Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Melrose Area High School        (26-2-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
3 Derek Waldvogel G 12
5 Tim Arnhalt F 12
10 Traeton Keaveny G 12
11 Dakotah Thelen G 11
12 Tanner Roske F 12
13 Reegan Nelson F 11
14 Jesse Middendorf G 12
15 Carter Tschida F 11
20 Damon Van Beck G 12
21 Andrew Johnson G 12
22 John Brang F 12
23 Gabe Ellering G 11
24 Scott Ekola G 12
25 Austin Kalthoff F 12
30 Aaron Meyer G 11
31 Adam Helmin F 11
33 Cooper Goerdt G 11
35 Preston Keaveny G 11
41 Shane Thelen G 11
43 Grant Moscho G 9
45 Dominic Sopkowiak F 11
51 Rowan Nelson F 9
53 Nicholas Olberding C 12
55 Daniel Klassen C 11
Schedule
12/5/2017Sartell-Saint Stephen 74 - 69 W
(OT)
12/8/2017Benson 75 - 24 W
12/14/2017Montevideo 67 - 35 W
12/15/2017New London-Spicer 59 - 54 W
12/19/2017Morris Area/Chokio-Alberta51 - 48 W
12/22/2017Sauk Centre 64 - 47 W
12/27/2017Concordia Academy-Roseville67 - 54 W
12/28/2017Watertown-Mayer 78 - 55 W
12/29/2017Mandan58 - 71 L
1/6/2018Braham 55 - 16 W
1/9/2018Minnewaska Area H.S.74 - 60 W
1/11/2018Holdingford 61 - 49 W
1/16/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.78 - 55 W
1/18/2018Long Prairie-Grey Eagle H.S.70 - 50 W
1/19/2018B O L D 71 - 60 W
1/23/2018Benson 64 - 27 W
1/29/2018St. Cloud Cathedral 87 - 86 W
(OT)
1/30/2018Albany 54 - 58 L
(OT)
2/2/2018Montevideo 58 - 42 W
2/5/2018Morris Area/Chokio-Alberta75 - 59 W
2/9/2018Albany 77 - 62 W
2/13/2018Sauk Centre 71 - 48 W
2/16/2018Minnewaska Area H.S.71 - 67 W
2/22/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.74 - 53 W
2/23/2018B O L D 64 - 54 W
2/27/2018Osakis 67 - 55 W
3/8/2018Milaca 94 - 57 W
3/10/2018Kimball Area 61 - 59 W
3/14/2018St. Cloud Cathedral 42 - 59 L

Full Schedule
Head Coach:
Ryan Dusha
rdusha@isd740.org
320-256-5160
Assistant Coach:
Daryl Oja, Shawn Mayers
Ryan Moscho
Scott Brever

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 6AA Tournament
    March 16, 2018

    Halenbeck Hall, SCSU 6 pm.
  •  
  • Brackets

    West Central Standings
    Melrose Area 14-0-0
    B O L D 11-3-0
    Minnewaska Area H.S. 10-4-0
    Morris Area/Chokio-Alberta 7-6-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 4-9-0
    Sauk Centre 2-6-0
    Montevideo 2-10-0
    Benson 0-12-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499