Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Aitkin High School        (5-3-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Jeremiah Smythe WR 10
2 Gabe Long WR 11
3 Kyle Cluff QB 11
4 Jaelend Williams QB 9
5 Caiden Kjelstrom QB 10
6 Carter Dox RB 11
7 Jake Ince WR 10
8 Jackson MacDonald RB 9
10 Quin Miller QB 12
11 Owen Miller WR 10
12 Hunter Nissen RB 10
13 Layne Baumann RB 10
14 Johnny Ryan TE 12
15 Jake Kukowski WR 12
17 Arik Pietz TE 11
19 Carter Olson WR 11
20 J.D. Cline WR 12
21 Carson Kullhem RB 9
22 Joey Simonson TE 10
23 Garrett Westerlund WR 12
24 Jamison St. Clair RB 9
26 Jeremy Blazek RB 12
27 Luke Pelarski RB 12
33 Jon Blanchette RB 11
34 Isaiah Sorem RB 9
35 Tanner Hills WR 9
36 Austin Price RB 10
50 Jack Workman OL 12
51 Dayton Hallaway OL 9
52 Anton Kalk OL 10
53 Jake Anderson OL 9
54 Kade Hopperstad OL 11
55 Carter Endrizzi OL 12
56 Jesse Goettig OL 9
57 Jordan Alexander OL 10
58 Andrew Eklund OL 12
59 Hunter Hills OL 10
60 Andy Hays OL 10
62 Zachary Leitinger OL 9
63 Cody Snyder OL 12
65 Ian Bates OL 11
68 Cade Cleys OL 10
71 Ryan McCormick OL 9
72 Landon Janzen OL 9
75 Craig Visnovec OL 9
76 Jon Backstrom OL 9
77 Sam Ostrode OL 10
78 Hunter Miller OL 12
81 Joe Cummings WR 11
86 Cody Trotter TE 9
87 Zachary MacDonald WR 9
Schedule
8/30/2018Barnum 14 - 2 W
9/7/2018International Falls H.S.54 - 0 W
9/14/2018Virginia 14 - 12 W
9/21/2018Pine City 24 - 12 W
9/28/2018Crosby-Ironton 16 - 20 L
10/5/2018Esko 20 - 15 W
10/12/2018Mora 36 - 68 L
10/17/2018Moose Lake/Willow River8 - 27 L

Full Schedule
Head Coach:
Alan Hills
aitkinfootball@isd1.org
218-927-2115
Assistant Coach:
Peter Yunker, Matt Vogtlin
Sean Smith, Scott Miller, Greg Hills
Stacy Westerlund, Austin Krohn
Student Manager:
Cheyenne Baumann, Caitlyn Conner
Isabella Westerlund, Sophia Snyder

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 7AA Tournament
    Oct. 23, 27, Nov. 1, 2018
    High Seed &
    Final at Esko Sports Complex 7:15 PM
  •  
  • Brackets

    Northeast Blue Standings
    Mora 5-0-0
    Aitkin 2-3-0
    Crosby-Ironton 2-3-0
    Esko 0-1-0
    Pine City 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499