Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Dassel-Cokato High School        (16-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Cole Cochran G 12
3 Gus Flick G 12
4 Isaac Morris F 12
5 Sanders Asplin G 10
12 Jake Nelson G 12
13 Grant Thinesen G 12
20 Caden Webb F 12
22 Collin Krick F 11
23 Alex Terning G 12
24 Chad Dischinger G 12
30 Ethan Brandel F 12
34 Noah Jenkins C 11
44 Trever Kaiser G 12
55 Grant Sangren C 12
Schedule
12/1/2017Norwood-Young America 61 - 54 W
12/5/2017Willmar 44 - 76 L
12/8/2017Kimball Area 64 - 61 W
12/12/2017Big Lake 53 - 50 W
12/14/2017Hutchinson 51 - 41 W
12/19/2017Maple Lake 41 - 49 L
12/27/2017Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.48 - 37 W
12/27/2017Waterville-Elysian-Morristown H.S.43 - 37 W
12/28/2017Howard Lake Tournament48 - 37 W
1/5/2018Becker 75 - 77 L
1/11/2018Mound Westonka 66 - 54 W
1/13/2018Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.60 - 51 W
1/16/2018Rockford 64 - 61 W
1/19/2018New London-Spicer 80 - 70 W
1/23/2018Watertown-Mayer 51 - 47 W
1/26/2018Litchfield49 - 50 L
1/30/2018Annandale 49 - 62 L
2/2/2018Glencoe-Silver Lake 64 - 51 W
2/8/2018Mound Westonka 56 - 54 W
2/13/2018Rockford 75 - 68 W
2/16/2018New London-Spicer 59 - 69 L
2/20/2018Watertown-Mayer 60 - 63 L
2/23/2018Litchfield46 - 54 L
2/27/2018Annandale 58 - 72 L
3/2/2018Glencoe-Silver Lake 63 - 47 W

Full Schedule
Head Coach:
Dave Chvojicek
davidchvojicek@gmail.com
952-913-5739
Assistant Coach:
Carl Aho (C)
Dave Kucera (B)
Ryan Tool Varsity Asst
Student Manager:
Larissa Halonen

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    Saturday - March 2, 2019 QRF Seeding

    Tuesday - March 5, 2019 - QF

    Saturday - March 9, 2019 - SF

    Thursday - March 14, 2019 - Final
    7 pm - Tuesday - QF @ High Seed

    6 - 7:45 pm - Saturday SF @ SCSU

    7 pm - Thursday - Final @ SCSU
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Annandale 12-2-0
    New London-Spicer 11-3-0
    Rockford 9-5-0
    Dassel-Cokato 8-4-0
    Delano 5-5-0
    Glencoe-Silver Lake 5-9-0
    Orono 4-0-0
    Holy Family Catholic 4-5-0
    Litchfield 4-8-0
    Mound Westonka 4-11-0
    Waconia 3-1-0
    Watertown-Mayer 2-12-0
    New Prague 1-2-0
    Hutchinson 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499