Home      Administration
Administrative Region 7A

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
7A
May 26, 28, June 2, 4, 2020 TBD Josh Lamppa
Virginia High School
411 5th Ave South
Virginia, MN 55792-2768
218-749-5437
jlamppa@vmps.org
Brackets
 
Baseball
7AA
May 26, 28, June 2, 4, 2020 TBD Tony DeLeon
South Ridge High School
8162 Swan Lake Road
Culver, MN 55779
218-345-6789
tdeleon@isd2142.k12.mn.us
Brackets
 
Basketball
Boys
7A
March 2, 4, 7, 11, 13, 2020 Play-in & second round at Home Site
Quarter, Semi, and Final at Hibbing Memorial
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
Brackets
 
Basketball
Boys
7AA
March 5, 7, 10, 13, 2020 First Round at Home Site
Quarter at Duluth Denfeld, Semi, and Final at UMD
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
 
Basketball
Girls
7A
Feb. 23, 25, 29, March 3, 5, 2020 Play-in & second round at Home Site
Quarter, Semi, and Final at UMD
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
 
Basketball
Girls
7AA
Feb. 26, 29 March 4, 6, 2020 First Round at Home Site
Quarter at Denfeld, Semi, & Final at UMD

Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
 
Cross Country Run
Boys
7A
October 24, 2020 Cloquet Country Club Jeremy Hallsten
Esko H.S.
2 E Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
(fax) 218-879-7490
eskocrosscountry@esko.k12.mn.us
 
Cross Country Run
Girls
7A
October 24, 2020 Cloquet Country Club Jeremy Hallsten
Esko H.S.
2 E Highway 61
PO Box 10
Esko, MN 55733
218-879-4673
(fax) 218-879-7490
eskocrosscountry@esko.k12.mn.us
 
Football
59Man
Oct. 22, 26, Nov. 1, 2019 High Seed & Final at Esko Sports Complex 7:00 PM Bob Staska
McGregor High School
148 2nd Street
PO Box 160
McGregor, MN 55760
218-768-5135
rstaska@isd4.org
 
Football
79Man
Oct. 22, 26, Nov. 2, 2019 High Seed & Final at Mesabi East Sports Complex 7:00PM John Jirik
North Woods H.S.
10248 E. Olson Road
Cook, MN 55723
218-757-3225
(fax) 218-757-3666
jjirik@isd2142.k12.mn.us
 
Football
7A
Oct. 22, 26, 31, 2019 High Seed & Final at Esko Sports Complex
4:45 PM
Mitch Dorr
Cook County H.S.
101 West 5th Street
Grand Marais, MN 55604
218-387-2271 ext 608
(fax) 218-387-9746
mdorr@isd166.org
 
Football
7AA
Oct. 22, 26, 31 2019 High Seed &
Final at Esko Sports Complex
7:15 PM
Chad Stoskopf
Esko High School
2 E. Highway 61
Esko, MN 55733
218-879-1909 (w)
218-522-5555 (C)
cstoskopf@esko.k12.mn.us
 
Football
7AAA
Oct. 22, 26, 31, 2019 High Seed & Final at
Griggs Field UMD 7:00
Chad Stoskopf
Esko High School
2 E. Highway 61
Esko, MN 55733
218-879-1909 (w)
218-522-5555 (C)
cstoskopf@esko.k12.mn.us
 
Golf
Boys
7A
May 20, 21, 2020 Virginia Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-3457
 
Golf
Boys
7AA
May 27, 28, 2020 Giants Ridge Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-34571031
 
Golf
Girls
7A
May 20, 21, 2020 Virginia Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-3457
 
Golf
Girls
7AA
May 26, 28, 2020 Giants Ridge Kerry Bidle
1031 15th Street N.
Virginia, MN 55792
Cell -218-780-3457
 
Hockey
Boys
7A
Feb. 15, 18, 22, 26, 2020 Semi Finals (6/8 PM) and Final (7 PM) at Amsoil Arena Duluth Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
 
Hockey
Girls
7A
Feb. 4, 8, 12, 2020 Semis & Finals
TBD - South
Julian Bertogliat
11Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558
cell 218-522-0700
reg7bert@mchsi.com
 
Music
7A
South - March 9 & 10, 2020 UMD Mary Whitlock
Marshall School
1215 Rice Lake Road
Duluth, Mn 55811
218-727-7266
 
Music
7A
North - March 2 & 3, 2020 Virginia Matt Krage
Virginia High School
411 5th Avenue South
Virginia, MN 55729-2768
 
Music
7A




 
Nordic Ski Racing
Boys
7A
February 6, 2020 Giants Ridge Deb Maki
Giants Ridge Ski Resort
PO Box 530
Biwabik, MN 55708
800-688-7669
 
Nordic Ski Racing
Girls
7A
February 6, 2020 Giants Ridge Deb Maki
Giants Ridge Ski Resort
PO Box 530
Biwabik, MN 5570
1-800-688-7669
 
One Act Play
7A
Sub Section January 25, 2020
Section February 1, 2020
SS1 at Aitkin, SS2 at Two Harbors, SS3 at E/G
Section at Aitkin
Kristen Cooper
Cherry High School
3943 Tamminen Road
Iron MN 55751-8041
 
Softball
Girls
7A
May 19, 21, 25, 27, 29, 2020
Semi & Final
North Site TBD and Cloquet
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle Drive
Hermantown, Mn 55811-1335
218-626-6018 (w)
bclark@isd700.org
Brackets
2019 7A Softball Tournament 

May 24 Brackets 7A
7A Final Day Brackets 2019
Softball
Girls
7AA
May 19, 21, 25, 27, 29, 2020 Semi & Final
Cloquet and North Site TBD
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle Drive
Hermantown, Mn 55811-1335
218-626-6018 (w)
bclark@isd700.org
Brackets
7AA Softball Tournament 2019 
May 24 Brackets 7AA
7AA Final Day Brackets 2019
Speech
7A
South Sub March 30, 2020
North Sub March 26, 2020
Section April 4, 2020
South Sub @ Wrenshall
North Sub @ Cherry
@ Marshall School, Duluth

Tony Lockhart
Marshall High School
1215 Rice Lake Road
Duluth, MN 55811
218-727-7266
tlockhart@marshallschool.org

 
Swimming and Diving
Boys
6A
Feb 20-22, 2020 Duluth Tom Pearson
Duluth Denfeld High School
401 N. 44th Ave. West
Duluth, MN 55807-1494
218-336-8830 ext 1946
tom.pearson@isd709.org
2013 Section 6A Boys Swimming & Diving results  
2014 Prelims Results
2014 Boys Section 6A Finals

2015 Boys Section 6A Prelim Results
2015 Boys Section 6A Finals
2016 Section 6A Boys Swim Final Results
2017 6A Swim & Dive Prelims & Finals results
2017 6A Swim & Dive Prelims & Finals results
2018 Section 6A All-round Results
Boys Section Swim 2019 Final Results
Swimming and Diving
Girls
7A
November 8-10 Hibbing High School Megan Potter
Hibbing High School
800 E. 21st Street
Hibbing, MN 55746
218-208-0851 ext 10271
Meghan.Potter@ISD701.org
2008 Section 7A Swimming Prelims Results 
2008 Section 7A Swimming & Diving Finals
2010 Section 7A Prelims Results
2010 Section 7A Finals Results
Section 7A Swim Prelims 2014
Section 7A Girls Swim Finals
2016 Section 7A Girls Results
2017 Section 7A All-round results
2018 Section 7A Girls Swim and Dive
Tennis
Boys
7A
Team - May 19 & 20, 2020
Individual - May 22-23, 2020
Team TBD
Indiv. Duluth
Kurt Bartell
Marshall High School
1215 Rice Lake Road
Duluth, MN 55811
218-727-7266
Brackets
 



Tennis
Girls
7A
Team - Oct. 7, 14, 2019
Individual - Oct .9, 15, 2019
Team Sub Section @ High Seed
9th @ Virginia & Stafit Sartell
14th & 15th @ Stafit Sartell
Kris Osterdyk
Mora High School
400 East Maple1
Mora ,MN 55051
320-679-6202
 
Track and Field
Boys
7A
Sub-Section May 20, 2020
Section May 28, 2020
Sub-Section at Hibbing & Esko
Section at UMD
Bill Hudspith
4728 Ayers Road
Saginaw,, MN 55779
218-428-3902
 
Track and Field
Girls
7A
Sub-Section May 20, 2020
Section May 28, 2020
Sub-Section at Hibbing & Esko
Section at UMD
Bill Hudspith
4728 Ayers Road
Saginaw,, MN 55779
218-428-3902
218-879-3393
 
Visual Arts
7A
April 6, 2020 Virginia High School Tracy Kill - Rachel Betterly
Moose Lake High School
4812 S. Cty Rd 10
Moose Lake, Mn 55767
218-485-4435
 
Volleyball
Girls
7A
October 21, 23, 25, 30, & Nov. 2, 2019 High Seeds,
Semi Final TBD
Final TBD
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle
Hermantown, MN 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
fax 218-729-9628
 
Volleyball
Girls
7AA
October 23, 25, 30, & Nov. 2, 2019 High Seeds,
Semi &, Final TBD
Beth Clark
Hermantown High School
4335 Hawk Circle
Hermantown, MN 55811-1335
218-729-8874 ext 1112
fax 218-729-9628
 
Wrestling
7A
Hosted by Section 5A
 
 
Region 7 A Secretary
Julian Bertogliat
11 Juntunen Road
Esko, MN 55733
218-879-3558 (H)
218-522-0700 (W)
218-879-4800 (Fax)
reg7bert@mchsi.com

Region Files
2017-2019 Competitive sections
2018 Section 7A Girls Swim and Dive
2019 7AA softball tournament
2019 7AA softball tournament
2019 7AA softball tournament
7A Softball Tournament 2019
Competitive Sections 2019-2021
Facilities Use Agreement
Fees & allowances 2018-2019
Manager Report Form
Region Calendar 2018-19
Region Calendar 2019-2020
Region Committee Members
Region Minutes April 19
Region Minutes Aug 18
Region Minutes Dec 18
Region Minutes Feb 19
Region Minutes June 18
Region Minutes May 19
Region Minutes Oct 18
Independent Contractor Contract
Region Policy Manual
Managers Check Request Form
2017 6A Swim & Dive Final Results
2017 6A Swim & Dive Prelim Results
2017 6A Swim & Dive Prelims & Finals results
Section 7A Swimming and Diving Championships
2016 Section 7A Girls Results
2015 Boys Section 6A Prelim Results
Section Meet Results 2015
Section Meet Results 2014
Section Meet Results 2013
Section Meet Results 2017
Section Meet Results 2018
 


Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499