Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Peter High School        (8-20-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Daniel Nadeau G 10
2 Ethan Volk G 10
3 Kaden Oeltjenbruns G 10
5 Josh Johnson G 10
10 Ethan Grant G 9
11 Eli Lubiani C 9
12 Joey Baron G 11
13 Tom Eide F 11
15 Wyatt Olson F 10
20 Liam Dixon F 10
22 Brock Hanson F 11
23 Jake Emley G 12
30 Owen Little G 12
32 Matthias Annexstad C 12
33 Brock Bushaw F 12
40 Leif Annexstad C 12
42 Seth Lokensgard F 11
50 Isaac Peterson C 11
Schedule
12/1/2017Glencoe-Silver Lake 53 - 59 L
12/5/2017Le Sueur-Henderson55 - 59 L
12/8/2017New Ulm 78 - 68 W
12/9/2017Jackson County Central 59 - 67 L
12/12/2017G-F-W 60 - 42 W
12/14/2017Fairmont 38 - 65 L
12/16/2017Tri-City United 64 - 70 L
12/29/2017Esko 59 - 73 L
12/30/2017Heritage Christian Academy63 - 67 L
1/4/2018Waseca 65 - 86 L
1/6/2018Jordan 54 - 87 L
1/9/2018Blue Earth Area 67 - 53 W
1/12/2018Saint James Area64 - 61 W
1/16/2018Maple River 47 - 53 L
1/19/2018New Ulm 51 - 53 L
1/23/2018Norwood-Young America 58 - 70 L
1/26/2018Fairmont 41 - 53 L
1/29/2018Minnesota Valley Lutheran103 - 84 W
2/2/2018Blue Earth Area 77 - 55 W
2/8/2018Waseca 57 - 86 L
2/10/2018Waterville-Elysian-Morristown H.S.53 - 72 L
2/12/2018Sibley East 55 - 61 L
2/16/2018Saint James Area68 - 74 L
2/20/2018Belle Plaine 72 - 84 L
2/22/2018New Richland-H-E-G H.S.61 - 70 L
3/1/2018Lake Crystal-Wellcome Memorial73 - 39 W
3/5/2018Medford 90 - 35 W
(2AA South Quarters)
3/8/2018Maple River 57 - 68 L
(2AA South Subsection Semifinal)

Full Schedule
Head Coach:
Sean Keating
skeating@stpeterschools.org
507-934-4210 x 470
Assistant Coach:
Derek Homrighausen
Jared Baron, Dan Guelle
Neil Doose
Student Manager:
Katie Hildebrandt
Lexie Blaschko

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 2AA Tournament
    March 4, 2019
    March 7, 2019

    March 11, 2019
    March 15, 2019
    (see bracket or Region 2A winter calendar for all dates and sites)
    High Seeds
    Mankato East & New Prague
    MN State-Mankato
    MN State -Mankato
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Waseca 10-0-0
    Pipestone Area 9-5-0
    Worthington 8-4-0
    Marshall 7-0-0
    Fairmont 7-3-0
    Windom Area 6-6-0
    Jackson County Central 6-7-0
    St. Peter 4-6-0
    Redwood Valley 3-7-0
    New Ulm 2-4-0
    Saint James Area 1-6-0
    Luverne 1-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499