Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Brainerd High School        (22-5-0)
red.gif
white.gif
HOME OF THE WARRIORS


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Gracie Rivard OH 11
2 Olivia Hoelz S 12
3 Courtney Russell OH 12
4 Jenna Meyer LI 12
5 Sydney Pribula MH 12
7 Avery Eckman OH 11
8 Kealy Johnson S 12
9 Abbi Bohlen S 10
10 Madi Genz OH 10
12 Eleanor Peabody MH 12
14 Ashlyn Sellnow S 12
15 Katie Campbell OH 12
16 Karlie Anderson MH 10
17 Delaney Schaeffer MH 11
Schedule
8/30/2018Willmar 25-23, 25-17, 25-20 L
9/4/2018Bemidji 15-25,25-20,26-24,27-25 W
9/6/2018Fergus Falls 25-21, 21-25, 25-14, 25-17 W
9/8/2018Wadena-Deer Creek 0-2 W
9/8/2018Watertown-Mayer 16-25,12-25 L
9/8/2018Foley 21-25,25-19,12=15 L
9/8/2018Holdingford 25-16,25-15 W
9/11/2018Alexandria Area 25-18,25-16,25-21 W
9/13/2018Rocori25-12,25-23,25-15 W
9/18/2018St. Cloud Apollo 25-19,20-25,25-13,25-15 W
9/20/2018St. Cloud Tech 25-17,25-14,25-18 W
9/22/2018Calumet 25-7,25-16 W
9/22/2018Nevis 22-25,25-22,15-10 W
9/22/2018Grand Rapids 25-23, 25-21 W
9/22/2018Forest Lake 18-25,19-25 L
9/25/2018Sartell-Saint Stephen 26-24,25-19,18-25,25-12 W
9/27/2018Sauk Rapids-Rice 17-25,25-20,25-22,25-21 W
10/2/2018Willmar 21-25, 25-16, 21-25, 25-15, 15-7 L
10/4/2018Pequot Lakes 25-11,25-19,25-18 W
10/9/2018Fergus Falls 25-19, 25-16, 25-15 W
10/11/2018Alexandria Area 25-27,25-20,25-23,25-17 W
10/13/2018Thief River Falls 25-10,25-17 W
10/13/2018Dassel-Cokato 26-28,25-16,15-7 W
10/13/2018Zimmerman 25-11,25-9 W
10/13/2018Anoka 25-18,25-20 W
10/13/2018Pine River-Backus 25-23, 13-25, 10-15 W
10/16/2018Rocori 25-11,25-27,24-26,25-19,16-14 W

Full Schedule
Head Coach:
Rick Kuehlwein
kuehlwein@msn.com
218-454-6301
Assistant Coach:
Carla Stall
Dawn Genz
Nate Eckman

State Tournament
November 8-10, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Seeding - Sunday -
    October 21, 2018 (QRF)

    Wednesday - October 24,
    2018 -1st Round Play-In
    Game

    Friday, October 26, 2018
    Quarter-Final

    Tuesday - October 30,
    2018 Semi-Finals

    Saturday, November 3,
    2018 Finals
    1st Round - Home Site - 7 pm

    Quarter-Final -Home Site - 7 pm)

    Semi-Final - Home Site - High Seed - 7 pm

    Finals - Neutral Site - TBD
  •  
  • Brackets

    Central Lakes Standings
    Willmar 11-0-0
    Brainerd 9-2-0
    Sauk Rapids-Rice 7-3-0
    Sartell-Saint Stephen 5-4-0
    Rocori 2-2-0
    Fergus Falls 2-10-0
    Alexandria Area 1-1-0
    St. Cloud Apollo 1-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499