Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Glencoe-Silver Lake High School        (5-5-0)
red.gif
white.gif
GSL Panther Boys Basketball


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Kyle Christensen* F 12
3 Dane Schwirtz* G 11
4 Zach Mohr G 10
5 Reece Schwirtz G 10
11 Alexis Sanchez G 12
12 Riley Ruzicka G 10
14 Preston Sturges G 10
15 Ty Christensen G 11
21 Spencer Lilienthal G 11
22 Gabe Roepke F 11
23 Gage Alsleben F 11
24 Korey Johnson F 11
25 Nicola Luciani F 12
32 Mitchel Klockmann G 9
34 Zack Herout F 12
35 Connor Kantack* F 12
43 Cole Ehrke F 10
45 Austin Barrett F 11
55 Corbin Moser F 11
Schedule
12/1/2017St. Peter 59 - 53 W
12/7/2017Tri-City United 60 - 50 W
12/8/2017Hutchinson 72 - 52 W
12/16/2017Sibley East 45 - 54 L
12/19/2017Mayer Lutheran 58 - 80 L
12/21/2017Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.51 - 61 L
12/27/2017Lester Prairie \ Holy Trinity72 - 56 W
12/27/2017Belle Plaine 0 - 0
12/28/2017Belle Plaine 0 - 0
12/28/2017Holy Family Catholic 55 - 88 L
1/2/2018Jordan 41 - 60 L
1/4/2018Le Sueur-Henderson50 - 32 W
1/12/2018Litchfield 0 - 0
1/16/2018Watertown-Mayer 70 - 65 W
(OT)
1/19/2018Annandale 55 - 85 L
1/20/2018Norwood-Young America 49 - 64 L
1/23/2018Mound Westonka 0 - 0
1/26/2018Rockford 0 - 0
1/30/2018New London-Spicer 0 - 0
2/2/2018Dassel-Cokato 0 - 0
2/8/2018Belle Plaine 0 - 0
2/9/2018Litchfield 0 - 0
2/13/2018Watertown-Mayer 0 - 0
2/16/2018Annandale 0 - 0
2/20/2018Mound Westonka 0 - 0
2/23/2018Rockford 0 - 0
2/27/2018New London-Spicer 0 - 0
3/2/2018Dassel-Cokato 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Robb DeCorsey
rdecorsey@gsl.k12.mn.us
320-864-2414
Assistant Coach:
Dan Ehrke
Scott Tschimperle
Taylor Jones, Mike Haefs
Student Manager:
Lexi Hansch, Maren Roepke
Arissa Waibel, Kaitlyn Grack, Bella Hussong

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    \March 1, 2018
    March 5, 2018
    March 8, 2018

    March 12, 2018
    March 16, 2018
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)


    High Seeds
    High Seeds
    Mankato East & New Prague
    MN State-Mankato
    MN State -Mankato
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Annandale 4-0-0
    Dassel-Cokato 2-0-0
    Delano 1-0-0
    Mound Westonka 1-2-0
    Glencoe-Silver Lake 0-0-0
    Hutchinson 0-0-0
    Litchfield 0-0-0
    New Prague 0-0-0
    Orono 0-0-0
    Rockford 0-0-0
    Waconia 0-0-0
    Holy Family Catholic 0-1-0
    New London-Spicer 0-2-0
    Watertown-Mayer 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499