Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd High School        (16-2-10)
red.gif
white.gif
HOME OF THE WARRIORS!


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Ali Langhorst 9
0 Allyson Goeden 9
0 Amber Britton 11
0 Amy Meyer 9
0 Ashlyn Vroman 10
0 Audrey Collins 11
0 Ava Thompson 10
0 Britney Fletcher 11
0 Chloe Pecarich 9
0 Elizabeth Eigen 11
0 Ella Kline 9
0 Emily Moore 11
0 Hailey Namenuk 9
0 Hannah Rud 12
0 Heidi Jacobson 11
0 Jaycie Hinrichs 11
0 Kate Kurtzman 9
0 Katherine Chausse 9
0 Keyahana Kurilla 10
0 Lexus Ruggles 10
0 Libby Kurtzman 12
0 Lily Jones 9
0 Lily Plested 11
0 Macey Peterson 11
0 Madison Kalenberg 10
0 Maria Bell 12
0 Megan Hensel 12
0 Nicole Rud 12
0 Payge Fitterer 12
0 Peyton McConkey 10
0 Raleigh Mann 9
0 Taya Person 11
Schedule
8/21/2017Hibbing/Chisholm6 - 1 W
8/21/2017Chanhassen 0 - 0 T
(Rainout)
8/21/2017Virginia 4 - 1 W
8/24/2017Delano 0 - 0 T
(1st - Tie)
8/26/2017Staples Motley0 - 0 T
(Rainout)
8/26/2017Staples Motley0 - 0 T
(Rainout)
8/28/2017Thief River Falls 7 - 0 W
8/28/2017Virginia 6 - 1 W
8/28/2017East Ridge 5 - 2 W
8/31/2017Apollo7 - 0 W
8/31/2017St Cloud Apollo Eagles7 - 0 W
9/5/2017Fergus Falls 7 - 0 W
9/7/2017Bemidji 4 - 3 W
9/9/2017Roseau -Moose Tournament0 - 0  
(1st Place)
9/9/2017Roseau -Moose Tournament0 - 0  
(1st Place)
9/9/2017Roseau -Moose Tournament0 - 0  
(1st Place)
9/12/2017Willmar 4 - 3 W
9/14/2017Alexandria Area 7 - 0 W
9/16/2017Moorhead 7 - 0 W
9/16/2017Moorhead 7 - 0 W
9/16/2017Thief River Falls 0 - 0 T
(Rained out)
9/18/2017Minnewaska Area H.S.6 - 1 W
9/19/2017St. Cloud Tech 1 - 6 L
9/21/2017Rocori 7 - 0 W
9/25/2017Willmar 0 - 0 T
(Rained out)
9/28/2017Wayzata 0 - 7 L
9/29/2017Willmar 5 - 2 W
10/2/2017Sartell-Saint Stephen 7 - 0 W
10/5/2017Thief River Falls 7 - 0 W
(Sub Sections)

Full Schedule
Head Coach:
Lisa Salo
lisa.salo@isd181.org
218-454-6683
Assistant Coach:
Briana Rademacher
Bruce Thompson
Chad Anderson
Student Manager:
Matthew Hintz,
Oliver Knudson

State Tournament
October 24-27, 2017
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 8AA Tournament
    No - October 4 - 5 - 6, 2018

    So - October 4 - 5 - 6, 2018

    Sect -October 4 - 5 - 6, 2018
    North - Choice Health & Fitness, Grand Forks ND

    South - STA FIT, Sartell

    Section - STA FIT, Sartell
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 7-3-1
    St. Cloud Tech 7-0-0
    Alexandria Area 7-3-0
    Brainerd 4-1-1
    Rocori 1-4-0
    St Cloud Apollo Eagles 0-0-0
    St Cloud Apollo Eagles 0-2-0
    Fergus Falls 0-4-0
    Sartell-Saint Stephen 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499