Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Saint James Area        (4-8-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Butterfield-Odin High School, St. James High School,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Chloe Mickelson LI 10
4 Korryn Karau MH 11
5 Hailey Harbitz DS 12
6 Mariah Leimer DS 12
7 Faith Mortenson RH 12
8 Maddie Brey S 10
9 Kaydi Anderson OH 11
10 Allison Wolle S 12
11 Olivia Fredin OH 12
13 Kierra Curry MH 11
14 Eve Anderson S 12
15 Danielle Chapin OH 12
16 Kelsey Grunewald OH 10
Schedule
8/17/2018Scrimmage
8/25/2018Windom Area 25-15, 25-23, 25-14 L
9/4/2018Martin County West 25-15, 25-22, 25-20 W
9/6/2018St. Peter 25-10,25-14,25-10 L
9/10/2018Jackson County Central 6-25, 21-25, 14-25 L
9/11/2018Waseca (25-22, 25-18, 25-22) L
9/13/2018New Ulm 25-17, 24-26, 25-22, 25-18 W
9/15/2018Martin Luther-GHEC-Truman25-13, 25-18, 15-14 W
9/15/2018Janesville-Waldorf-Pemberton H.S.16-25, 21-25 L
9/15/2018Maple River 11-25, 26-24, 15-10 W
9/15/2018Cleveland 14-25, 12-25 L
9/18/2018Blue Earth Area 20-25, 21-25, 25-13, 25-21, 6-15 L
9/20/2018Fairmont 18-25, 25-21, 25-12, 21-25, 10-15 L
9/22/2018ST. JAMES INVITATIONAL
9/22/2018Buffalo Lake-Hector-Stewart
9/22/2018New Ulm Cathedral
9/25/2018Luverne
9/25/2018Luverne
10/4/2018Fairmont
10/9/2018Blue Earth Area
10/11/2018Martin Luther-GHEC-Truman
10/11/2018ML-GHEC-T
10/11/2018ML-GHEC-T
10/12/2018Marshall
10/12/2018Subway Tournament
10/13/2018Marshall
10/13/2018Subway Tournament
10/16/2018Waseca
10/25/2018Subsection Quarter Final
10/30/2018Subsection Semis
11/1/2018Subsection Finals
11/3/2018Section Finals
11/8/2018State Volleyball Tournament
11/9/2018State Volleyball Tournament
11/10/2018State Volleyball Tournament

Full Schedule
Head Coach:
Steve Chapin
schapin@isd840.org
507-375-3381
Assistant Coach:
Kristin Aden
Lauren Collier
Student Manager:
Callie Radenbaugh
Tyler Chapin

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Oct 25, 2018
    Oct 30. 2018
    Nov 1, 2018
    Nov 3, 2018
    High Seed
    High Seed
    TBD
    SMSU (7:30 PM)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 4-0-0
    Waseca 4-1-0
    Jackson County Central 3-0-0
    New Ulm 3-4-0
    Windom Area 2-1-0
    Redwood Valley 2-2-0
    Marshall 1-0-0
    Pipestone Area 1-2-0
    Saint James Area 1-5-0
    Fairmont 0-1-0
    Worthington 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499