Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Pipestone Area High School        (14-7-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Mara Taubert LI 12
3 Isabel Baartman OH 10
4 Kayli Borman S 11
5 Lauren Smidt OH 10
6 Hannah Evans MH 10
7 MacKenzie Haroldson S 12
8 Ashlyn Spiegelberg RH 11
9 Abby Baartman OH 12
10 Jessa Reinert DS 10
11 McKenzie Dulas S 10
12 Jennifer Sanchez DS 11
13 Davia Kellen RH 11
14 Mandi Miller DS 12
15 Mallary Remund MH 12
16 Meliah Alderson MH 11
17 April Haupert DS 11
19 Caiden Smidt OH 10
Schedule
8/25/2018New Ulm 25-20, 25-13, 25-23 W
8/28/2018Canby 17-22, 22-25, 19-25 W
8/30/2018Russell-Tyler-Ruthton 25-15, 19-25-21-25, 19-25 W
9/4/2018Southwest Minnesota Christian25-22, 25-17, 18-25, 25-19 W
9/8/2018Monticello 24-26, 16-25 W
9/8/2018Sauk Rapids-Rice 25-21, 18-25, 15-6 W
9/8/2018Sauk Centre 25-15, 25-21 L
9/8/2018St. Cloud Cathedral 17-25, L
9/10/2018Fulda 25-11, 25-22, 25-18 W
9/13/2018Windom Area 21-25, 22-25, 25-17, 26-24, 5-15 L
9/15/2018St. Clair 25-20, 26-24 W
9/15/2018Central Minnesota Christian25-11, 25-19 W
9/15/2018B O L D 25-21, 19-25 L
9/15/2018Wabasso 23-25, 12-25 L
9/18/2018Redwood Valley 25-15, 12-25, 25-19, 25-22 L
9/20/2018Worthington 19-25, 6-25, 17-25 W
9/22/2018Sartell-Saint Stephen 16-25, 25-19, 12-15 L
9/22/2018Kimball Area 25-19, 25-19 W
9/22/2018Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.25-13, 25-20 W
9/22/2018Eden Valley-Watkins 26-24, 25-20 W
9/24/2018Murray County Central 25-21, 18-25, 20-25, 25-27 W
9/25/2018Jackson County Central
10/2/2018Marshall
10/9/2018Luverne
10/11/2018Heron Lake-Okabena
10/15/2018Tracy-Milroy-Balaton

Full Schedule
Head Coach:
Jamie Juhl
jamie.juhl@pas.k12.mn.us
1-507-825-5861
Assistant Coach:
Dave Dulas
Jen Evans
Shelly Hennager & Nate Alfson
Student Manager:
Jenny Swanson

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Oct 25, 2018
    Oct 30. 2018
    Nov 1, 2018
    Nov 3, 2018
    High Seed
    High Seed
    TBD
    SMSU (7:30 PM)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 4-0-0
    Jackson County Central 4-0-0
    Waseca 4-1-0
    Windom Area 3-1-0
    New Ulm 3-5-0
    Pipestone Area 2-2-0
    Redwood Valley 2-2-0
    Marshall 1-0-0
    Saint James Area 1-5-0
    Fairmont 0-1-0
    Worthington 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499