Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
St. Croix Lutheran Academy        (17-10-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Bejblik, Ben 10
106 Haberkorn, Matthew 8
106 Miles, Ethan 7
113 Fischer, Caden 9
113 Zhu, Eason 9
126 Walker, Alexander 11
132 Boehm, Ian 12
132 Monn, Payton 10
138 Huonder, Christian 12
145 Leach, Caleb 11
145 Leach, Josh 10
152 Lee, Jihun 11
152 Solseth, Jalen 11
160 Bryant, Riley 10
160 Fischer, Sam 12
160 Hammick, Nehemiah 12
160 Molina, Benny 12
170 Hinsch, Nick 10
170 Ogiemwonyi, Valentino 9
182 Snook, Erik 12
182 Swanson, Kris 11
195 Langevin, Jake 10
195 Lewis, Elijah 11
220 Spiegelberg, Ian 10
Schedule
12/2/2017Tournament0 - 0  
(9th place)
12/7/2017St Paul Humboldt/Open World Learning51 - 30 W
12/7/2017St. Paul Harding 36 - 42 L
12/8/2017Mahtomedi 18 - 62 L
12/8/2017Richfield 45 - 30 W
12/8/2017Brooklyn Center/Concordia Acad45 - 35 W
12/9/2017Invitational0 - 0  
(9th place)
12/16/2017St. Agnes 57 - 24 W
12/16/2017Hopkins 35 - 36 L
12/16/2017Mille Lacs Raiders30 - 52 L
12/29/2017North 30 - 46 L
12/29/2017Minneapolis Edison 69 - 12 W
12/29/2017St. Paul Johnson36 - 47 L
12/29/2017Hopkins 45 - 26 W
12/29/2017Cretin-Derham Hall 42 - 33 W
1/4/2018Minnehaha/DeLaSalle48 - 23 W
1/6/2018Tournament0 - 0  
(4th place)
1/11/2018Spectrum 52 - 27 W
1/11/2018Mound-Westonka60 - 24 W
1/13/2018Invitational0 - 0  
(4th place)
1/18/2018Minneapolis North Community H.S.66 - 18 W
1/18/2018Trinity School at River Ridge42 - 33 W
1/20/2018Invitational0 - 0  
(3rd place)
1/25/2018Fridley 21 - 55 L
2/7/2018Minneapolis Roosevelt 47 - 30 W
2/7/2018Columbia Heights 54 - 30 W
2/8/2018St. Thomas Academy36 - 29 W
2/8/2018Mahtomedi 12 - 65 L
2/8/2018Chaska-Chan Stormhawks19 - 53 L
2/10/2018Conference Tournament0 - 0  
(6th place)
2/17/2018St. Paul Highland Park56 - 18 W
(Section 4AA)
2/17/2018St. Paul Washington Technology Magnet42 - 37 W
(Section Quarterfinal)
2/17/2018Mahtomedi 17 - 61 L
(Section Semifinal)

Full Schedule
Head Coach:
Cory Olson/Curt Richter
colson@stcroixlutheran.org
651-455-1521
Assistant Coach:
Kelly Korwin
Student Manager:
Abbey Koenig, Hayley Nelson, Peter Zhao
Tala Bain, Amelia Hoffner, Lauren Marth

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 4AA Tournament
    Team- February 17 -10:00 AM
    St. Paul Washington Tech.
    High School
  •  
  • Brackets

    Tri-Metro Standings
    Fridley 7-0-0
    St. Croix Lutheran Academy 6-1-0
    St. Agnes 4-3-0
    Spectrum 2-3-0
    Columbia Heights 2-4-0
    Trinity at River Ridge 1-4-0
    Brooklyn Center/Concordia Acad 0-0-0
    Minnehaha/DeLaSalle 0-0-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499