Home      Administration
  Softball, Girls  >    Results       Standings       Rosters       Records        Statistics Program Information Deadline: Tues., May 29
Softball, Girls Results
Select Game Date:
For School Year:
And the Activity:
Conference:
Class:


Thursday, May 24, 2018 12:00 PM
  Cherry (7-A)  0
  Barnum (7-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 12:00 PM
  Big Lake (5-AAA)  0
  Rocori (5-AAA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 12:00 PM
  South Ridge (7-A)  11
  Littlefork-Big Falls (7-A)  1
(5 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 12:00 PM
  Proctor (7-AA)  1
  Moose Lake/Willow River (7-AA)  3
 

Thursday, May 24, 2018 2:00 PM
  Cherry (7-A)  0
  to be determined  0
 

Thursday, May 24, 2018 2:00 PM
  South Ridge (7-A)  1
  Cherry (7-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 2:00 PM
  Moose Lake/Willow River (7-AA)  11
  International Falls H.S. (7-AA)  5
 

Thursday, May 24, 2018 3:30 PM
  Mayer Lutheran (4-A)  0
  Kimball Area (4-A)  12
(5 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 3:30 PM
  Holdingford (6-AA)  0
  Albany (6-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  East Grand Forks (8-AA)  0
  Section 8AA Dbl. Elimination  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Byron (1-AA)  0
  Rochester Lourdes (1-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Simley (3-AAA)  0
  Academy of Holy Angels (3-AAA)  0
(Section 3AAA)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Kelliher/Northome (8-A)  0
  Badger/GB-MR (8-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Pine Island (1-AA)  0
  TBD  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Mabel-Canton (1-A)  7
  Houston (1-A)  3
(Subsections)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Wabasha-Kellogg (1-A)  0
  Goodhue (1-A)  10
(Sub-Section Championship)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Warroad (8-AA)  1
  Thief River Falls (8-AA)  5
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Cotter/Hope Lutheran (1-AA)  1
  Chatfield (1-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  St Paul Humboldt/Open World Learning (4-AA)  7
  Minnehaha Academy (4-AA)  17
(Section 4AA)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Virginia (7-AA)  3
  Esko (7-AA)  1
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  NCE/UH Titans (8-A)  14
  Lake Park-Audubon (8-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Litchfield (5-AA)  13
  Glencoe-Silver Lake (5-AA)  3
(5 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Pequot Lakes (8-AA)  4
  Hawley (8-AA)  13
(Section 8AA)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Section  0
  Little Falls (8-AAA)  0
(vs Fergus Falls)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Silver Bay (Wm. Kelley) (7-A)  0
  Nashwauk-Keewatin (7-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Blackduck (8-A)  0
  Red Lake Falls (8-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Ortonville (6-A)  0
  Wheaton-Herman-Norcross (6-A)  0
(Section 6A Playoffs)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Park Rapids Area (8-AA)  5
  Roseau (8-AA)  3
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Spring Lake Park (5-AAAA)  0
  Maple Grove (5-AAAA)  15
(4 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Heritage Christian Academy (4-A)  0
  West Lutheran (4-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Crosby-Ironton (7-AA)  0
  Eveleth-Gilbert (7-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Maple Lake (5-AA)  0
  Rockford (5-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Plainview-Elgin-Millville (1-AA)  0
  St. Charles (1-AA)  0
(Sub-Section 1AA)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Mahnomen/Waubun Thunderbirds (8-A)  0
  Ada-Borup/Norman County West (8-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Red Wing  0
  Winona (1-AAA)  5
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Frazee (6-A)  0
  New York Mills (6-A)  12
(5 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Carlton (7-A)  7
    5
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Pine River-Backus (5-A)  4
  Sebeka (5-A)  5
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Perham  1
  Dilworth-Glyndon-Felton H.S. (8-AA)  11
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  Howard Lake-Waverly-Winsted H.S. (5-AA)  7
  Watertown-Mayer (5-AA)  4
 

Thursday, May 24, 2018 4:00 PM
  West Central Area School (6-A)  7
  Belgrade-Brooten-Elrosa H.S. (6-A)  3
 

Thursday, May 24, 2018 4:30 PM
  St. Croix Preparatory Academy (4-AA)  2
  St. Agnes (4-AA)  7
 

Thursday, May 24, 2018 4:30 PM
  St. Croix Lutheran Academy (4-AA)  0
  Concordia Academy-Roseville (4-AA)  4
(Section 4AA)
 

Thursday, May 24, 2018 4:30 PM
  Chanhassen (2-AAAA)  11
  Eden Prairie (2-AAAA)  1
(5 INN)
 

Thursday, May 24, 2018 4:30 PM
  Minneapolis South (3-AAA)  5
  Visitation (3-AAA)  1
(Section 3 AAA)
 

Thursday, May 24, 2018 4:30 PM
  Hastings (3-AAAA)  0
  Eastview (3-AAAA)  3
(Sections)
 

Thursday, May 24, 2018 4:30 PM
  East Ridge (3-AAAA)  4
  Park (3-AAAA)  5
(10 Innings)
 

Thursday, May 24, 2018 5:00 PM
  Marshall (2-AAA)  0
  Faribault (2-AAA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 5:00 PM
  Lester Prairie \ Holy Trinity (4-A)  2
  Randolph (4-A)  5
 

Thursday, May 24, 2018 5:00 PM
  Le Sueur-Henderson (2-AA)  0
  Belle Plaine (2-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 5:00 PM
  Cannon Falls (2-AA)  0
  Fairmont (2-AA)  0
(Section 2AA Tournament)
 

Thursday, May 24, 2018 5:00 PM
  Springfield (2-A)  0
  Sleepy Eye Saint Mary's (2-A)  10
(5 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 5:00 PM
  St. Cloud Cathedral (6-AA)  0
  Pierz  0
 

Thursday, May 24, 2018 5:00 PM
  New Richland-H-E-G H.S. (2-AA)  2
  St. Peter (2-AA)  7
Summary/Stats

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  East Grand Forks (8-AA)  0
  Section 8AA Dbl. Elimination  0
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  Wheaton-Herman-Norcross (6-A)  0
  TBD  0
(Section 6A Playoffs)
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  Warroad (8-AA)  3
  Roseau (8-AA)  13
(5 inn. )
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  New York Mills (6-A)  5
  Browerville (6-A)  0
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  St. Charles (1-AA)  0
  Chatfield (1-AA)  15
(4 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  Mabel-Canton (1-A)  0
  Wabasha-Kellogg (1-A)  10
(Subsections 5 innings)
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  Litchfield (5-AA)  0
  Rockford (5-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  West Central Area School (6-A)  7
  Wheaton-Herman-Norcross (6-A)  3
 

Thursday, May 24, 2018 5:30 PM
  Pequot Lakes (8-AA)  11
  Perham (8-AA)  8
(Section 8AA)
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  Badger/GB-MR (8-A)  0
  Sub Section Finals  0
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  St. Anthony Village (4-AAA)  0
  Hill-Murray School (4-AAA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  Carlton (7-A)  11
    2
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  Pine River-Backus (5-A)  10
  Walker-Hackensack-Akeley H.S. (5-A)  3
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  Park Rapids Area (8-AA)  6
  Thief River Falls (8-AA)  0
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  Dilworth-Glyndon-Felton H.S. (8-AA)  7
  Hawley  1
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  Mahnomen/Waubun Thunderbirds (8-A)  0
  NCE/UH Titans (8-A)  6
 

Thursday, May 24, 2018 6:00 PM
  Virginia (7-AA)  4
  Eveleth - Gilbert High School  1
 

Thursday, May 24, 2018 7:00 PM
  Totino-Grace (4-AAA)  0
  St. Paul Como Park H.S. (4-AAA)  0
(section round 3)
 

Friday, May 25, 2018 3:00 PM
  Wayzata (6-AAAA)  0
  St. Louis Park (6-AAAA)  0
 

Friday, May 25, 2018 4:00 PM
  Chanhassen (2-AAAA)  0
  Minnetonka (2-AAAA)  0
 

Friday, May 25, 2018 4:30 PM
  Cretin-Derham Hall (4-AAAA)  0
  White Bear Lake Area (4-AAAA)  0
(Section 4AAAA Tournament)
 

Friday, May 25, 2018 4:30 PM
  Minnehaha Academy (4-AA)  0
  St. Croix Lutheran Academy (4-AA)  0
 















 


Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499