Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Goodhue High School        (11-1-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Cole Melson WR 10
2 Sam Opsahl WR 10
3 Jordan Benson WR 10
4 Baxter O'Reilly QB 9
5 Sam Peterson RB 9
6 Carson Benda TE 11
7 Dylan Wojcik WR 12
8 Carter Danielson WR 11
9 Mariano Bigalk WR 12
12 Jack Gadient QB 12
14 Lucas Schumacher WR 11
15 Jacob Christensen WR 11
20 Sven Otterness RB 12
21 Mason Huemann RB 12
23 Mitchell Schrimpf WR 12
24 Kaleb O'Reilly RB 11
25 Bjorn Otterness RB 11
28 Chase Hinsch WR 12
30 Jason Gorman RB 10
32 Conor O'Reilly WR 10
33 Joel Breuer RB 12
34 Casey Ryan RB 12
35 Dawson Evenson WR 11
36 Payten Plank WR 10
42 Ryan Schoenfelder TE 12
45 Kyle Schoenfelder RB 10
46 Logan Ferguson RB 9
48 Jay Dicke WR 11
50 Garrett Huneke OL 12
51 Bannen Donovan OL 9
52 Jon Quade OL 11
53 Matt Kuznicki OL 11
55 Shane Vosevich OL 10
56 Kelby O'Reilly OL 11
57 Alex Majerus OL 12
58 Collin Warren OL 11
64 Parker Berg OL 12
66 Nathan Curtis OL 12
67 Eli Hall OG 10
68 Seth Hinsch OL 11
74 Matthew Betcher OL 11
75 Mitch Hemenway OL 12
76 Kodee O'Reilly OL 11
Schedule
9/1/2017Wabasha-Kellogg 21 - 0 W
9/8/2017Cotter High School35 - 0 W
9/15/2017Kenyon-Wanamingo 37 - 8 W
9/22/2017Hayfield 55 - 20 W
9/29/2017Blooming Prairie 35 - 13 W
10/6/2017Rushford-Peterson 36 - 0 W
10/13/2017Kingsland 44 - 6 W
10/18/2017Southland 43 - 14 W
10/24/2017Hayfield60 - 7 W
10/28/2017Fillmore Central 20 - 0 W
11/4/2017Blooming Prairie 19 - 14 W
11/11/2017Mayer Lutheran 21 - 31 L
(Final)

Full Schedule
Head Coach:
Tony Poncelet
tonyp@goodhue.k12.mn.us
Assistant Coach:
Billy Diercks, Matt Halverson
Josh Stanton, Eric Schofield
Robby Ebner, Jacob Flynn, Jon Huneke
Student Manager:
Adam Poncelet, Will Opsahl, Kade Altendorf, Justin Buck, Ethan Strickland
Ethan Clark, Justin Thomforde

State Tournament
November 9-25, 2017
Various Sites & US Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 1A Tournament
    October 24, 28, Nov. 4, 2017
    High Seeds
    Finals @ RRSS,
    Rochester MN
  •  
  • Brackets

    Mid Southeast East Standings
    Fillmore Central 6-2-0
    Blooming Prairie 5-2-0
    Goodhue 4-0-0
    Rushford-Peterson 4-0-0
    Wabasha-Kellogg 3-3-0
    Cotter High School 3-4-0
    Southland 1-4-0
    Kingsland 1-6-0
    Hayfield 0-3-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499