Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Rushford-Peterson High School        (22-7-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE TROJANS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Landon Skalet G 11
3 Peyton Morrison G 10
4 Halen Schwendinger F 10
5 Payton Hahn F 12
11 Triton Meldahl G 10
13 Jacob Paulson F 12
15 Ben Ansell C 12
21 Jack Kopperud F 10
23 Kobe Lind F 9
25 Dawson Dahl F 12
31 Mitchell Ledebuhr F 10
33 Matt Nelson F 11
35 Luke OHare G 9
41 Korey Burroughs F 10
43 Tim Highum F 10
45 Trey Olson G 9
51 Vinnie Mason C 10
Schedule
12/2/2017Moose Lake/Willow River65 - 48 W
12/5/2017Caledonia 36 - 63 L
12/9/2017Decorah (IA)55 - 27 W
12/15/2017Lewiston-Altura 57 - 39 W
12/19/2017La Crescent 48 - 49 L
(OT)
12/21/2017Kingsland 47 - 56 L
12/28/2017Mankato Loyola H.S.74 - 35 W
12/29/2017Klawock, Alaska76 - 42 W
1/2/2018Hayfield 58 - 31 W
1/4/2018Wabasha-Kellogg 40 - 27 W
1/8/2018Spring Grove 64 - 57 W
1/9/2018Chatfield 62 - 42 W
1/12/2018Plainview-Elgin-Millville 60 - 75 L
1/16/2018Dover-Eyota 50 - 51 L
1/19/2018Southland 73 - 40 W
1/23/2018St. Charles 71 - 55 W
1/25/2018Cotter/Hope Lutheran52 - 39 W
1/27/2018Crestwood (IA)60 - 54 W
1/30/2018Fillmore Central 60 - 48 W
2/2/2018Caledonia 53 - 50 W
2/5/2018Houston 64 - 48 W
2/8/2018Lewiston-Altura 59 - 46 W
2/13/2018Gale-Ettrick-Trempealeau54 - 65 L
2/16/2018La Crescent 45 - 46 L
2/22/2018Cotter/Hope Lutheran63 - 39 W
2/23/2018Fillmore Central 56 - 30 W
3/6/2018Blooming Prairie 56 - 33 W
3/10/2018Kingsland 56 - 43 W
3/17/2018Spring Grove 66 - 30 W
3/22/2018Cass Lake-Bena 61 - 63 L
3/23/2018Heritage Christian Academy57 - 30 W
3/24/2018Hinckley-Finlayson 49 - 56 L

Full Schedule
Head Coach:
Tom Vix
tomvix@r-pschools.com
507-864-7786
Assistant Coach:
Chris Drinkall
Jake Dahl
Student Manager:
Abby Malone
Ben Wieser

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    Feb. 27 (Play In),
    March 1 (Qtrs),
    March 5(West Semis)
    March 6(East Semis)
    March 10 (Sub Finals)
    March 17 (Section Finals),
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester,MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    St. Charles 16-2-0
    Caledonia 15-2-0
    La Crescent 13-4-0
    Plainview-Elgin-Millville 13-4-0
    Rushford-Peterson 11-6-0
    Wabasha-Kellogg 10-7-0
    Kingsland 8-8-0
    Dover-Eyota 6-6-0
    Lewiston-Altura 6-11-0
    Chatfield 2-12-0
    Cotter/Hope Lutheran 2-14-0
    Southland 1-12-0
    Fillmore Central 1-13-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499