Home      Administration
  Tennis, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Cambridge-Isanti High School        (18-4-2)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Baker, Sarah 9
0 Browne, Skiler 12
0 Carney, Mica 9
0 Colbaugh, Crystal 11
0 Dietrich, Kyla 11
0 Edlund, Maysen 12
0 Erickson, Michele 10
0 Fredlund, Annie 12
0 Gass, Kayley 10
0 Grunklee, Sydney 12
0 Hajek, Chloe 8
0 Hansen, Amber 12
0 Hernandez, Meagan 9
0 Herrera-Shanley, Sienna 9
0 Hymes, Lauren 10
0 Kindem, Lauren 11
0 Kurowski, Maggie 9
0 Kusske, Jordyn 12
0 Ladd, Ashley 8
0 Leibel, Anna 12
0 Leibel, Kayla 12
0 Marlton, Lilianne 11
0 McCain, Kate 10
0 Orvik, Ella 9
0 Parent, Shelby 11
0 Pynes, Madisen 10
0 Rafftery, McKenzie 9
0 Riviere-Beleta, Julia 11
0 Roiger, Emily 10
0 Ruppert, Ashleigh 9
0 Schoeneck, Grace 9
0 Shaw, Chloe 9
0 Wiebe, Bryanna 9
0 Yaggy, Olivia 9
0 Yurczyk, Paige 10
Schedule
8/22/2017Hermantown 7 - 0 W
8/22/2017Hibbing0 - 0 T
(Rain out)
8/24/2017Delano/Orono Indiv. Tourney0 - 0
8/30/2017Duluth Denfeld 7 - 0 W
8/30/2017Blaine 4 - 3 W
9/5/2017Princeton 2 - 5 L
9/7/2017Rogers 5 - 2 W
9/9/2017St. John's Prep7 - 0 W
9/9/2017St. Paul Harding 6 - 1 W
9/11/2017Big Lake H.S.6 - 1 W
9/12/2017St. Francis 7 - 0 W
9/14/2017Chisago Lakes 5 - 2 W
9/19/2017Buffalo 1 - 6 L
9/21/2017Monticello 6 - 1 W
9/23/2017Elk River High School1 - 6 L
9/23/2017Robbinsdale Armstrong 5 - 2 W
9/23/2017St. Paul Harding 5 - 2 W
9/26/2017St. Michael-Albertville H.S.5 - 2 W
9/28/2017North Branch 7 - 0 W
9/30/2017Cloquet-Esko-Carlton7 - 0 W
9/30/2017Andover 7 - 0 W
10/2/2017Annandale 0 - 0 T
(rain out)
10/4/2017North Branch 6 - 1 W
(7AA Rd. 1)
10/5/2017Hibbing/Chisholm5 - 2 W
(7AA Qtr. Finals)
10/12/2017Duluth East 1 - 6 L
(7AA Semifinals)

Full Schedule
Head Coach:
Lee Orvik
leeorvik@gmail.com
763-222-8755
Assistant Coach:
Clint Lundeen
James Sullivan
Jed Bingham

State Tournament
October 24-27, 2017
Baseline Tennis Ctr-AA; Reed-Sweatt Tennis Ctr-A
  •  
  • Brackets

    Section 7AA Tournament
    Oct 4, Oct 5, 2017
    Individuals Oct 10 2017
    Team Semi Oct 12 2017
    Team Final Oct 14 2017
    Individual Finals Oct 16
    2017

    Home Site
    Arrowhead & Elk River
    Home Site
    Arrowhead
    Arrowhead
  •  
  • Brackets

    Mississippi 8 Standings
    Buffalo 8-0-0
    Princeton 8-1-0
    Cambridge-Isanti 7-2-0
    St. Michael-Albertville H.S. 5-4-0
    Big Lake H.S. 4-5-0
    Chisago Lakes 4-7-0
    St. Francis 3-5-0
    Monticello 3-6-0
    Rogers 2-7-0
    North Branch 0-9-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499