Home      Administration
  Football   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Badger/GB-MR        (1-6-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Badger High School, Greenbush-Middle River High School,
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Avery Augustson RB 12
2 Brandon Brazier WR 9
3 Dillon Foss WR 10
4 Kaeden Hietala WR 12
5 Brandon Pries TE 12
7 Andy Dostal LB 11
9 Noah Warne QB 10
10 Aven Augustson RB 9
11 Kasen Swenson QB 10
16 Gage Creekmore WR 11
18 Kobey Dallager QB 9
20 Caiden Duray RB 9
21 Garrett Undeberg RB 10
23 Dade Melby RB 11
24 Max Utter RB 11
25 Kaden Opdahl WR 11
30 Michael Chaplinski RB 10
44 Aaron Westling OG 10
51 Kobe Dostal OL 12
52 Dawson Beito OL 10
53 Zach Evans LB 11
54 Blaine Olson DT 9
55 Jacob Bergsnev OG 11
56 Dalton Shirley DT 9
63 Logan Kompelien DT 12
65 Levi Lego DT 10
65 Dawson Beito OL 10
66 Derek Corneliesen DL 12
67 Lucca Tonetto K 11
70 Ethan Waage OG 9
71 Kyle Stauffenecker WR 11
73 Joe Dezelar OT 11
74 Cauy Hasbrouck DT 9
75 Nathan Waage C 9
77 Morgan Praska OT 11
79 Jory Bronson DT 10
87 Trey Nichols WR 10
88 Trevor Nichols TE 12
Schedule
8/31/2018Red Lake 2 - 0 W
(forfeit)
9/7/2018Polk County West0 - 20 L
9/14/2018Lake Park-Audubon21 - 22 L
9/21/2018Ada-Borup 12 - 34 L
9/28/2018Fosston 0 - 34 L
10/5/2018Mahnomen/Waubun Thunderbirds0 - 45 L
10/12/2018Blackduck 8 - 26 L
10/17/2018Red Lake County Rebels8 - 34 L

Full Schedule
Head Coach:
John Lee
jlee@greenbush.k12.mn.us
218-782-2232
Assistant Coach:
Bryan Modahl
Jason Keller
Mike Coltom
Student Manager:
Emma VonEnde, Kennedy Truscinski
Jamee Foss, McKayla Housey

State Tournament
November 8-24, 2018
Various Sites & U.S. Bank Stadium
  •  
  • Brackets

    Section 8A Tournament
    Seed Date: 10/18/18
    Tuesday, 10-23-18
    Saturday, 10-27-18
    Thursday, 11-1-18
    Last Play Date:11-3-18

    QF - High Seed
    SF - High Seed
    F - 8:00 p.m. Fargodome, Fargo
  •  
  • Brackets

    Northwest West Standings
    Red Lake County Rebels 7-1-0
    Mahnomen/Waubun Thunderbirds 6-0-0
    Ada-Borup 6-1-0
    Polk County West 2-2-0
    Fertile-Beltrami 1-1-0
    Badger/GB-MR 0-3-0
    Lake Park-Audubon 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499