Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Minneapolis Southwest High School        (6-21-0)
red.gif
white.gif
Laker Boys Basketball


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 JayZee Brown* G 12
2 Ari Bogen-Grose* G 12
4 Charles Lieberman G 12
11 Marshall Hawkins G 11
12 Niko Polydorou G 12
15 Adam Dal Lago F 12
21 Casey Peterson F 11
22 Dinero Ross G 11
24 Isaac Van Wert* F 12
30 Gabe Skinner G 11
32 John Clark F 11
33 Alex Fischer F 12
34 Christo Polydorou G 10
35 Zach Blumenfeld F 12
41 Owen Dean F 11
Schedule
12/5/2017Pine City 72 - 55 W
12/6/2017East Ridge 41 - 86 L
12/8/2017Waconia 73 - 82 L
12/12/2017Park 69 - 66 W
12/14/2017Tartan 27 - 70 L
12/18/2017Minneapolis Patrick Henry H. S.78 - 81 L
12/21/2017Eastview 42 - 65 L
(TCO Holiday Tournament)
12/22/2017Mayer Lutheran 55 - 63 L
(TCO Holiday Tournament)
12/23/2017Schaeffer Academy63 - 56 W
1/9/2018Minneapolis Roosevelt 45 - 74 L
1/12/2018Minneapolis Washburn 52 - 83 L
1/16/2018Blake School (The)76 - 42 W
1/17/2018Minneapolis Edison 75 - 50 W
1/20/2018Rosemount 66 - 65 W
1/25/2018Roseville Area 50 - 59 L
1/30/2018Minneapolis South 47 - 87 L
2/5/2018Minneapolis Roosevelt 74 - 75 L
2/7/2018Minneapolis North Community H.S.51 - 79 L
2/8/2018Minneapolis Washburn 89 - 96 L
2/13/2018Minneapolis Edison 62 - 63 L
2/14/2018Osseo 24 - 73 L
2/17/2018Minnetonka 61 - 83 L
2/21/2018Minneapolis Patrick Henry H. S.52 - 65 L
2/23/2018Minneapolis North Community H.S.58 - 77 L
2/27/2018Minneapolis South 49 - 58 L
3/1/2018St. Paul Highland Park74 - 75 L
3/6/2018Wayzata 55 - 75 L

Full Schedule
Head Coach:
Greg Boone
gnboone@comcast.net
Assistant Coach:
Dwayne Morris Derrick Boone
Joey Wilburn
Student Manager:
Lily Miner Claire Ringwald
Malayah Ray

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 6AAAA Tournament
    2018
    QF: Tuesday, Mar 6
    SF: Friday, Mar 9
    F: Wednesday, Mar 14
    QF: High seed - four sites 7:00 pm
    SF: Osseo
    5:00 pm and 7:00 pm
    Finals: Osseo 7:00 pm
  •  
  • Brackets

    Minneapolis City Standings
    Minneapolis North Community H.S. 12-1-0
    Minneapolis Washburn 5-2-0
    Minneapolis Patrick Henry H. S. 4-2-0
    Minneapolis South 4-2-0
    Minneapolis Roosevelt 4-3-0
    Minneapolis Southwest 1-11-0
    Minneapolis Edison 1-11-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499