Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Saint James Area        (7-13-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Butterfield-Odin High School, St. James High School,
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Parulski, Troy 10
113 Olivares , Cesar 9
113 Olivares , Joshua 9
113 Westcott, Wyatt 10
120 Kulseth, Sam 11
126 Anderson , Lucas 10
126 Knickrehm, Austin 9
132 Hanson, Alexander 10
132 Hoppe, Landon 11
132 Morales Banda, Erik 10
138 Campos, Adrain 9
152 Johnson, Tallin 10
160 Engelking, Peyton 10
160 Rodriguez, Anthony 12
170 Brey, Jacob 11
170 Rehm, William 11
170 Sandmeyer, Riley 12
220 Isaac, Espinoza 10
285 Frank, Fransisco 10
285 Sandmeyer, Noah 12
Schedule
12/2/2017Marshall Tigers0 - 0  
(1st Place)
12/2/2017ST. JAMES INVITATIONAL0 - 0
12/2/2017Minnehaha/DeLaSalle0 - 0
12/2/2017Jackson County Central 0 - 0
12/2/2017Mankato West 0 - 0
12/7/2017ST. JAMES TRIANGULAR0 - 0
12/7/2017Saint Clair/Mankato Loyola60 - 21 W
12/7/2017Fulda/Murray Cty Central75 - 6 W
12/15/2017Redwood Valley Tournament0 - 0
12/15/2017Redwood-River Valley0 - 0
12/16/2017Redwood Valley Tournament0 - 0
12/16/2017Redwood-River Valley0 - 0
12/19/2017Triangular0 - 0
1/5/2018Waseca 45 - 33 W
1/9/2018Worthington 22 - 40 L
1/11/2018LeSueur-Henderson 73 - 6 W
1/11/2018Pipestone Area 36 - 40 L
1/13/2018Conference Tournament0 - 0
1/13/2018Waseca 0 - 0
1/16/2018ST. JAMES TRIANGULAR0 - 0
1/16/2018United South Central 33 - 39 L
1/16/2018Lake Crystal Wellcome Memorial Area33 - 36 L
1/18/2018Triangular0 - 0
1/18/2018New Ulm Area34 - 39 L
1/18/2018Saint Clair/Mankato Loyola54 - 20 W
1/20/2018Maple River 19 - 58 L
1/20/2018Blue Earth Area 11 - 60 L
1/20/2018Minneapolis North Community H.S.54 - 18 W
1/20/2018Blue Earth Area 11 - 60 L
1/20/2018Redwood-River Valley18 - 60 L
1/23/2018Fairmont High school0 - 0
1/25/2018Blue Earth Area 8 - 65 L
1/26/2018Fairmont/Martin County West6 - 69 L
1/30/2018Triangular0 - 0
1/30/2018Madelia/Truman/Martin Luther Jayhawks66 - 6 W
1/30/2018WEM/JWP39 - 42 L
1/30/2018Wabasso / Red Rock Central8 - 57 L
2/1/2018Windom Area 16 - 60 L
2/8/2018St. Peter 12 - 60 L
2/15/2018Section Quarter Finals0 - 0
2/17/2018Section Team Semi & Finals0 - 0
2/23/2018Sectional Individual Tournament0 - 0
2/24/2018Sectional Individual Tournament0 - 0
3/1/2018State Tournament - Team0 - 0
3/2/2018State Tournament - Individual0 - 0
3/3/2018State Tournament - Individual0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Jacob Johnson
jjohnson@isd840.org
507-375-3381
Assistant Coach:
DJ Brey
Shane Nelson
Student Manager:
Stats: Kaitlyn Urban, Hailey Harbitz, Allison Wolle

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3A Tournament
    Feb 22 & 23, 2019
    (IND)
    Windom

    Big South Standings
    Fairmont/Martin County West 10-0-0
    Worthington 6-3-0
    Marshall Tigers 5-1-0
    St. Peter 1-1-0
    Waseca 1-2-0
    Pipestone Area 1-3-0
    New Ulm Area 1-5-0
    Redwood-River Valley 0-0-0
    Redwood-River Valley 0-0-0
    Windom/Mountain Lake 0-0-0
    Jackson County Central 0-0-0
    Luverne 0-4-0
    Saint James Area 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499