Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Ada-Borup High School        (24-3-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Jordan Crompton Steffen G 12
3 Bryce Nitschke G 12
5 Robert Whiting G 11
10 Tommy Stewart G 10
11 Jared Brainard G 10
13 Brent Eggen G 10
14 Connor Thompson F 11
15 Tyler Hoven C 12
20 Sam Visser C 11
21 Colby Stevenson G 10
22 Tanner Somers F 12
23 Mason Miller C 9
24 Dylan Kise F 12
25 Casey Willison C 12
Schedule
12/5/2016Fosston 70 - 61 W
12/9/2016Bagley 52 - 50 W
12/12/2016Norman County West 81 - 51 W
12/13/2016Hawley 76 - 71 W
(OT)
12/15/2016Park Christian 75 - 66 W
12/19/2016Northern Cass 59 - 69 L
12/20/2016Waubun 65 - 61 W
1/5/2017Lake Park-Audubon54 - 41 W
1/10/2017NCE/UH Titans41 - 40 W
1/12/2017Norman County West 64 - 47 W
1/13/2017Stephen-Argyle Central 70 - 52 W
1/20/2017Fertile-Beltrami 55 - 40 W
1/24/2017Mahnomen 65 - 34 W
1/26/2017Barnesville 54 - 38 W
1/27/2017Climax/Fisher81 - 56 W
1/31/2017Win-E-Mac 46 - 52 L
2/3/2017Park Christian 70 - 47 W
2/7/2017Waubun 63 - 55 W
2/10/2017Lake Park-Audubon52 - 35 W
2/14/2017NCE/UH Titans57 - 55 W
(OT)
2/16/2017Crookston 52 - 49 W
(2 OT)
2/21/2017Pelican Rapids 68 - 60 W
2/23/2017Warren-Alvarado-Oslo 64 - 27 W
2/25/2017Win-E-Mac 67 - 55 W
2/27/2017Hillsboro/Central Valley48 - 64 L
3/9/2017Fertile-Beltrami 64 - 43 W
3/11/2017Kittson County Central57 - 35 W
3/14/2017Stephen-Argyle Central 39 - 47 L

Full Schedule
Head Coach:
Trevor Stewart
TrevorS@ada.k12.mn.us
218-784-5300 Ext 328
Assistant Coach:
Aaron Eggen
Kenley Wahlin
Student Manager:
Brookelynn Erickson, Grant Arends
Nathan Mundt

State Tournament
March 22-25, 2017
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 3/1/17
    Mon., Mar. 6, 2017
    Thurs., Mar. 9, 2017
    Sat., Mar. 11, 2017
    Tues., Mar. 14, 2017
    Fri., March 17, 2017
    Last Play Date: 3/18/17

    PT - High Seed
    PI - BSU/Bemidji - UMC/NCTC
    QF - REA (TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    Pine To Prairie Standings
    NCE/UH Titans 13-3-0
    Fosston 11-5-0
    Park Christian 9-8-0
    Ada-Borup 8-0-0
    Waubun 7-3-0
    Win-E-Mac 6-2-0
    Lake Park-Audubon 6-2-0
    Bagley 4-9-0
    Fertile-Beltrami 3-5-0
    Climax/Fisher 3-9-0
    Mahnomen 0-7-0
    Norman County West 0-13-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499