Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Cloud Apollo High School        (5-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Noelle Hackenmueller OH 9
2 Haley Joos MH 11
3 Kaitlan Heyne LI 12
4 Katie Lygre OH 11
5 Rhian Smith OH 12
7 Kaleigh Schuck OH 12
8 Olivia Hoeschen S 12
9 Katelyn Ziebol DS 12
10 Haley Schleper MH 12
11 Erin Jansky RH 11
14 Paige Cox MH 10
15 Sarah Bennett RH 12
20 Taleah Kornovich OH 12
22 Kendra Horn S 10
24 Lauren Schofield S 12
Schedule
8/27/2018Ogilvie 17-25 10-25 15-25 W
8/28/2018Monticello 25-17, 25-15, 25-22 L
8/30/2018Saint Cloud Tech3-1 W
9/4/2018Sartell-Saint Stephen 25-23, 25-22, 25-14 L
9/6/2018Sauk Rapids-Rice 25-15, 25-27, 25-16, 25-13 L
9/11/2018Rocori 3-2 L
9/15/2018Cass Lake-Bena 3-25, 18-25 W
9/15/2018Coon Rapids 25-20, 25-20 W
9/15/2018Ada-Borup 25-21, 25-17 L
9/18/2018Brainerd 25-19,20-25,25-13,25-15 L
9/21/2018Alexandria Area 3-0 L
9/25/2018Fergus Falls 25-19, 22-25, 26-28, 25-22, 15-7 L
10/1/2018Minneapolis Edison 8-25, 6-25, 20-25 W
10/4/2018Sartell-Saint Stephen 25-21, 25-15, 25-19 L
10/6/2018Albany 25-13, 25-11 L
10/6/2018Detroit Lakes 1-3 W
10/6/2018New Life Academy of Woodbury23-25,25-22,17-25 W
10/6/2018B O L D 25-16, 25-14 L
10/9/2018Sauk Rapids-Rice 17-25, 26-24, 25-21, 25-22 L
10/15/2018Robbinsdale Armstrong 2-0 L
10/16/2018Willmar 25-8, 25-17, 25-15 L
10/18/2018Walker-Hackensack-Akeley H.S.25-15, 15-25, 15-8 L

Full Schedule
Head Coach:
Sean Roquette
sean.roquette@isd742.org
320-492-3471
Assistant Coach:
Sammie Moeller, Abby Notch
Scott Heinen
Tron Swanson
Student Manager:
Arianna Chilson
Tiana Czech

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seeding - Sunday -
    October 21, 2018 (QRF)

    Wednesday - October 24,
    2018 -1st Round Play-In
    Game

    Friday, October 26, 2018
    Quarter-Final

    Tuesday - October 30,
    2018 Semi-Finals

    Saturday, November 3,
    2018 Finals
    1st Round - Home Site - 7 pm

    Quarter-Final -Home Site - 7 pm)

    Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

    Finals - Neutral Site - TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 11-0-0
    Brainerd 9-2-0
    Sauk Rapids-Rice 8-3-0
    Sartell-Saint Stephen 8-5-0
    Rocori 2-2-0
    Fergus Falls 2-10-0
    Alexandria Area 1-1-0
    St. Cloud Apollo 1-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499