Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Caledonia High School        (26-4-0)
red.gif
white.gif
Warrior Basketball


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Eli King G 8
2 Riley Gavin F 11
3 Jordan Burg F 12
5 Eric Augedahl F 11
10 Andrew Goergen G 12
11 Austin Heim F 12
13 Brady Rosendahl C 11
14 Casey Storlie G 11
20 Tate Meiners G 11
21 Noah King G 10
22 Marten Morem F 12
23 Owen King G 12
24 Noah Kearney G 12
25 Sam Barthel G 12
32 Arick Bauer F 11
33 Riley Augedahl F 11
34 Tyler Wiebke F 11
44 Walker Spier F 12
Schedule
12/5/2017Rushford-Peterson 63 - 36 W
12/9/2017St. Cloud Cathedral 94 - 80 W
(Breakdown)
12/12/2017Cotter/Hope Lutheran84 - 52 W
12/16/2017Lake City 79 - 71 W
(HVL/TRC Challenge)
12/19/2017Lewiston-Altura 82 - 61 W
12/21/2017Southland 94 - 64 W
12/28/2017Rochester Century 85 - 60 W
(Rotary Invite)
12/29/2017White Bear Lake Area 101 - 70 W
(Rotary Invite)
1/4/2018St. Charles 75 - 79 L
1/9/2018Kingsland 77 - 60 W
1/13/2018La Crosse Center Classic84 - 66 W
1/16/2018Chatfield 93 - 47 W
1/18/2018Plainview-Elgin-Millville 82 - 62 W
1/20/2018Minneapolis North Community H.S.77 - 79 L
1/26/2018Fillmore Central 91 - 59 W
1/27/2018Rochester Lourdes 81 - 46 W
1/29/2018Byron 76 - 62 W
1/30/2018La Crescent 89 - 67 W
2/2/2018Rushford-Peterson 50 - 53 L
2/8/2018Cotter/Hope Lutheran101 - 64 W
2/13/2018Wabasha Kellogg86 - 62 W
2/16/2018Lewiston-Altura 96 - 72 W
2/17/2018Minnehaha Academy75 - 79 L
2/19/2018Dover-Eyota 98 - 68 W
2/22/2018Fillmore Central 85 - 34 W
2/23/2018La Crescent 90 - 55 W
3/1/2018Chatfield 85 - 50 W
3/6/2018La Crescent 79 - 45 W
3/10/2018St. Charles 99 - 78 W
(Section 1AA Semifinal)
3/15/2018Byron 87 - 53 W
3/21/2018Minnewaska Area H.S.80 - 41 W
3/23/2018Brooklyn Center 73 - 67 W
3/24/2018Minnehaha Academy60 - 73 L

Full Schedule
Head Coach:
Brad King
bdsnking@live.com
Assistant Coach:
Dan Reinhart
James Fruechte
Jeremy Leis
Student Manager:
Cassie Heimer
Wille Schmitz

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 1AA Tournament
    March 1(Qtrs)
    March 5 (Sub 2 Semis)
    March 6 (Sub 1 Semis)
    March 10 (Sub Finals)
    March 15 (Section Finals),
    2018
    High Seeds and
    Mayo Civic Center
    Rochester,MN
  •  
  • Brackets

    Three Rivers Standings
    St. Charles 16-2-0
    Caledonia 15-2-0
    La Crescent 13-4-0
    Plainview-Elgin-Millville 13-4-0
    Rushford-Peterson 11-6-0
    Wabasha-Kellogg 10-7-0
    Kingsland 8-8-0
    Dover-Eyota 6-6-0
    Lewiston-Altura 6-11-0
    Chatfield 2-12-0
    Cotter/Hope Lutheran 2-14-0
    Southland 1-12-0
    Fillmore Central 1-13-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499