Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sauk Rapids-Rice High School        (17-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Abbey Duray DS 12
3 Bailey Roscoe S 12
4 Emry Godwin DS 11
7 Emma Hanson S 11
8 Cora Weirens OH 11
9 Danielle Schultz RH 12
10 Morgan Maselter OH 12
11 Ally O'Brien RH 11
12 Soleil Newland MH 12
13 Staci Meyer S 12
15 Halie Kipka RH 12
19 Alyssa Blais DS 11
23 Darci Peterson MH 9
24 Dalicia Philavahn OH 11
29 Kaitlyn Lewis OH 11
Schedule
8/28/2018Moorhead 15-25, 27-25, 21-25, 25-22, 15-6 W
8/30/2018Alexandria Area 21-25, 22-25, 25-20, 19-25 L
9/6/2018St. Cloud Apollo 25-15, 25-27, 25-16, 25-13 W
9/8/2018Little Falls 25-15, 25-13 W
9/8/2018Pipestone Area 25-21, 18-25, 15-6 L
9/8/2018Holdingford 25-9, 25-17 W
9/8/2018Foley25-20, 25-14 W
9/11/2018Fergus Falls 23-25, 25-20, 25-27, 28-26, 16-14 W
9/13/2018Sartell-Saint Stephen 27-25, 25-15, 29-27 W
9/18/2018St. Cloud Tech 25-23, 25-20, 25-22 W
9/20/2018Willmar 19-25, 25-15, 25-20, 27-25 L
9/25/2018Rocori 19-25, 25-12, 28-26, 25-15 W
9/27/2018Brainerd 17-25,25-20,25-22,25-21 L
10/2/2018Alexandria Area 25-23, 14-25, 17-25, 25-16, 15-11 W
10/4/2018Fergus Falls 25-23, 27-25, 20-25, 25-13 W
10/6/2018Canby 26-24, 25-11 L
10/6/2018Detroit Lakes 25-23, 25-20 W
10/6/2018B O L D 21-25, 20-25 W
10/6/2018Annandale 25-15, 25-18 L
10/9/2018St. Cloud Apollo 17-25, 26-24, 25-21, 25-22 W
10/11/2018Monticello 27-29, 29-27, 25-19, 25-23 W
10/12/2018Duluth East 25-14, 25-17 W
10/12/2018Le Sueur-Henderson25-22, 25-21 W
10/13/2018Shakopee 25-11, 25-17 L
10/13/2018Waconia 15-25, 14-25 L
10/13/2018Kenyon-Wanamingo 25-15, 25-22 L
10/16/2018Sartell-Saint Stephen 25-21, 21-25, 25-21, 18-25, 10-15 W

Full Schedule
Head Coach:
Karen Beckmann
karen.beckmann@isd47.org
320-253-4700
Assistant Coach:
9th Grade - Brianne Wetger, Mel Gebhardt
Asst. Varsity - Jess Willson, Kelley Voss
JV - Ali Dresow, Jen Kranz
Student Manager:
Jade Thell
Mady Boettcher

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seeding - Sunday -
    October 21, 2018 (QRF)

    Wednesday - October 24,
    2018 -1st Round Play-In
    Game

    Friday, October 26, 2018
    Quarter-Final

    Tuesday - October 30,
    2018 Semi-Finals

    Saturday, November 3,
    2018 Finals
    1st Round - Home Site - 7 pm

    Quarter-Final -Home Site - 7 pm)

    Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

    Finals - Neutral Site - TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 11-0-0
    Brainerd 9-2-0
    Sartell-Saint Stephen 8-5-0
    Sauk Rapids-Rice 7-3-0
    Rocori 2-2-0
    Fergus Falls 2-10-0
    Alexandria Area 1-1-0
    St. Cloud Apollo 1-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499