Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Little Falls H.S.        (17-14-1)
** This team is a cooperative sponsorship between: Little Falls High School, Swanville High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Litke, Austin 8
106 Sherwood, Calvin 9
106 Udy, Bryce 8
113 Ballou, Riley 9
120 Kern, Kole 10
120 Krupke, Trent 10
126 Kludt, Nathaniel 9
126 Wilczek, Leo 12
132 Kern, Dakota 12
132 Pantzke, Simon 10
138 Finch, Dylan 11
138 Gumiela, Camdyn 9
138 Nagel, Gabe 9
138 Usher, Jacob 9
145 Carll, Peyton 9
145 Houdek, Francis 11
145 Kern, Kelly 11
145 Morris, Justin 9
145 St. Onge, Aden 9
152 Bryce, Simon 12
152 Stedman, Charles 10
152 Winkelman, Tony 12
160 Jenks, A.J. 12
170 Litke, Grant 11
170 Nagel, Sam 11
182 Schwanke, Richard 12
195 Venske, Luke 11
220 Graves, Ryan 12
Schedule
12/2/2017Kenyon-Wanamingo 40 - 39 W
12/2/2017Hibbing 51 - 24 W
(Chisago Duals)
12/2/2017Amery 47 - 27 W
12/2/2017Centennial 55 - 21 W
12/5/2017Albany 41 - 30 W
12/5/2017Rocori 35 - 24 W
12/8/2017Brainerd Invite0 - 0 T
(cont. Sat.)
12/9/2017Brainerd Invite142.5 - 0 W
(4th place out of 14 teams)
12/14/2017Foley 27 - 39 L
12/21/2017Brainerd H.S.42 - 31 W
12/21/2017Moorhead 54 - 22 W
12/21/2017Sauk Rapids-Rice 46 - 33 W
1/5/2018Sartell-Saint Stephen 39 - 36 W
1/5/2018Annand/M Lk Lightning29 - 39 L
1/5/2018Pierz 36 - 37 L
1/12/2018Becker 33 - 34 L
(Becker wins by criteria #5)
1/12/2018Delano 30 - 44 L
1/13/2018Eagan 27 - 39 L
1/13/2018Stillwater Area 29 - 49 L
1/13/2018Mahtomedi 35 - 34 W
1/18/2018Pequot Lks/Pine River-B41 - 33 W
1/18/2018Litchfield 11 - 60 L
1/20/2018Elk River 31 - 31 T
(ER wins by criteria)
1/20/2018Saint Cloud Tech18 - 47 L
1/20/2018Rogers 33 - 45 L
1/20/2018Saint Cloud Tech18 - 47 L
1/26/2018Mora 46 - 30 W
1/30/2018Alexandria Area 47 - 29 W
1/30/2018Willmar 11 - 60 L
2/1/2018Aitkin HIgh School47 - 27 W
2/8/2018Milaca/Faith Christian53 - 21 W
2/9/2018Bemidji 16 - 51 L
2/9/2018Dilworth-Glyndon-Felton H.S.28 - 50 L
2/17/2018Willmar 18 - 56 L

Full Schedule
Head Coach:
Mike Hendrickson
mhendrickson@lfalls.k12.mn.us
320-616-6227
Assistant Coach:
Bill Mushel
Simon Waltman
Student Manager:
Nicole Schilling, Carly Kapphahn, Addison Linter, Chloe Swanson
Savea Zimmerman-Cameron, Faith Rausch, Gracie Schultz

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 8AAA Tournament
    Individuals -Saturday.
    February 24, 2018

    One Day meet at St Cloud Tech
    7:30 am - Skin check
    9":45 am - Pigtail matches - 2 matches per weight/4 mats
    11 am - Quarter-Final matches - 4 mats
    1 pm - Consolation Pigtails - 4 mats
    2:30 pm - Champion SF/Consolation SF - 4 mats - 5th/6th polaces matches - 4 mats
    5 pm - Championships (1st-2nd; 3rd-4th - 2 mats
    True 2nd to follow

    Granite Ridge Standings
    Foley 5-0-0
    Becker 4-1-0
    Little Falls H.S. 2-2-0
    Mora 1-4-0
    Zimmerman 0-0-0
    Milaca/Faith Christian 0-0-0
    Albany 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499