Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Mounds Park Academy        (9-19-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Matt Berning G 12
3 Ben Nippolt G 11
5 Jack Paulson C 9
11 Anthony Kuba F 12
12 Brock Bliese G 12
14 Yahya Madar F 11
20 Nick Guiang G 12
23 Alec Nicoski C 10
24 Tom Fitzgerald C 12
30 Paul Thompson-Nelson C 12
32 Bennett Henke F 12
42 Takele Thompson-Nelson F 12
Schedule
12/5/2017St. Paul Washington Technology Magnet65 - 67 L
12/8/2017South Saint Paul 78 - 84 L
(OT)
12/12/2017St. Croix Preparatory Academy38 - 70 L
12/15/2017St. Agnes 35 - 72 L
12/16/2017St. Paul Harding 32 - 52 L
12/19/2017Groves Academy81 - 34 W
12/27/2017Nova Classical Academy63 - 55 W
12/28/2017Spectrum 47 - 63 L
1/4/2018Hill-Murray School53 - 45 W
1/5/2018St Paul Humboldt/Open World Learning54 - 65 L
1/9/2018Minnehaha Academy30 - 85 L
1/12/2018Providence Academy49 - 61 L
1/13/2018Marshall School, Duluth52 - 62 L
1/16/2018Breck School39 - 74 L
1/19/2018Blake School (The)52 - 65 L
1/20/2018Christ's Household of Faith54 - 64 L
1/23/2018St. Paul Academy and Summit School53 - 65 L
1/30/2018Providence Academy53 - 81 L
2/2/2018Breck School37 - 64 L
2/6/2018Blake School (The)55 - 52 W
2/9/2018St. Paul Academy and Summit School51 - 50 W
2/12/2018West Lutheran 47 - 58 L
2/20/2018Community of Peace Academy63 - 60 W
(OT)
2/23/2018Concordia Academy-Roseville36 - 66 L
3/2/2018Trinity School at River Ridge36 - 66 L
3/8/2018Community of Peace Academy80 - 47 W
3/10/2018Christian Life Academy47 - 38 W
3/13/2018Prairie Seeds Academy93 - 88 W
(2 OT)
3/16/2018Heritage Christian Academy56 - 64 L

Full Schedule
Head Coach:
Jacob Schwartz
Coachjacobschwartz@gmail.com
651-324-5692
Assistant Coach:
Jeremy Abrego
Nate Bander
Shaquille Lee
Student Manager:
Maya Sayers
Quinn Campbell

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 4A Tournament
    Mar 5, 6, 8, 10, 13, 16 2018
    5, 6, 8, 10 at High Seed, 13 Semi-final and 16 Final at Anoka-Ramsey CC 2018
  •  
  • Brackets

    Independent Metro Athletic Standings
    Breck 8-2-0
    Minnehaha Academy 6-0-0
    Providence Academy 4-3-0
    St. Paul Academy and Summit 3-5-0
    Mounds Park Academy 2-7-0
    Blake (The) 2-7-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499