Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Blue Earth Area High School        (19-9-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Beeler, Caleb 10
106 Beeler, Jacob 10
106 Borris, Cale 7
106 Bruellman, Gordy 7
106 Morrow, Dominic 7
106 Peterson, Ty 9
106 Sturtz, Carson 7
106 Sunken, Davis 10
113 Frundt, Jack 10
113 Haugh, Gabe 8
113 Lane, Manning 9
113 Meyers, Parker 7
113 Nelson, Nick 7
120 Ehrich, Maxwell 9
120 Frank, Nick 9
120 Germann, Carl 11
120 Nagel, Koby 10
120 Schavey, Adam 8
120 Trujillo, Efrain 10
126 Anderson, Riley 9
126 Hernandez, Damien 12
126 Mertens, Luke 9
126 Schavey, Joe 12
126 Warmka, Cole 9
132 Hicks, Kean 8
132 Johnson, Logan 9
132 Klinkner, Jaxon 10
132 Miller, Luke 9
138 Morrow, Akeira 11
145 Anderson, Erik 11
145 Buseman, Zach 12
145 Martinez, Isaac 11
145 Whitlow, Dominic 11
152 McGuire, Rylee 12
160 Weringa, Stendsay 9
170 Lawrence, Nick 8
182 Cornelio, Damion 12
182 Cornelio, Ian 9
182 Huse, Jordan 12
285 Oppedal, Trevor 12
Schedule
11/30/2017United South Central 45 - 15 W
12/2/2017Dick Maher Invite127 - 0 W
(5th place)
12/7/2017Maple River 28 - 43 L
12/7/2017Lake Mills19 - 50 L
12/9/2017Tartan 58 - 21 W
12/9/2017Wayzata 40 - 27 W
12/9/2017Albert Lea Area3 - 73 L
12/9/2017Hutchinson H.S.19 - 52 L
12/14/2017New Ulm Area57 - 18 W
12/19/2017New Prague 20 - 40 L
12/19/2017LeSueur-Henderson 78 - 6 W
1/5/2018Fairmont/Martin County West16 - 55 L
1/9/2018Estherville Lincoln Central73 - 13 W
1/9/2018Okoboji High 67 - 13 W
1/9/2018Algona 41 - 33 W
1/11/2018Waseca 48 - 26 W
1/16/2018St. Peter 31 - 30 W
1/16/2018WEM/JWP57 - 13 W
1/20/2018Trinity School at River Ridge68 - 3 W
1/20/2018Redwood-River Valley31 - 39 L
1/20/2018Saint James Area60 - 11 W
1/20/2018Osseo47 - 27 W
1/25/2018Saint James Area65 - 8 W
1/27/2018Lewiston-Altura/Rushford-Peter45 - 28 W
1/27/2018Byron 47 - 33 W
1/27/2018Caledonia/Houston37 - 38 L
1/27/2018Waconia 21 - 45 L
2/2/2018Lake Crystal Wellcome Memorial Area49 - 22 W
2/10/2018WEM/JWP0 - 0
2/17/2018Kenyon-Wanamingo 23 - 43 L

Full Schedule
Head Coach:
Randy Wirtjes
rwirtjes@blueearth.k12.mn.us
507/526-3201
Assistant Coach:
Dan Eckhardt
Dave Pfaffinger
Tim Blagg

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 2A Tournament
    Feb 15, 2018
    Feb 17, 2018
    Team


    @ Top 4 Seeds
    LeSueur-Henderson
  •  
  • Brackets

    South Central Standings
    Blue Earth Area 2-1-0
    St. Peter 1-1-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499