Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Polk County West        (1-0-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Sacred Heart High School, Climax High School, Fisher High School,
red.gif
white.gif
Polk County West Thunder


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Brady Klein K 12
2 Cullen Rohrich WR 9
3 Caden Reimer WR 9
5 Issac Zavoral QB 9
7 Aaron Egeland WR 9
8 Sam Modeen QB 10
10 Trea Byklum TE 12
11 Conradin Willers RB 11
12 Jacob Larson RB 11
13 Josh Wagner RB 11
14 Cole Vatnsdal TE 12
15 Carter Helgeson HB 9
17 Beau Votava RB 10
20 William White FB 12
22 Evan Sczepanski RB 12
24 Gabe Walters TE 10
26 Sam Gapp RB 9
27 John Fontaine RB 11
32 Gage Wavra RB 10
33 Zach Fenno RB 9
35 Sebasian Kromschroeder OL 10
41 Paul Dimas OL 9
42 Martin Stromberg OL 12
50 Nathaniel Siemieniewski OL 11
51 Myles Smith OL 11
52 Jack White OL 12
53 James Fontaine LB 11
54 Gabe Suda OL 12
55 Grant Sullivan OL 12
62 Alex Mathison OL 10
64 Eric Mykleseth OL 11
65 Will Rohrich OL 12
71 Logan Bergquist OL 11
73 Dan Suda OL 8
74 Kelby Clausen OL 11
75 Rauri Devlin OL 10
77 Nick Brundin OL 9
90 Anthony Jalan OL 11
Schedule
8/31/2018Blackduck 39 - 6 W
9/7/2018Badger/GB-MR20 - 0 W
9/14/2018Red Lake County Rebels13 - 14 L
9/21/2018Mahnomen/Waubun Thunderbirds0 - 34 L
9/28/2018Warroad 0 - 0
10/5/2018Fertile-Beltrami 0 - 0
10/12/2018Walker-Hackensack-Akeley H.S.21 - 12 W
10/17/2018Fosston 0 - 0

Full Schedule
Head Coach:
Darrin Byklum
byklumd@fisher.k12.mn.us
218-891-2804
Assistant Coach:
Guy Finstrom, Jake Sele
Kane Perrin,Mason Grimes
Tim Brooke, Thomas Passa
Student Manager:
Jason Beiswenger
Ron Larson,Tori Byklum

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 10/18/18
    Tuesday, 10-23-18
    Saturday, 10-27-18
    Thursday, 11-1-18
    Last Play Date:11-3-18

    QF - High Seed
    SF - High Seed
    F - 8:00 p.m. Fargodome, Fargo
  •  
  • Brackets

    Northwest West Standings
    Red Lake County Rebels 7-1-0
    Ada-Borup 6-1-0
    Mahnomen/Waubun Thunderbirds 4-0-0
    Fertile-Beltrami 1-1-0
    Polk County West 0-0-0
    Badger/GB-MR 0-3-0
    Lake Park-Audubon 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499