Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Watertown-Mayer High School        (7-20-0)
red.gif
white.gif

Home Page Photo

Varsity Roster
# Name Pos Grade
2 Nate Truniger G 12
3 Brevin Williams G 12
5 Riley Alger* G 12
10 Will McBee C 10
11 Jayden Heimerman G 10
14 Riley Heid G 11
15 Alex Houser G 12
20 Wilson Kuhn G 12
21 Sam Ragner G 10
22 Chase Stock G 11
23 Braxton Williams* G 12
32 Wes Burns C 12
33 Nick Juncewski G 11
41 Tom Theisen F 12
43 Ben Hess F 11
45 Patrick Anderson G 10
Schedule
12/2/2017Mayer Lutheran 58 - 70 L
12/5/2017Holy Family Catholic 44 - 77 L
12/8/2017Belle Plaine 63 - 52 W
12/15/2017Lester Prairie \ Holy Trinity57 - 45 W
12/19/2017Hutchinson 60 - 72 L
12/27/2017Holdingford 60 - 53 W
12/28/2017Melrose Area 55 - 78 L
12/29/2017St. Cloud Cathedral 25 - 74 L
1/6/2018Providence Academy51 - 49 W
(OT)
1/9/2018Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.78 - 59 W
1/11/2018Annandale 43 - 71 L
1/16/2018Glencoe-Silver Lake 65 - 70 L
(OT)
1/18/2018Litchfield 47 - 56 L
1/20/2018Eden Valley-Watkins 42 - 57 L
1/23/2018Dassel-Cokato 47 - 51 L
1/25/2018New London-Spicer 53 - 59 L
1/30/2018Rockford 48 - 56 L
2/2/2018Mound Westonka 60 - 61 L
2/5/2018Maple Lake 42 - 54 L
2/9/2018Annandale 46 - 68 L
2/13/2018Glencoe-Silver Lake 53 - 62 L
2/15/2018Litchfield 40 - 35 W
2/20/2018Dassel-Cokato 63 - 60 W
2/23/2018New London-Spicer 70 - 75 L
2/27/2018Rockford 56 - 57 L
3/2/2018Mound Westonka 36 - 62 L
3/6/2018Rockford 61 - 63 L

Full Schedule
Head Coach:
Kent Janikula
kent.janikula@wm.k12.mn.us
952-955-0426
Assistant Coach:
Tyler Finkelson
Jacob Wandersee
Nick Hauer
Student Manager:
Conner Trombley

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 5AA Tournament
    March 16, 2018

    Halenbeck Hall, SCSU 8 pm.
  •  
  • Brackets

    Wright County Standings
    Annandale 12-2-0
    New London-Spicer 11-3-0
    Rockford 9-5-0
    Dassel-Cokato 8-4-0
    Delano 5-5-0
    Glencoe-Silver Lake 5-9-0
    Orono 4-0-0
    Holy Family Catholic 4-5-0
    Litchfield 4-8-0
    Mound Westonka 4-11-0
    Waconia 3-1-0
    Watertown-Mayer 2-12-0
    New Prague 1-2-0
    Hutchinson 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499