Home      Administration
Administrative Region 8AA

Tournament Name Date Location Tournament Manager News
Baseball
5AAA
Friday - May 22, 2020 -
Seed QRF

Day 1 - Tuesday - May
26, 2020

Day 2 - Thursday - May
28, 2020

Day 3 - Saturday - May
30, 2020

Day 4 - Tuesday - June 2,
2020

Day 5 - Wednesday -
June 3, 2020
Tentative Schedule:

Day 1 @ Top 4 Seeds (1 gm/site) Time TBD

Day 2 @ Top 4 Seeds(1 gm/site) T Time TBD

Day 3 @ St John's (4 games) - Tentative Time - 11 am / 1 pm / 3 pm / 5 pm

Day 4 @ St John's ( 2 games) - Time 4 pm - 6 pm

Day 5 @ St John's - (1 gm if need) Time 7 pm

Nicci Malacha, Final Site Manager.
2850 Abbey Plaza
Collegeville Mn 56321
320-363-3296
320- 363-3130 (fax)
nmalacha001@csbsju.edu

John Ross, Tournament Mgr
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
 
Baseball
8AAA
Friday - May 22, 2020 -
Seed QRF

Day 1 - Tuesday - May
26, 2020

Day 2 - Wednesday - May
27, 2020

Day 3 - Thursday - May
28, 2020

Day 4 - Tuesday - June 2,
2020

Day 5 - Wednesday -
June 3, 2020
Tentative Schedule:

Day 1 - @ #5 @ #4 one game

Day 2 - 2 games
#3 @ # 2
Winner game 1 @ #1 seed

Day 3 - 2 games, each @ high Seed

Day 4 @ St John's (2 gm) Time 11 am - 1:30 pm

Day 5 @ St John 's ( 1 gm) (2nd Gm if needed) Time 12 pm - 2 pm
Nicci Malacha, Final Site Mgr
2850 Abbey Plaza
Collegeville Mn 56321
320-363-3296
320- 363-3130 (fax)
nmalacha001@csbsju.edu

John Ross, Tournament Mgr
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
 
Basketball
Boys
5AAA

Saturday - February 29, 2020
QRF Seeding

Tuesday - March 3, 2020 -
QF

Friday- March 6, 2020
- SF

Thursday - March 12,
2020 - Final



7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

6 - 8 pm - Friday SF @ STMA

7 pm - Thursday - Final @ STMA
Keith Cornell, AD STMA finals site manager

St. Michael-Albertville H.S.
5800 Jamison Avenue NE
St. Michael, MN 55376
763-497-6519
keithc@mystma.org

John Ross - Tournament Mgr
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2019 QRF Seeding 
Basketball
Boys
8AAA

Saturday - February 29,, 2020
QRF Seeding

Tuesday - March 3, 2020 -
QF

Friday - March 6, 2020
- SF

Thursday - March 12,
2020- Final


7 pm - Tuesday - QF @ High Seed


7 pm - Friday @ High Seed


7:00 pm - Final @ Neutral Site
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
 
2019 QRF Seeding
Basketball
Boys
8AAAA

Saturday - February 29,
2020
Seeding- coaches vote

Tuesday - March 3, 2020 -
QF

Saturday - March 7, 2020
- SF

Thursday - March 14,
2020 - Final


7 pm - Tuesday QF @ High Seed

SF- 4 PM - 6 PM - Saturday, @ St. Cloud Tech HS

7 pm - Thursday Finals @ Monticello High School
Gary Revenig, AD, Final site mgr
Monticello H.S.
5225 School Blvd.
Monticello, MN 55362
Phone: 763-272-3000
Fax: 763-272-3009
Email: gary.revenig@monticello.k12.mn.us



John Ross Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)


2019 Coaches' Seeding 
Basketball
Girls
5AAA
Saturday - February 22,
2020 - QRF Seeding

Monday - February 24,
2020 - QF

Saturday - February 29, 2020
- SF

Thursday - March 5, 2020
- Finals



7 pm - Monday QF @ High Seed

6 - 7:30 pm - Saturday SF @ Buffalo

7 pm - Thursday Finals @ Buffalo
Tom Bauman, AD (Tournament Mgr)
High School
877 Bison Blvd
Buffalo Mn 55313
763-682-8108
763-682-8118 (fax)
tbauman@buffalo.k12.mn.us
2019 Seeding 
Basketball
Girls
8AAA
Saturday - February 22,
2020 - QRF Seeding

Monday - February 25,
2020 - QF

Saturday - February 29, 2020
- SF

Thursday - March 5, 2020
- Finals




7 pm - QF @ High Seed

7 pm - SF @ High Seed

7:00 pm - Finals @ Neutral Site
John Ross, Sec (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2019 Seeding 
Basketball
Girls
8AAAA
Friday - February 21, 2020 - Coaches' Vote
Seeding

Monday - February 24, 2020 - QF

Saturday - February 29, 2020
- SF

Thursday - March 5, 2020
- Finals


7 pm - QF @ High Seed

2- 4 pm - SF @ St. Cloud Tech

7 pm - Finals @ Monticello HS
Gary Revenig, AD (Finals site mgr)

Monticello H.S.
5225 School Blvd.
Monticello, MN 55362
Phone: 763-272-3000
Fax: 763-272-3009
Email: gary.revenig@monticello.k12.mn.us



John Ross Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2019 Seeding 
Cross Country Run
Boys
8AA
Thursday - October 24,
2019
4:15 pm - Rocori Joel Baumgarten Rocori AD (Meet Mgr)
High School
534 5th Ave No
Cold Spring Mn 56320
320-685-4913
320-685-4958 (fax)
baumgartenj@rocori.k12.mn.us
2017 8AA B CC Results 
2018 Boys Results
Cross Country Run
Girls
8AA
Thursday - October 24,
2019
3:30 PM - Rocori Joel Baumgarten
High School
534 5th Ave No
Cold Spring Mn 56320
320-685-4913
320-685-4958 (fax)
baumgartenj@rocori.k12.mn.us
2017 8AA G CC Results 
2018 Girls Results
Dance Team
Girls
4AA
Saturday - February 1,
2020
11 am - Monticello High School Gary Revenig Monticello AD (Site Mgr)
Monticello High School
5225 School Blvd.
Monticello, MN 55362
Phone: 763-272-3000
Email: gary.revenig@monticello.k12.mn.us
2018 Results 4AA 
2019 Dance Results
2019 Dance Results
Football
8AAAA
Seed - Thursday -
October 17, 2019 (QRF)

QF - Tuesday - October
22, 2019

SF - Saturday - October
26, 2019

Final - Friday - November
1, 2019



Home Site - QF - 7 pm


Home Site - SF -7 pm


Final - Alexandria High School - 7 pm (or Brainerd *)
Final Site Mgr: Ben Kvidt, AD
Alexandria High School
4300 Pioneer Rd SE
Alexandria Mn 56308-2588
320-762-2142
320-762-7749(fax)


Tournament Manager - John Ross, Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Football
6AAAAA
Seed - Thursday -
October 17, 2019 (QRF)

QF - Tuesday - October
22, 2019

SF - Saturday - October
26, 2019

Final - Friday - November
1, 2019


QF - 7 pm @ High Seed

SF - @ High Seed - 3 pm

Final - 7 pm @ Buffalo
Final Site Mgr: Tom Bauman, AD
High School
877 Bison Blvd
Buffalo 55313-1697
763-682-8108
763-682-8118 (fax)
tbauman@bhmschools.org

Tournament Manager - John Ross, Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Football
8AAAAA
Seed - Thursday -
October 17, 2019 (QRF)

QF - Tuesday - October
22, 2019

SF - Saturday - October
26, 2019

Final - Friday - November
1, 2019
QF - 7 PM @ High Seed

High Seed Home Site - SF - TBD

Final - 7 pm @ High Seed
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Golf
Boys
8AAA
Day 1 - Tuesday, May
26, 2020 - 1:30
pm - Shotgun start

Day 2 - Wednesday, May 27,
2020 - 8 am - Tee
times #1 & #10

Make-up Day -TBD

Pre-Section 5/3/20
Rich Spring Golf Club - Cold Spring Luke Liebel, Site Manager
Rich Spring Golf Club
320-685-8810
richspringgolf@midco.net
17467 Fairway Cir. Cold Spring, MN 56320
2019 Pre Section Results 
2019 Day 1 Results
2019 Boys Results
Golf
Girls
8AAA
Day 1 - Wednesday, May
27, 2020
(Shotgun Start) - 11:30
am

Day 2 - Thursday - May
28, 2020 - 8
am - #1 & #10

Make-up Day - TBD

Pre-Section 5/10/20
Headwaters Golf Club - Park Rapids Tadd Usher , Site Manager

20018 County Road 1
Park Rapids, MN 56470
Telephone: 218-732-4832
Toll free: 866-250-4224
Email: hcc@unitelc.com
2018 G Golf Final Results 
2019 Pre Section Results
2019 Results
Gymnastics
Girls
8AA
Saturday - February 15,
2020
12 pm - Tech High School David Langerud AD, (site mgr)
Tech High School
4200 South 33rd Street,
St. Cloud, MN 56301.


John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)


2018 8AA Gym Results 
2019 Results
2019 Results
Hockey
Boys
6A
Wednesday - February 12, 2020 - Seeding Coaches
Vote

Saturday - February 15, 2020 - Play-In Games (2)

Tuesday - February 18, 2020 - QF

Saturday - February 22, 2020 - SF

Thursday - February 27, 2020 - Finals
Saturday - Time TBD - Play-off

Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

Saturday - 4:00 - 7:00 - SF @ MAC St Cloud

Thursday - 7 pm - Finals @ MAC St Cloud
Todd Bissett - Final Site Mgr
MAC - St Cloud
5001 - 18th St No
St Cloud Mn 56303
320-255-7223
320-250-0443 (c)
320-255-7291 (fax)
todd.bissett@ci.stcloud.mn.us

Tournament Manager - John Ross, Sec
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2019 6A Seed 
Hockey
Boys
8AA
Wednesday- February
12, 2020 - Seeding Coaches
Vote

Tuesday - February 18,
2020 - QF

Saturday - February 22,
2020 - SF

Wednesday - February
26,
2020 - Finals



Tuesday - 7 pm - QF @ High Seed

Saturday - Time TBD - SF @ High Seed

Wednesday - 7 pm - Final @ Site TBD
John Ross, Sec (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2019 8AA Seeding 
Hockey
Girls
6A
Monday - February 4,
2019 - Seeding Coaches
Vote

Thursday - February 6,
2020 - QF

Tuesday - February 11,
2020 - SF

Thursday - February 13,
2020 - Finals

Thursday - 7 pm - QF @ High Seed

Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

Thursday - 7 pm - Finals @ Fergus Falls
Final Site Mgr - Derek Abrahams, AD
Fergus Falls High School
601 Randolph Ave E
Fergus Falls 56537
218-998-0544 x 2504
218-998-3947 (fax)
dabrahams@fergusotters.org

Tournament Manager - John Ross, Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 Seeding 
2019 Seeding
Hockey
Girls
8AA
Wednesday - February 5,
2020 - Seeding Coaches
Vote

Saturday - February 8,
2020 - QF

Tuesday - February 11,
2020 - SF

Friday - February 14,
2020 - Finals



Saturday - Time TBD - QF @ High Seed

Tuesday - 7 pm - SF @ High Seed

Friday - 7 pm - Finals @ Neutral 'Site TBD
John Ross, Sec (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 Seeding 
2019 Seed
Music
8AA
Wednesday - January 29,
2020
Central Vocal S/E


Wednesday - February 5
2020 - Central
Instrumental S/E


Wednesday - February 5,
2020 - South Vocal S/E


Wednesday - February
12,
2020 - South Band S/E


Wednesday - February
12,
2020 - North Vocal S/E


Wednesday, February 26,
2020
South String S/E
9 am - Central Vocal S/E - Sartell High School




9 am - Central Instrument S/E - Little Falls High School





9 am - South Vocal S/E - Becker High School



9 am - South Band S/E - Willmar High School



9 am - North Vocal S/E - Fergus Falls High School



9 am - South String S/E - Willmar High School
John Ross Region Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Music
8AA
Wednesday - March 18, 2020 - South
Large Group Choir

Wednesday - March 25, 2020 - Central
Large Group Choir


Wednesday - April 1, 2020 - North Large
Group
Vocal

Wednesday - April 8, 2020 - South Large
Group Inst.

9 am - South Large Group Choir- Rocori High School


9 am - Central Large Group Choir - Little Falls High School



9 am - North Large Group Choir - Bemidji High School



9 am - South Large Group Inst. - Tech High School
John Ross Region Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Music
8AA

Wednesday - Apr 15,
2020 - Central Inst Large
Group


Wednesday - Apr 15,
2020 - North String S/E

Wednesday - April 22,
2020 - North Band S/E

9 am - Central Instrument Large Group - Alexandria High School School



9 am - North String S/E - Moorhead High School

9 am - North Band S/E - Fergus Falls High School






John Ross Region Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Nordic Ski Racing
Boys
8A
Tuesday, February 4, 2020 10 am - Maplelag - Detroit Lakes Dan Josephson (Meet Mgr)
High School
1001 SE 5th Ave
Little Falls Mn 56345-3398
320-616-2206
320-616-2200
dan.josephson@yahoo.com
 
2018 B-G Section Results
2019 B-G Results
Nordic Ski Racing
Girls
8A
Tuesday, February 4, 2020 10 am - Maplelag - Detroit Lakes Dan Josephson (Meet Mgr)
High School
1001 SE 5th Ave
Little Falls Mn 56345-3398
320-616-2206
320-616-2200
dan.josephson@yahoo.com
2018 B-G Section Results 
2019 B-G Results
One Act Play
8AA
North - Thursday,
January 23, 2020

South - Thursday, January
23, 2020

Section - Friday,
January 30 2020
North - 4 pm - TBD

South - 4 pm - TBD

Section - 4 pm - TBD
John Ross Region Sec.
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 Sub-Section Results 
2018 Section 8AA Results
2019 Sub-Section Results
2019 Section 8AA Results
Soccer
Boys
8A
Seeding - Sunday, Oct. 6


Rd 1 - October 7

Rd 2 - October 8

Rd 3 - October 10

QF RD - October 12


Tuesday - October 15,
2019
(SF)

Thursday - October 17,
2020
(Final)
Separate North and South

Rd 1 - #9 @ #8, #10 @ #7

Rd 2 - 8/9 winner @ #5,
7/10 winner @ #6

Rd 3 - 5/8/9 winner @ #4,
6/7/10 winner @ #3

QF Rd - 4/5/8/9 winner @ #1,
3/6/7/10 winner @ #2

SF Rd- QF winners @ High Seed

Finals @ Brainerd High School - Time TBD
North vs. South
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
2018 Boys Soccer seed #1 
2018 Boys 8A Final Seed
Soccer
Boys
8AA
Seeding -Monday
- October 7, 2019
(Coaches
vote)

Thursday - October 10,
2019 - QF

Saturday - October 12,
2019 (SF)

Tuesday - October 15,
2019 (Finals)
Home Site 1st Round - QF - SF - 7 PM

Finals @High Seed - 7:00 pm
John Ross, Sec.(Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 8AA Boys' Soccer Seed 
Soccer
Girls
8A

Seeding - Sunday, Oct. 6

Rd 1 - October 7

Rd 2 - October 8

Rd 3 - October 10

QF RD - October 12


Tuesday - October 15,
2019
(SF)


Thursday - October 17,
2020
(Final)

Separate North and South

Rd 1 - #9 @ #8

Rd 2 - 8/9 winner @ #5, #7 @ #6

Rd 3 - 5/8/9 winner @ #4,
6/7 winner @ #3

QF Rd - 4/5/8/9 winner @ #1,
3/6/7 winner @ #2

SF Rd- QF winners @ High Seed

Finals @ Brainerd High School - Time TBD
North vs. South


John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 8A Girls Final Seed 
Soccer
Girls
8AA
Seeding -Monday
- October 7, 2019
(Coaches
vote)

Thursday - October 10,
2019 -
QF

Saturday - October 12,
2019
(SF)

Tuesday - October 15,
2019
(Finals)
Home Site - QF, SF - 7 pm

Finals @ High Seed - 7 pm
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
2018 8AA Girls' Soccer seed 
Softball
Girls
5AAA
QRF Seed - Sunday - May 17,
2020

Day 1 - Tuesday - May
19, 2020

Day 2 - Thursday - May
21, 2020

Day 3 - Tuesday - May
26, 2020

Day 4 - Thursday - May
28, 2020
Day 1 - 1 game @ Top 4 seeds - Time TBD

Day 2 - 3 game @ Top 2 Seeds Time TBD

Day 4 - Neutral Site - 2 games(if need) - Time TBD
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
 
Softball
Girls
8AAA
Seed (Coaches' Vote) -
Sunday - May 17,
2020

Day 1 - Tuesday, May 19,
2020

Day 2 - Thursday, May 21,
2020

Day 3 - **Tuesday, May 26,
2020

Day 4 - Wednesday, May
27, 2020

Day 5 - Thursday or
Friday, May 28, 2020



Day 1 - 1 game at top 4 seeds - Time TBD

Day 2 - 1 game at Top 4 seeds - Time TBD

Day 3 - 1 game @ Top Seed Win Bracket & 3 games @ Top Seed Lose Bracket

Day 4 - 2 game @ Top Seed Win Bracket

Day 5 - Time TBD 1 game if need
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
 
Softball
Girls
8AAAA
QRF Seed - Sunday -
May 17, 2020

Day 1 - Tuesday - May
19, 2020

Day 2 - Thursday - May
21, 2020

Day 3 - Tuesday - May
26. 2020

Day 4 - Thursday - May
28, 2020

Day 5 - Friday - May 29,
2020
Day 1 - 1 game @ Top 4 seeds - Time TBD

Day 2 - 1 game @ Top 4 Seeds - Time TBD

Day 3 -4 Games High Seed Win Bracket Time TBD

Day 4 -2 Game High Seed of Win Bracket Time TBD

Day 5 - If need @ Top Seed Win Bracket Time TBD
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
Brackets
 
Speech
8AA


Section - Friday, March 27, 2020
o

4 pm - Section - St. Cloud Tech High School
David Langerud AD
Tech High School
233 12th Avenue South
St Cloud, MN 56301
Phone: 320-252-2231

Dave Langerud
320-252-2231, ext. 3010
david.langerud@isd742.org

Karmin Schraw
320-252-2231, ext. 3319 karmin.schraw@isd742.org
8AA Ind RESULTS 2017 
8AA Team Results 2017
2018 South Complete Results
2018 North Complete Results
Swimming and Diving
Boys
3A
Thursday-Saturday -
February 20 & 22, 2020
12:30 pm - Thursday - Diving Prelims-@ Hutchinson
5 pm Thursday - Swim Prelims @ Hutchinson

1:30 pm Saturday - Swim/Dive Finals @ Hutchinson
Thayne Johnson, AD
Hutchinson High School
1200 Roberts road
Hutchinson, MN 55350
Thayne Johnson
320-234-2698
thayne.johnson@isd423.org
3A Swimming Records 
2016 Final Results

2017 Finals results
2018 3A Finals Results
2019 Section 3A Results
Swimming and Diving
Boys
5A
Friday-Saturday - February
21-22, 2020
Friday @ Morris
1 pm - Dive Prelims
5 pm - Swim Prelims

Saturday - 10:30 am - Diving Finals @ Morris

Sat - 2 pm - Swimming Finals @ Morris
Mark Ekren, AD
Morris High School
201 S Columbia Ave
Morris, MN 56267
Mark Ekren
(320) 589-4400
mekren@morris.k12.mn.us
2016 5A Full Results 
2017 5A Results
2018 5A B Swim Final Results
2019 Boys Section 5A Results
Swimming and Diving
Boys
8AA
Friday-Saturday -
February
21 - 22, 2020
5 pm - Prelims Friday - Elk River High School

10 am - Saturday - Diving Prelims - Elk River High School

3 pm - Swim & Diving Finals - Elk River High School
Michael Cunningham AD (Meet Mgr
Elk River High School
900 School Street
Elk River, MN 55330
Mike Cunningham
(763) 241-3429
michael.cunningham@isd728.org
8AA Swimming Records 
2017 8AA Boys Swimming Results
2018 Section 8AA results
2019 8AA Boys Section Results
Swimming and Diving
Girls
8AA
Friday - November 8,
2019 - 5 pm - Swim
Prelims

Saturday - November 10,
2019 -
12 pm - Diving Prelims

4 pm - Swim and
Diving Finals
St. Cloud Tech High School David Langerud, AD (Meet Mgr
Tech High School
233 12th Ave So
St Cloud Mn 56301
320-252-2231 x 3010
320-529-4330 (fax)
david.langerud@isd742.org
 












2017 Section Results
2018 Section 8AA Swim Dive Results
Tennis
Boys
8AA
Friday, May 15 So.Team

Saturday, May 16, 2020 -
North Team
Monday, May 18 - So. Ind.
Tuesday, May 19 - No.
Ind.
Thursday, May 21 - Sec.
Team
Friday, May 23 Sec. Ind.



So Team - Becker - Big Lake

No Team - Alexandria

So Individual - Becker

No Individual - Alexandria

12 pm Section (T) - Sartell-Apollo

10 am Section Ind Apollo
North MGR - Roger Willson
South & Section MGR - Roger Wilson
1652 Payton Court NE
Sauk Rapids, MN 56379
320-309-9705
rogerw@clcmn.com
Brackets
 

Tennis
Girls
8AA
No - October 3 - 4 - 5,
2019

So - October 3 - 4 - 5,
2019

Sect -October 11-12
2019
North - Choice Health & Fitness, Grand Forks ND

South - STA FIT, Sartell

Section - STA FIT, Sartell
North Mgr - Derek Abrahams
Derek Abrahams
218-998-0544 ext. 9801
dabrahams@fergusotters.org

South & Section Mgr - Roger Wilson
1652 Payton Court NE
Sauk Rapids, MN 56379
320-252-5804
320-252-5929 (fax)
rogerw@clcmn.com


2018 Team Bracket Final 
2018 8AA Girls Singles
2018 8AA Doubles
Past Section Champions
Track and Field
Boys
8AA
Prelims - Wednesday -
May 27, 2020

Finals - Saturday - May 30,
2020
3 pm - Prelims - South Site - Sartell

Field Events 9:30 am -Finals - 10 am - North Site - Fergus Falls
Prelims Mgr - Ryan Hauge AD
Sartell High School
3101 Pinecone Road North
PO Box: 56377
Sartell, MN 56377-0328
Ryan Hauge
320-656-3717
ryan.hauge@sartell.k12.mn.us

Finals Mgr - Derek Abrahams, AD
Fergus Falls High School
601 Randolph Ave E
Fergus Falls 56537
218-998-0544 x 2504
218-998-3947 (fax)
dabrahams@fergusotters.org
8AA Track Records 
2016 Prelim Results
2016 Final Results B-G
2017 Results Day 1
2017 Complete Results
2018 Boys-Girls Results
Track and Field
Girls
8AA
Prelims - Wednesday -
May 27, 2020

Finals - Saturday - May 30,
2020
3 pm - Prelims - South Site - Sartell

Field Events 9:30 am -Finals - 10 am - North Site - Fergus Falls
Prelims Mgr - Ryan Hauge, AD
Sartell High School
3101 Pinecone Road North
PO Box: 56377
Sartell, MN 56377-0328
Ryan Hauge
320-656-3717
ryan.hauge@sartell.k12.mn.us

Finals Mgr - Derek Abrahams, AD
Fergus Falls High School
601 Randolph Ave E
Fergus Falls 56537
218-998-0544 x 2504
218-998-3947 (fax)
dabrahams@fergusotters.org
8AA Track Records 
2016 Prelim Results
2016 Final Results B-G
2017 Day 1 Results
2017 Complete Results
2018 Girls - Boys Results
Visual Arts
8AA
Friday, April 24, 2020 Alexandria High School Bob Brakke, AD (Contest Mgr)
High School
4300 Pioneer Rd SE
Alexandria Mn 56308-2588
320-762-2142
320-762-7749(fax)
Bbrakke@alexandria.k12.mn.us
 
Volleyball
Girls
8AAA
Seeding - Sunday -
October 20, 2019
(Coaches vote)

Wednesday - October 23,
2019 -1st Round Play-In
Game

Friday, October 25, 2019
Quarter-Final

Tuesday - October 29,
2019 Semi-Finals

Saturday, November 2,
2019 Finals





1st Round - Home Site - 7 pm



Quarter-Final -Home Site - 7 pm)




Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

Finals - Neutral Site - TBD
John Ross, Sec. (Tournament Mgr)
Region 8AA MSHSL
329 21st St No
Sartell Mn 56377
320-290-3392 (C)
320-656-3701 x 2611 (w)
jrross@charter.net (Home)
rossjohn@sartell.k12.mn.us (W)
 
Wrestling
8AAA
Team -

QF - Wednesday, 2/12/20

SF and Finals Friday, 2/14/20
@ Sauk Rapids High School

QF- #8 vs. #9 @ #1, 6 PM
winner vs. #1 to follow 8 PM
#7 @ #2 - 7 PM
#6 @ #3 - 7 PM
#5 @ #4 - 7 PM

SF & Finals @ Sauk Rapids time tbd
Nadean Schroeder, AD (Meet Mgr)
Sauk Rapids- Rice High School
1835 Osauka Rd. NE
Sauk Rapids, MN 56379
NaDean Schroeder
320-258-1781
nadean.schroeder@isd47.org
2017 8AAA Wrestling Seed 
2018 Team Seeding
Wrestling
8AAA
Individuals -Saturday.
February 22, 2020
One Day meet at Willmar
Schedule TBD
Ryan Blahosky, AD (Meet Mgr)
Willmar High School
2701 30th Street NE
Willmar, MN 56201-9403
Ryan Blahosky
320-231-8331
blahoskyr@willmar.k12.mn.us
Section 8 State Ind Champs 
2016 Individual Results
2017 Individual Results
2018 Individual Results
 
Region 8 AA Secretary
John Ross
329 21st St No
Sartell, MN 56377
320-290-3392 (H)
320-656-3701 x 2611 (W)
jrross@charter.net

Region Files
........July 24, 2019 Meeting Agenda
.......July 24, 2019 Minutes
.......May 15, 2019 Meeting Minutes
......May 15, 2019 Meeting Agenda
.....April 24 Spring Meeting Minutes
...8AA Handbook updated 7-24-19
...8AA Region Mileage Map
..8AA Site Rotation
..8AA STATE TOURNAMENT HISTORY
1. September 2019 Tentative Calendar
2. October 2019 Tentative Calendar
3. November 2019 Tentative Calendar
4. December 2019 Tentative Calendar
5. January 2020 Tentative Calendar
6.1 February 2020
7. March 2020 Tentative Calendar
8. April 2020 Tentative Calendar
9. May 2020 Tentative Calendar
9.5 June 2020 Tentative Calendar
IC form 8AA
Music Medal Order Forms
Region Committee 8AA
Z 4.1 Baseball 5AAA Rec
Z 4.2 Baseball 8AAA
Z 4.3 Softball 5AAA
Z 4.7 Boys Tennis Rec
Z 4.8 Boys Golf Rec
Z 4.9 Girls Golf Rec
 


Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499