Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Bethlehem Academy        (7-4-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Ellendson Home School, Bethlehem Academy,
red.gif
white.gif
HOME OF THE CARDINALS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Lucas Linnemann WR 9
2 Jack Clark RB 11
3 Avery Hunt WR 12
4 Benjamin Ryder RB 10
6 Jason Shuda RB 9
7 Bo Dienst RB 9
8 Spencer Ell WR 10
9 Ashley Rost K 9
10 Damon Trump QB 11
11 Mikhail Campbell WR 12
12 Daniel Beidelschies WR 12
14 Anthony Langfeldt TE 12
15 Jackson Jandro QB 10
16 Elliot Smith WR 9
17 Jade Bokman K 12
20 John Rose RB 9
23 Joseph Dozark RB 9
24 Tiernan Donahue TE 11
26 Brody Pavel WR 9
27 Jobe Fritz RB 10
28 Luke Wobschall RB 11
32 Zachary Siegert WR 9
33 Joshua Oathoudt RB 10
34 Nathanael Bauernfeind WR 12
40 Joshua Bauernfeind RB 9
44 Ben Cohen OL 10
50 Luke Donkers OL 12
52 Zach Van Thomme OL 11
54 Riley Kangas OL 9
55 Graham Ellendson OL 12
57 Kyle Kohl OL 11
64 Alex Bongers OL 12
65 Jarrett Malecha OL 9
66 Alec LaCanne OL 12
68 Ryan Healy OL 11
71 Gerald Friesen OL 9
72 Hunter Tutak OL 10
73 Jackson Ernste OL 10
75 Owen Ellendson OL 9
76 Joey Seidel OL 11
78 Theodore Allen OL 11
80 Montana Limon WR 11
81 Nic Olson TE 12
84 Kade Robb RB 9
88 Luke Bauer TE 9
Schedule
9/1/2017United South Central 0 - 6 L
9/8/2017Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.7 - 6 W
9/15/2017Medford 32 - 0 W
9/22/2017Kenyon-Wanamingo 0 - 8 L
9/29/2017Hayfield 48 - 0 W
10/6/2017Mayer Lutheran 7 - 14 L
10/13/2017Lester Prairie \ Holy Trinity27 - 26 W
10/18/2017St. Clair 21 - 8 W
10/28/2017United South Central 27 - 0 W
11/3/2017St. Clair 14 - 12 W
11/11/2017Wabasso 14 - 53 L
(Final)

Full Schedule
Head Coach:
Dennis Glenzinski
football@bacards.org
Assistant Coach:
Jim Beckman
Jim Donahue, Jamie Kotek
Sam Clark, Tom Langfeldt
Student Manager:
Martin Brazil, Nick Tonjum
Nolan King

State Tournament
November 9-25, 2017
Various Sites & US Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    October 24, 2017
    October 28, 2017
    November 3 2017
    High Seed
    High Seed
    Jordan
  •  
  • Brackets

    Mid Southeast West Standings
    Bethlehem Academy 4-3-0
    Mayer Lutheran 1-0-0
    Kenyon-Wanamingo 1-0-0
    United South Central 1-1-0
    Lester Prairie \ Holy Trinity 0-0-0
    Minnesota Valley Lutheran 0-0-0
    St. Clair 0-1-0
    Janesville-Waldorf-Pemberton H.S. 0-1-0
    Medford 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499