 W. County Road B2
Roseville, MN 55113
jeff.whisler17@gmail.com
(c) 651-329-5100
Brackets
 
Hockey
Girls
4AA
Quarter Finals Feb. 9, 2019
Semi Finals Feb. 12, 2019
Finals Feb. 15, 2019
Aldrich Arena Jeff Whisler
1240 W. County Road B2
Roseville, MN 55113
jeff.whisler@isd623.org
(w) 651-604-1475

Brackets
 
Lacrosse
Boys'
4
Play-in -5/28/19
Quarterfinals -5/30/19
Semi-Finals -6/3/19
Finals -6/5/19, 7:30pm
High Seed
High Seed
High Seed
White Bear Lake High School
Brian Peloquin
brian.peloquin@isd624.org
White Bear Lake High School
3551 McKnight Road
White Bear Lake, MN 55110
651-773-6208


Brackets
 
Lacrosse
Girls
4
Play in -5/28/19
Quarterfinals -5/30/19
Semi-Finals -6/3/19
Finals -6/5/19, 5:30pm
High Seed
High Seed
High Seed
White Bear Lake High School
Brian Peloquin

brian.peloquin@isd624.org
White Bear Lake High School
3551 McKnight Road
White Bear Lake, MN 55110
651-773-6208


Brackets
 
Music
4AA
1) Jazz Contest 2/8/19

2) Instrumental
Solo/Ensemble
2/9/18

3) Vocal Solo/Ensemble
2/23/19

4) Lg Group Instrumental
2/26/19

5) Lg Group Instrumental
2/28/19
1) @ Roseville 8:30 AM

2) @ Tartan 8:30 AM

3) @ White Bear Lake 9:00 AM

4) @ Stillwater 8:00 AM

5) @ White Bear Lake 8:00 AM
1) Pat Moriarty 2) Tony Didier 3) Wendy Suoja 4) Dennis Lindsay 5) Jeremy Rockford
1) pat.moriarty@isd623.org

2) tdidier@isd622.org

3) wendy.suoja@isd624.org

4) lindsayd@stillwater.k12.mn.us

5) jeremy.rockford@isd624.org

  
Music
4AA
1) Vocal Solo/Ensemble 2/7/19

2) Lg Group Vocal 2/19/19
1) @ North High 3:30 PM

2) @ North High 9:00 AM
1) Kim Alswager 2) Kim Alswager 3) Matt Oyen
1) kalswager@isd622.org

2) kalswager@isd622.org



 Region 4AA Committee Meeting Minutes 1-15-14 
Music
4AA
1) Lg Group Instrumental 4/4/19

2) Instrumental Solo/Ensemble 4/13/19

3) Lg Group Vocal 4/16/19
1) @ East Ridge 8:30 AM

2) @ White Bear Lake 8:00 AM

3) @ Stillwater 8:00 AM
1) Brent Comeau 2) Jeremy Rockford 3) Angela Mitchell
1) bcomeau@sowashco.org

2) jeremy.rockford@isd624.org

3) mitchella@stillwater.k12.mn.us
  
Nordic Ski Racing
Boys
4A
Thu. Feb. 7, 2019 Battle Creek Park Reserve, (St. Paul) Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N.
Plymouth MN 55441
weimer17@gmail.com
612-618-5733
 Battle Creek 5K Course 
Battle Creek Spectator Map
Battle Creek Spectator Guide
Sample Certificate of Liability
48 Hour Entry Form
Photo Request
Nordic Ski Racing
Girls
4A
Thu. Feb. 7, 2019 Battle Creek Park Reserve, (St. Paul) Mike Weimerskirch
12905 30th Ave. N.
Plymouth MN 55441
weimer17@gmail.com
612-618-5733
 Battle Creek 5K Course 
Battle Creek Spectator Map
Battle Creek Spectator Guide
Sample Certificate of Liability
48 Hour Entry Form
Photo Request
Soccer
Boys
4AA
2018:
October 9 - Quarter finals
October 11 - Semi finals
October 16 - Finals
High Seed Jim Colletti
Irondale H.S.
2425 Long Lake Road
New Brighton, MN 55112
Home 763-784-1506
jeancolletti@usfamily.net
Brackets
 
Soccer
Girls
4AA
2018
October 9 - Play in
October 11 - Quarter
finals
October 13 - Semi finals
October 16 - Finals
High Seed
Jim Colletti
Irondale H.S.
2425 Long Lake Road
New Brighton, MN 55112
Home 763-784-1506
jeancolletti@usfamily.net
Brackets
 
Softball
Girls
4AAA
May 20, 21, 23, 28, 30 2019 Lexington Memorial Park Troy Urdahl
St. Anthony Village High School
3303 33rd Avenue NE
St. Anthony, MN 55418
612-706-1105
turdahl@stanthony.k12.mn.us
Brackets
 
Softball
Girls
4AAAA
May 21, 22, 24, 28, 30 2019 McKnight Fields (North St. Paul) Jed Helwig
2416 East 11th Ave
North St. Paul, MN 55109
651-748-6022
jhelwig2@isd622.org
Brackets
 
Speech
4AA
April 10, 2019 St. Anthony Village High School Mark Quinlan
Centennial High School
4757 North Rd
Circle Pines, MN 55014
(763) 792-5099
finearts@isd12.org
  
Swimming and Diving
Boys
4AA
Swim Prelims: February 21,
2019 @ 5:30
Diving February 22, 2019 @
6:00
Swim Finals: February 23,
2019 @ 1:30
Stillwater Middle School Brian Luke
Stillwater High School
5701 Stillwater Blvd. N.
Stillwater MN 55082
651-439-0893
lukeb@stillwaterschools.org
  





2015 Prelims
2015 Finals
2016 Prelims
2016 Finals
2017 Prelims
2017 Swim and Dive Finals
2018 Swim Prelims
2018 Swim and Dive Finals
Swimming and Diving
Girls
4A
2018 Section Meet
November 8: Dive
Prelims & Finals 6:30 pm
November 19: Swim
Prelims 6:15 p.m.
November 10: Swim Finals
6:00 p.m.
Diving-Parkview School(Roseville)
Swimming-Skyview Middle School(Oakdale)
Chris DeCorsey
Tartan High School
828 Greenway Ave N
Oakdale, MN 55128
651-702-8833
  
2015 Prelims & Finals
2016 Finals & Prelim Results
Swimming and Diving
Girls
4AA
2018 Section Info
November 8: Swim
prelims 5:30 pm
November 9: Diving
event 6:10
November 10: Swim
finals 1:30 pm
Stillwater Middle School Brian Luke
Stillwater High School
5701 Stillwater Blvd. N.
Stillwater MN 55082
651-439-0893
lukeb@stillwaterschools.org
  
2015 Prelims
2015 Swim and Dive Finals
2016 Swim and Dive Finals
2016 Prelims
2017 Prelims
2017 Swim and Dive Finals
Tennis
Boys
4AA
Team - May 14, 16, 20, 22
Individual - May 24, 28, 2019
Team - High Seed (rounds 1-3)
Team Finals - Baseline Tennis Center, UMN
Individual - Baseline Tennis Center, UMN
Scott Sundstrom
Mounds View High School
1900 Lake Valentine Road
Arden Hills, MN 55112
651-336-6505
scott.sundstrom@moundsviewschools.org
Brackets
 
Tennis
Girls
4AA
Team-
Oct 2-3, 2018 - Rd of 16
Oct 4-5 - Qtrs

Oct 9 - Semis
Oct 10 Finals
Individuals Oct.16 & 17,
2018
Team -
High Seed
High Seed


Baseline: 9:00 & 11:30 am
Baseline: 9:30 am
Baseline: (10/16) 8:00 am; (10/17) 9:00 am
David Kahl
5701 Stillwater Blvd N.
Stillwater, MN 55082
kahld@stillwaterschools.org
651-270-8127
Brackets
 
Track and Field
Boys
4AA
May 28 Prelims
May 30 Finals 2019
Stillwater Area High School Ricky Michel
5701 Stillwater Blvd N.
Stillwater, MN 55082
michelr@stillwaterschools.org
651-351-8001



Brackets
June 2 Finals Schedule 
2016 4AA Results
2016 4AA Records
Track and Field
Girls
4AA
May 28 Prelims
May 30 Finals 2019

Stillwater Area High School Ricky Michel
5701 Stillwater Blvd N.
Stillwater, MN 55082
michelr@stillwaterschools.org
651-351-8001
 June 2 Finals Schedule 

2016 4AA Results
4AA Records
Visual Arts
4AA
Set-up: April 13, 2019
Work Submission 8am-
12pm w/Judging 12:30-
4:30 pm

April 20, 2019
10am-Noon Workshop
Noon-1pm Lunch
1pm-2pm Conferring with
Judges
2pm-3pm Awards
3pm-4pm Takedown
Perpich Center Kevan Nitzberg
Anoka High School
763-506-6431
kevan.nitzberg@anoka.k12.mn.us
  
Volleyball
Girls
4AAA
Oct. 23, 2018 play in
Oct 25 Quarter final,
Oct. 29, Semi finals,
Nov. 1 Finals, 2018
Higher seed
Finals @ St. Paul Washington
Bryan Munter
828 Greenway Ave N.
Oakdale, Mn. 55128-6202
651-702-8620
Brackets
 
Wrestling
4AA
Team
February 15, 2019 @ 3:00
TBD Jeff Whisler
1240 W. County Road B2
Roseville, MN 55113
jeff.whisler17@gmail.com
(w) 651-604-1475

Brackets
 
Wrestling
4AA
Individual
February 22, 2019 @ 5:00
February 23, 2019 @ 10:00
TBD Jeff Whisler
1240 W. County Road B2
Roseville, MN 55113
jeff.whisler17@gmail.com
(w) 651-604-1475

  
Wrestling
3AAA
Team
February 15, 2019 @ 3:00
Eagan H.S.
4185 Braddock Trail
Eagan, MN 55123-1575
Prentice Smith
Henry Sibley H.S.
1897 Delaware Ave
Mendota Heights, MN 55118
(S) 651-403-7201
(c) 612-669-1652
Brackets
 
Wrestling
3AAA
Individual
February 22, 2019 @ 5:00
February 23, 2019 @ 10:00
Bloomington Kennedy H.S.
9701 Nicollet Ave South
Bloomington, MN 55420-4498
Prentice Smith
Henry Sibley H.S.
1897 Delaware Ave
Mendota Heights, MN 55118
(S) 651-403-7201
(c) 612-669-1652
 3AA Individual Wrestling Schedule 
 
Region 4 AA Secretary
Jeff Whisler
P.O. Box 639
Willernie, MN 55090
651-770-5975 (H)
651-329-5100 (W)
Jeff.whisler17@gmail.com

Region Files
2018-19 Activity Manager's Information Packet
2018-19 Event Reprt
2018-19 Form W-4
2018-19 I-9 Form
2018-19 Independent Contract Form
2018-19 Region 4AA Handbook
2018-19 Section Tournament Final Report
2018-19 Workers Verification Form
Minutes - 1/18/18
Minutes - 10/18/17
Minutes - 11/15/17
Minutes - 2/21/18
Minutes - 4/18/18
Minutes - 5/16/18
 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499