Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Coon Rapids High School        (8-16-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Alyssa Ross 10
0 Anna Beczkalo 10
0 Anna Samit 10
0 Carly Nelson 11
0 Ellen Everhart 11
0 Emma Newton 10
0 Grace Hannula 10
0 Jersie Schreder 11
0 Jordan Keller 12
0 Kaydance Hinn 9
0 Kaytlyn Syverson 9
0 Maddie Westra 12
0 Megan Spielbauer 12
0 Mya Mochinski 12
0 Sophia Murillo 10
Schedule
8/19/2017Buffalo 2 - 5 L
8/19/2017Hibbing/Chisholm0 - 7 L
8/19/2017Cretin-Derham Hall 3 - 4 L
8/22/2017Champlin Park 1 - 6 L
8/23/2017Monticello 5 - 2 W
8/23/2017St. Michael-Albertville H.S.3 - 4 L
8/24/2017Spring Lake Park 7 - 0 W
8/30/2017Maple Grove 1 - 6 L
8/31/2017Anoka 1 - 6 L
9/6/2017Blaine 0 - 7 L
9/7/2017Irondale 5 - 2 W
9/9/2017Alexandria Area 1 - 6 L
9/9/2017Osakis 1 - 6 L
9/9/2017Crookston 1 - 6 L
9/12/2017Centennial 3 - 4 L
9/14/2017Robbinsdale Armstrong 3 - 4 L
9/16/2017Totino-Grace 3 - 4 L
9/16/2017Roseville Area 1 - 6 L
9/16/2017Rogers 4 - 3 W
9/18/2017St. Francis 0 - 0
9/19/2017Elk River High School0 - 7 L
9/20/2017Andover 4 - 3 W
9/27/2017Osseo4 - 3 W
9/28/2017Irondale 6 - 1 W
10/3/2017Minneapolis Edison 7 - 0 W

Full Schedule
Head Coach:
Scott Storrick
scott.storrick@ahschools.us
763-506-7260
Assistant Coach:
Rumeal Setts
Tony Hirte

State Tournament
October 24-27, 2017
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 5AA Tournament
    2017
    TEAM
    October 3, 4, 5
    Semis October 9 and 10
    Finals - October 12

    INDIVIDUAL
    Prelim Rounds
    October 16
    Semis and Finals
    October 17


    High Seed
    Semis @ Baseline

    Finals @ Baseline Tennis

    Individual Tournament @ Reed-Sweatt


  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Elk River High School 11-0-0
    Anoka 9-1-0
    Robbinsdale Armstrong 8-2-0
    Champlin Park 7-3-0
    Blaine 6-4-0
    Centennial 4-4-0
    Totino-Grace 3-3-0
    Osseo 3-6-0
    Park Center 3-6-0
    Coon Rapids 2-8-0
    Andover 1-8-0
    Maple Grove 0-0-0
    Irondale 0-1-0
    Spring Lake Park 0-10-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499