Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Blue Earth Area High School        (17-3-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Addison Armstrong 7
0 Allie Lopez 9
0 Arika Howard 10
0 Ashlyn Klinkner 7
0 Britt Howard 10
0 Cali Beyer 10
0 Carissa Engesser 12
0 Ella Survis 9
0 Emily Meyer 9
0 Karissa Lopez 9
0 Kylie Rosenau 9
0 Lauren Bless 9
0 Lauren Survis 7
0 Lilah Farrow 8
0 Lyndsey Borris 10
0 Macie Stevermer 11
0 Madeline McCleary 11
0 Madison Dulac 7
0 Marissa Benz 9
0 McKenna Dutton 10
0 Morgan Spencer 7
0 Olivia Dutton 7
0 Phoebe Loge 10
0 Sophie Keister 8
0 Sydney Blagg 11
0 Téa Armstrong 10
Schedule
8/21/2018Glencoe-Silver Lake 7 - 0 W
8/21/2018Sibley East 7 - 0 W
8/21/2018United South Central 6 - 1 W
8/23/2018United South Central 6 - 1 W
8/24/2018LeSueur-Henderson 3 - 4 L
8/30/2018Maple River 6 - 1 W
9/6/2018Fairmont 7 - 0 W
9/8/2018Tri-City / Cleveland7 - 0 W
9/10/2018Luverne 6 - 1 W
9/11/2018River Valley Wildcats7 - 0 W
9/13/2018Waseca 7 - 0 W
9/15/2018Fairmont 5 - 2 W
9/15/2018Mankato East/Loyola Cougars5 - 2 W
9/15/2018Mankato West 6 - 1 W
9/18/2018St. Peter 4 - 3 W
9/24/2018Pipestone Area 4 - 3 W
9/25/2018Saint James2 - 5 L
10/3/2018Luverne 6 - 1 W
(Section Qtrs)
10/4/2018Fairmont 6 - 1 W
(Section Semis )
10/4/2018Saint James3 - 4 L
(Section Finals)

Full Schedule
Head Coach:
Konny Wolff
kwolff@blueearth.k12.mn.us
507-526-3115
Assistant Coach:
Karleigh Wolff
Stephanie Wolff
Student Manager:
Serina Wirth

State Tournament
October 23-26, 2018
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    October 1, 2018
    October 4, 2018
    October 5, 2018
    October 10, 2018



    October 5, 2018 IND
    October 10, 2087 IND

    High Seed (Team)
    Gustavus(Team)
    Gustavus (IND)
    Gustavus (IND)
    Gustavus (IND)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    Saint James 6-0-0
    Blue Earth Area 5-0-0
    St. Peter 4-1-0
    Waseca 4-3-0
    Luverne 2-3-0
    Fairmont 2-5-0
    Worthington 1-3-0
    Pipestone Area 0-0-0
    River Valley Wildcats 0-0-0
    Redwood Valley 0-0-0
    Marshall 0-1-0
    New Ulm Eagles 0-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499