Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Red Lake High School        (24-4-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
4 Jamie Cook G 12
5 Cyrus Whitefeather F 10
10 Brent Pemberton G 12
11 Will Morrison G 12
12 Rob McClain Jr. G 12
20 Justin Barrett G 10
21 Robert Beaulieu III C 12
22 Doug Dudley G 12
23 Nick Defoe G 9
24 Brady Cook G 11
25 Kendall Whitefeather G 11
30 Donoavan Sather G 12
31 Jalen Kelly F 10
32 Cole Spears G 12
33 Anthony Beaulieu C 12
35 Evan Johnson G 10
42 Frank Papasodora C 11
43 David Smith F 10
Schedule
12/2/2016Blackduck 99 - 31 W
12/3/2016Fosston 75 - 55 W
12/8/2016Badger/GB-MR85 - 43 W
12/9/2016Stephen-Argyle Central 61 - 53 W
12/10/2016Cass Lake-Bena 80 - 63 W
12/13/2016Northome/Kelliher88 - 47 W
12/15/2016Laporte 99 - 38 W
12/22/2016Cass Lake-Bena 85 - 73 W
12/28/2016Michele Clark Prep 79 - 78 W
12/29/2016Minneapolis North Community H.S.70 - 78 L
1/5/2017Walker-Hackensack-Akeley H.S.86 - 52 W
1/6/2017Cass Lake-Bena 99 - 56 W
1/14/2017Hillcrest Academy72 - 61 W
1/16/2017Mahnomen 102 - 59 W
1/19/2017Northome/Kelliher81 - 54 W
1/21/2017Robbinsdale Cooper 70 - 71 L
1/24/2017Nevis 40 - 60 L
1/27/2017Blackduck 105 - 47 W
1/28/2017Fond du Lac Ojibwe 85 - 31 W
2/3/2017Laporte 104 - 45 W
2/10/2017Pine River-Backus 88 - 58 W
2/17/2017Nevis 60 - 67 L
2/23/2017Fond du Lac Ojibwe 135 - 56 W
2/24/2017Walker-Hackensack-Akeley H.S.85 - 59 W
2/28/2017Pine River-Backus 85 - 62 W
3/9/2017Mahnomen 85 - 49 W
3/11/2017Fosston 70 - 46 W
3/14/2017Cass Lake-Bena 80 - 63 W
3/17/2017Stephen-Argyle Central 71 - 60 W
3/23/2017Minneapolis North Community H.S.46 - 93 L
3/24/2017Nevis 52 - 43 W
3/25/2017Central Minnesota Christian56 - 55 W

Full Schedule
Head Coach:
Roger White
rwhite@redlake.k12.mn.us
218-679-3733
Assistant Coach:
Keveon Kingbird
Nate Hurlburt
Student Manager:
Alex English
Verdell Cook

State Tournament
March 22-25, 2017
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 3/1/17
    Mon., Mar. 6, 2017
    Thurs., Mar. 9, 2017
    Sat., Mar. 11, 2017
    Tues., Mar. 14, 2017
    Fri., March 17, 2017
    Last Play Date: 3/18/17

    PT - High Seed
    PI - BSU/Bemidji - UMC/NCTC
    QF - REA (TRF)
    SF - REA (TRF)
    F - REA (TRF)
  •  
  • Brackets

    Northland Standings
    Nevis 10-0-0
    Cass Lake-Bena 8-0-0
    Red Lake 8-0-0
    Walker-Hackensack-Akeley H.S. 7-7-0
    Northome/Kelliher 6-8-0
    Pine River-Backus 6-9-0
    Blackduck 2-14-0
    Laporte 0-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499