Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Hope Academy        (18-10-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Hope Academy, GHS Urban Home School, Reed Home School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Isaac Reed G 10
1 Nate Elifson G 12
2 Joey Erickson G 10
3 Ethan Reed G 11
4 Tian Elder G 12
5 Johnny Erickson G 12
11 Samuel Ojebode G 10
15 Roger Martinez G 11
21 Derince Melton G 12
24 Simon Gray G 11
25 Elijah Wade G 7
30 Aaron Willins G 12
32 Caleb Hoilien G 9
Schedule
12/3/2016Park Christian 84 - 48 W
12/6/2016Mounds Park Academy88 - 73 W
12/8/2016PACT Charter School77 - 61 W
12/10/2016Cristo Rey Jesuit 69 - 73 L
12/28/2016St. Paul Harding H.S.72 - 70 W
12/29/2016Trinity School at River Ridge66 - 55 W
12/30/2016St. Agnes 55 - 57 L
1/3/2017Community of Peace Academy93 - 78 W
1/6/2017Fond du Lac Ojibwe 96 - 83 W
1/10/2017The International School of Minnesota / ERA107 - 68 W
1/13/2017St. Paul Prep/HSRA95 - 78 W
1/14/2017Canby 86 - 69 W
1/17/2017Prairie Seeds Academy74 - 81 L
1/19/2017Minnesota State Academy for the Deaf103 - 39 W
1/24/2017Charter Stars102 - 47 W
1/28/2017Legacy Christian Academy95 - 70 W
1/31/2017Cristo Rey Jesuit 82 - 87 L
2/2/2017Cleveland 77 - 74 W
2/3/2017The International School of Minnesota / ERA78 - 58 W
2/7/2017St. Paul Prep/HSRA79 - 86 L
2/10/2017Prairie Seeds Academy69 - 88 L
2/11/2017Christ's Household of Faith60 - 63 L
2/14/2017Minnesota State Academy for the Deaf92 - 54 W
2/27/2017The International School of Minnesota / ERA90 - 47 W
3/3/2017Prairie Seeds Academy76 - 105 L
3/4/2017St. Paul Prep/HSRA74 - 77 L
3/9/2017Bethany Academy98 - 62 W
3/11/2017Minneapolis North Community H.S.50 - 111 L

Full Schedule
Head Coach:
Kelby Brothen
kelbybrothen@hopeschool.org
612-501-9391
Assistant Coach:
Norris Blackmon
Ryan Elofson

State Tournament
March 22-25, 2017
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 4A Tournament
    Mar 6 (play-in),9,11,14,17,
    2017
    6,9,11 at High Seed, 14 Semi-final and 17 Final at Anoka-Ramsey CC
  •  
  • Brackets

    Twin Cities Athletic Conference Standings
    Math & Science Academy 11-3-0
    Cristo Rey Jesuit 10-0-0
    Liberty Classical Academy 10-2-0
    Academy for Sciences & Agriculture 9-3-0
    Nova Classical Academy 9-4-0
    Prairie Seeds Academy 8-0-0
    Hope Academy 7-5-0
    Learning for Leadership Charter 7-7-0
    Shattuck-Saint Mary's 6-3-0
    Hmong Academy 6-4-0
    Community of Peace Academy 5-6-0
    Calvin Christian H.S. 5-8-0
    Christian Life Academy 5-9-0
    North Lakes Academy 3-6-0
    The International School of Minnesota / ERA 3-8-0
    Chesterton Academy 2-5-0
    Charter Stars 2-9-0
    Metro s College Prep 0-6-0
    Minnesota State Academy for the Deaf 0-10-0
    Groves Academy 0-12-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499