Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Paul Academy and Summit School        (16-13-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Adam Holod G 9
2 Shane Litman F 11
4 Ethan Less G 11
5 Jack Herrmann G 12
10 Nik Elsaesser G 12
11 Griffin Thissen G 10
15 Gus Grunau G 12
20 Alex Herrmann F 10
21 Will Christakos G 11
22 Samuel Stephenson F 12
23 Andrew Johnson G 11
24 Sawyer Johnson G 11
30 Senai Assefa F 9
35 Liam Will F 10
42 Zach Dyar C 10
55 Ryan Moore C 11
Schedule
12/5/2017Legacy Christian Academy51 - 37 W
12/8/2017St Paul Humboldt/Open World Learning63 - 49 W
12/15/2017Concordia Academy-Roseville34 - 44 L
12/16/2017Nova Classical Academy54 - 49 W
12/19/2017St. Croix Lutheran Academy39 - 56 L
12/21/2017PACT Charter School61 - 40 W
12/30/2017Southwest Christian52 - 51 W
1/2/2018Trinity School at River Ridge40 - 44 L
1/6/2018St. Croix Preparatory Academy53 - 59 L
1/9/2018Breck School43 - 69 L
1/12/2018Blake School (The)54 - 56 L
1/16/2018Providence Academy33 - 45 L
1/19/2018Minnehaha Academy32 - 79 L
1/23/2018Mounds Park Academy65 - 53 W
1/26/2018Breck School41 - 66 L
1/30/2018Blake School (The)69 - 66 W
2/2/2018Providence Academy55 - 63 L
2/7/2018Minnehaha Academy33 - 58 L
2/9/2018Mounds Park Academy50 - 51 L
2/12/2018St. Paul Prep/HSRA60 - 56 W
2/13/2018Charter Stars65 - 44 W
2/16/2018St. Agnes 62 - 49 W
2/20/2018St. Paul Washington Technology Magnet71 - 45 W
2/23/2018Christian Life Academy84 - 43 W
2/27/2018Lincoln International/Career Pathways70 - 17 W
3/2/2018New Life Academy of Woodbury64 - 53 W
3/8/2018Nova Classical Academy71 - 56 W
3/10/2018Cristo Rey Jesuit 74 - 61 W
3/13/2018New Life Academy of Woodbury30 - 58 L
(Section 4AA Semifinal)

Full Schedule
Head Coach:
Isaiah Wallfred
iwallfred@spa.edu
612-559-2395

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 4AA Tournament
    Mar 5,6 ,8,10,13,16,
    2018
    High Seed/Semi-finals and finals at Washington

  •  
  • Brackets

    Independent Metro Athletic Standings
    Breck 8-2-0
    Minnehaha Academy 6-0-0
    Providence Academy 4-3-0
    St. Paul Academy and Summit 3-5-0
    Mounds Park Academy 2-7-0
    Blake (The) 2-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499