Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Ada-Borup/Norman County West        (12-0-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Ada-Borup High School, Norman County West High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Bailey Spaeth WR 11
2 Jared Brainard QB 11
3 Chase Buchholz WR 10
4 Brett Fetting RB 11
5 Morgan Sip TE 9
6 Sylas Larson-Reinhart WR 10
7 Ethan Plemmons WR 9
9 Robert Whiting WR 12
10 Preston Gwin QB 10
11 Miguel Garcia III WR 12
12 Riley Culp RB 10
14 Braden Thompson TE 10
18 Brady Borgen WR 10
19 Vitor Vac Bitu Alves K 10
20 Verdis Barber RB 10
21 Brennan Peterson WR 9
22 Chase Hanson WR 12
23 Zach Pelzman RB 12
24 Isaiah Walz TE 12
27 Alex Sterton WR 9
28 Braiden Fetting RB 10
29 Gavin Byron RB 10
32 Nick Hagan RB 12
40 Carlos Medina IV TE 10
50 Kaleb Bakken OL 11
51 Tanner Tommerdahl OL 9
53 Kalvin Kesselberg OL 12
54 Ryan Chisholm OL 11
65 Brandon Eggen OL 12
66 Dusty DuChene OL 11
70 Nathan Mundt OL 11
71 Sam Visser OL 12
75 Bryer Merkens OL 11
81 Drake Solseng WR 12
85 Avery Okroi TE 10
87 Mason Miller TE 10
88 Colby Stevenson WR 11
Schedule
8/25/2017Polk County West43 - 0 W
8/31/2017Blackduck 50 - 0 W
9/8/2017Fosston 39 - 0 W
9/15/2017Cass Lake-Bena 47 - 16 W
9/22/2017Fertile-Beltrami 24 - 0 W
10/6/2017Bagley 35 - 7 W
10/13/2017Lake Park-Audubon50 - 6 W
10/18/2017Pine River-Backus 51 - 6 W
10/24/2017New York Mills 31 - 0 W
10/28/2017Walker-Hackensack-Akeley H.S.42 - 21 W
11/3/2017Ottertail Central Bulldogs31 - 13 W
11/11/2017Braham 29 - 20 W
(Final)
11/18/2017Wabasso 13 - 21 L

Full Schedule
Head Coach:
Paul Tinjum
pault@ada.k12.mn.us
218-784-5300
Assistant Coach:
Kenley Wahlin, Dan Jorgensen
Nate McCraven
Rodney McCollum
Student Manager:
Beau Jorgensen, Ashton Kesselberg, Drew Peterson, Sergio Reyes
Nash Jacobson,

State Tournament
November 9-25, 2017
Various Sites & US Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    10-23-2018 1/4 finals
    10-27-2018 Semi finals
    11-2-2018 Finals
    Higher Seeds &
    Fargodome
  •  
  • Brackets

    Northwest West Standings
    Ada-Borup/Norman County West 8-0-0
    Fertile-Beltrami 4-3-0
    Red Lake County Rebels 2-1-0
    Lake Park-Audubon 1-1-0
    Mahnomen 0-0-0
    Badger/GB-MR 0-0-0
    Fosston 0-1-0
    Polk County West 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499