Home      Administration
  Soccer, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
East Grand Forks High School        (11-5-1)
red.gif
white.gif


Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Tabitha Anderson G 12
1 Cat Gordon G 12
2 **Avery Kovar F 12
3 Grace Kronlund M 10
4 Kaylie Bies M 11
5 Grace Jordheim M 8
6 **Kora Jordheim F 12
7 Brooklyn Sayler F 9
8 **Macy Skyberg M 12
10 Megan Polley D 12
12 **Breanna Olson M 12
15 Kassidy Jordheim D 12
16 Chloe Torgerson M 10
18 Dezi Bushaw M 11
19 Emmy Heisler D 11
20 Bella Sands F 11
21 Ellie McDonald M 11
22 Riley Regorrah D 11
23 Brynn Hillman F 11
24 Sydney Sayler D 11
25 Chelsey Afshari F 11
26 Kara Ellis M 8
Schedule
8/23/2018Alexandria Area H.S.3 - 2 W
8/28/2018Sartell-Saint Stephen 2 - 1 W
9/4/2018Bemidji 3 - 4 L
9/7/2018Sauk Rapids-Rice 5 - 0 W
9/11/2018Crookston 9 - 0 W
9/13/2018Detroit Lakes 3 - 3 T
9/15/2018Hillcrest Lutheran Academy10 - 0 W
9/18/2018Walker-Hackensack-Akeley/CL-B12 - 0 W
9/20/2018Bemidji 2 - 4 L
9/22/2018Grand Rapids 6 - 1 W
9/24/2018Hillcrest Lutheran Academy6 - 0 W
9/25/2018Detroit Lakes 2 - 3 L
(OT)
9/27/2018Fergus Falls 2 - 4 L
9/29/2018Hibbing/Chisholm9 - 5 W
10/2/2018Crookston 10 - 0 W
10/4/2018Moorhead 0 - 2 L
10/11/2018Hillcrest Lutheran Academy5 - 0 W
(Section-Play in)
10/13/2018Detroit Lakes 0 - 2 L

Full Schedule
Head Coach:
Jessica Bina
jbina@egf.k12.mn.us
701-610-3171
Assistant Coach:
Josh Regorrah/Chelsey Grassel
Nicole Matchett wagner
Tom Piche
Student Manager:
Lylah Michaud
Madi Bordan

State Tournament
October 23 - November 2, 2018
Various Sites/U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    2018 - North 8 Teams -
    South 8 Teams

    Seeding (QRF)
    Wednesday,
    October 10, 2018

    Thursday - October 11,
    2018 -
    1st Round

    Saturday - October 13,
    2018
    (QF)

    Tuesday - October 16,
    2018
    (SF)

    Thursday - October 18,
    2018
    (Final)
    Home Site 1st Round - QF - SF

    Final at North Neutral Site - Time TBD
  •  
  • Brackets

    Lakes to Prairie Standings
    Detroit Lakes 6-1-2
    Bemidji 5-0-1
    East Grand Forks 5-2-1
    Hillcrest Lutheran Academy 4-5-0
    Walker-Hackensack-Akeley/CL-B 1-5-1
    Crookston 0-3-1
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2019 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499