Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Minnewaska Area H.S.        (0-0-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Blair, Jacob 8
106 McCrory, Easton 8
113 Friedrichs, Dalton 8
113 Koziol, Caden 8
113 Lilienthal, David 9
113 Reichmann, Max 9
113 Stadsvold, Jackson 9
126 Arredondo, Mateo 10
126 Blair, Mason 10
132 Mogard, Josh 8
145 Fish, Cade 11
145 Hendren, Grant 11
145 Larson, Adam 10
145 Vanluik, Ryan 9
152 Jergenson, Dylan 10
152 Rankin, Nate 8
152 Walsh, Tyrone 9
160 Meyer, Tyson 9
160 Steffen, Tanner 11
182 Helander, John 11
182 Vanluik, Tyler 10
220 Swalla, Jakob 9
Schedule
11/30/2017New London-Spicer 39 - 42 L
11/30/2017Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove23 - 47 L
12/12/2017Annand/M Lk Lightning36 - 34 W
12/12/2017Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.54 - 24 W
12/12/2017Kimball Area 39 - 36 W
12/19/2017LPGE-Browerville Wolves21 - 50 L
12/19/2017Bertha-Hewitt/ Verndale /Parkers Prairie48 - 27 W
1/5/2018Paynesville Area 38 - 30 W
1/5/2018Sauk Centre-Melrose48 - 27 W
1/9/2018Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.25 - 43 L
1/11/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.16 - 51 L
1/11/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.21 - 51 L
1/13/2018Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.0 - 0
1/13/2018Rocori 0 - 0
1/13/2018Wadena-Deer Creek 0 - 0  
(8th Place, 41 Points)
1/13/2018Minneapolis Roosevelt 0 - 0 T
(tournament)
1/19/2018Benson 61 - 18 W
1/25/2018Ortonville 55 - 21 W
1/27/2018Sauk Centre-Melrose54 - 24 W
1/27/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.24 - 34 L
1/30/2018New London-Spicer 36 - 29 W
1/30/2018Eden Valley-Watkins 48 - 25 W
2/1/2018Ortonville 63 - 18 W
2/1/2018Breckenridge 0 - 0
2/16/2018LPGE-Browerville Wolves17 - 50 L
(Section 5A Semifinals )

Full Schedule
Head Coach:
Chip Rankin
crankin@isd2149.org
320-239-1300
Assistant Coach:
Dane Ankeny
Riley Gustafson

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5A Tournament
    Individual: Feb. 24, 2018

    Minnewaska Area HS- 9 am start!

    West Central Standings
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 5-0-0
    Benson 2-6-0
    Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United 1-0-0
    Sauk Centre-Melrose 1-2-0
    B O L D 1-7-0
    Minnewaska Area H.S. 0-0-0
    MAHACA 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499