Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Barnesville High School        (20-5-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Samantha Passa OH 10
2 Natalie Votava DS 12
3 Claire Meyer MH 12
4 Emily Condon OH 11
5 Lexi Bolgrean OH 9
6 Jordan Tschumperlin MH 10
7 Nicole Mulcahy DS 12
8 Olivia Sorenson RH 10
9 Grace Hagen RH 12
11 April Schridde OH 10
12 Kimberly Maesse S 10
13 Lauren Halverson MH 9
14 Elora Passa OH 12
15 Kya Anderson LI 11
16 Kaitlyn Maesse RH 12
Schedule
8/28/2018Ada-Borup 25-23, 25-20, 25-21 L
8/30/2018East Grand Forks 25-15, 25-10, 25-13 W
9/4/2018Breckenridge 25-19, 25-20, 12-25, 25-16 W
9/13/2018Hawley 15-25, 21-25, 16-25 W
9/15/2018East Grand Forks 25-22, 25-15 W
9/15/2018Lake of the Woods H.S.25-16, 25-15 W
9/15/2018Detroit Lakes 1-2 W
9/17/2018Underwood 20-25, 25-21, 25-15, 25-16 W
9/20/2018Breckenridge 25-22, 26-24, 25-20 W
9/21/2018New Life Academy of Woodbury15-25,25-16,15-17 W
9/21/2018Wabasso 25-19, 25-19 L
9/22/2018Wabasha-Kellogg 25-14, 22-25, 15-11 L
9/22/2018Canby 26-24, 25-14 L
9/25/2018Frazee 25-21, 25-10, 25-9 W
9/27/2018Crookston 25-11, 25-13, 25-21 W
9/29/2018Rothsay 25-4, 25-13 W
9/29/2018Win-E-Mac 25-19, 25-16 W
9/29/2018Fertile-Beltrami 25-22, 25-16 W
9/29/2018Battle Lake 25-17, 18-25 W
10/2/2018Park Rapids Area 20-25, 11-25, 23-25 L
10/4/2018Dilworth-Glyndon-Felton H.S.25-17, 19-25, 25-21, 25-19 W
10/8/2018Wadena-Deer Creek 23-25, 25-20, 14-25, 25-23, 15-4 W
10/9/2018Sebeka 25-21; 36-34; 25-11 W
10/16/2018Perham 25-14,25-22,27-29,25-15,15-12 W
10/25/2018Sebeka

Full Schedule
Head Coach:
Megan Askegaard
mjaskegaard@barnesville.k12.mn.us
218-354-2300
Assistant Coach:
Maggie Stickney
McKinzie Tangen
Rachel Solum
Student Manager:
Aubryn Hinsz, Siri Paulson
Macie Blilie, Lexi Bontjes

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 6A Tournament
    Mon Oct 22 2018 Pigtail
    Thur Oct 25 1st round
    Fri Oct 26 1/4 final
    Tue Oct 30 Semi
    Sat Nov 3 Final

    Higher Seeds
    sites to be determined
  •  
  • Brackets

    Heart O'lakes Standings
    Barnesville 6-0-0
    Hawley 3-3-0
    Pelican Rapids 3-3-0
    Breckenridge 2-3-0
    Dilworth-Glyndon-Felton H.S. 1-2-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499