Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Sibley East High School        (11-0-1)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Morton, Drayden 8
106 Steele, Derek 9
106 Steele, Logan 7
106 Taylor, Wyatt 9
113 Cardenas, Saul 7
113 Hendrycks, Tucker 8
120 Al Sattem, Jasem 7
120 Hernandez, Mario 11
120 Hernandez, Maritza 11
120 Morton, Dayne 12
120 Sotelo, Josh 7
132 Carpenter, Lincoln 10
132 Effertz, Keegan 9
132 Harens, Colton 11
132 Klaers, Ben 12
132 Mendoza, Jathan 7
132 Rose, Brevon 9
138 Alverado, Gabriel 11
138 Garcia, Carlos 12
138 Govea, Govani 7
138 Harbarth, Beauen 10
145 Felipe, Jose 11
145 Hernandez, Jacob 9
145 Rechtizigel, Bogarrett 10
145 Wentzlaff, Tommy 12
152 Arrazolo, Eli 10
152 Mares, Miguel 10
152 Tesch, Logan 12
160 Battcher, Thomas 12
160 Lara, Rogelio 11
170 Lewis, Tim 12
182 Schauer, Andrew 12
182 Schmidt, Paul 12
195 Rivera, Ramiro 11
220 Streich, Austin 12
285 Podratz, Jadan 12
Schedule
12/5/2017Glencoe - Lester Prairie49 - 10 W
12/5/2017Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.43 - 21 W
12/7/2017New Ulm Area33 - 29 W
12/21/2017Tri-City United 37 - 29 W
12/21/2017Eden Prairie 50 - 11 W
12/22/2017Kimball Area 45 - 17 W
12/22/2017St. Agnes 74 - 0 W
1/4/2018Lake Crystal Wellcome Memorial Area44 - 26 W
1/4/2018LeSueur-Henderson 60 - 12 W
1/9/2018Eden Valley-Watkins 45 - 9 W
1/9/2018Norwood-Young America 39 - 19 W
1/9/2018Litchfield 36 - 37 L
1/16/2018B O L D 45 - 22 W
1/16/2018Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove24 - 47 L
1/16/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.0 - 0
1/20/2018Blue Earth Area 0 - 0
1/20/2018Redwood-River Valley0 - 0
1/20/2018Saint James Area0 - 0
1/20/2018Trinity School at River Ridge0 - 0
1/20/2018Minneapolis North Community H.S.0 - 0
1/20/2018Maple River 0 - 0
2/1/2018St. Peter 0 - 0
2/8/2018Saint Clair/Mankato Loyola0 - 0
2/8/2018Spectrum 0 - 0
2/8/2018Waseca 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Chad Johnson
chad.johnson@sibleyeast.org
507-964-8250
Assistant Coach:
Chris Koob, Dan Morton
Derek Hahn, Donovan Steele
Rod Tollefsen, Ben Tollefson
Student Manager:
Alivia Strack, Madison Latzke, Cassidy Schoener
Isabel Figueroa, Emily Holmquist, Hanna Kranz

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 4A Tournament
    Team: Feb. 16, 2018
    Norwood-Young America HS

  •  
  • Brackets

    Minnesota River Standings
    Sibley East 3-0-0
    Scott West 0-0-0
    LeSueur-Henderson 0-1-0
    Norwood-Young America 0-1-0
    Tri-City United 0-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499