Home      Administration
  Basketball, Boys   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Atwater-Cosmos-Grove City H.S.        (11-15-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
0 Nathan Kokenge F 11
10 Josh Kinzler G 10
12 Noah Cunningham G 12
14 Nate Essendrup G 11
20 Wyatt Weseman G 12
22 Chase Litzau F 11
24 Kobe Holtz F 12
30 Brayden Hedtke F 11
32 Jaren Kaddatz G 12
34 Dawson Miller F 10
40 Steven Lawver F 10
42 Michael Lambert F 12
44 Ryan Peterson C 11
50 Elliot Gratz C 12
52 Christian Hendrickson C 12
54 Jordan Schumacher F 11
Schedule
12/1/2017New London-Spicer 53 - 94 L
12/5/2017Paynesville Area 62 - 56 W
12/8/2017Morris Area/Chokio-Alberta58 - 83 L
12/14/2017Sauk Centre 49 - 62 L
12/16/2017MACCRAY 81 - 59 W
12/22/2017Sleepy Eye 74 - 78 L
1/4/2018Buffalo Lake-Hector-Stewart 66 - 33 W
1/9/2018B O L D 63 - 83 L
1/11/2018Montevideo 85 - 46 W
1/13/2018Luverne 72 - 68 W
1/16/2018Melrose Area 55 - 78 L
1/18/2018Benson 58 - 45 W
1/19/2018Minnewaska Area H.S.64 - 82 L
1/23/2018Morris Area/Chokio-Alberta53 - 69 L
1/26/2018Yellow Medicine East H.S.69 - 45 W
1/29/2018Sibley East 57 - 64 L
2/2/2018Sauk Centre 58 - 77 L
2/5/2018Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.74 - 67 W
2/8/2018Benson 72 - 30 W
2/13/2018Montevideo 67 - 61 W
2/15/2018Osakis 47 - 66 L
2/16/2018B O L D 74 - 92 L
2/22/2018Melrose Area 53 - 74 L
2/23/2018Central Minnesota Christian72 - 51 W
2/27/2018Minnewaska Area H.S.58 - 76 L
3/3/2018Morris Area0 - 0
3/3/2018Morris Area/Chokio-Alberta44 - 89 L

Full Schedule
Head Coach:
Terry Miller
millert@acgcfalcons.org
320-857-2276
Assistant Coach:
Dave Zaeska
John Cunningham
Student Manager:
Tyler Kaisner, Mara Lambert

State Tournament
March 21-24, 2018
Target Center/Williams Arena, U of M/Concordia Un
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    March 3, 2018
    March 8, 2018
    March 10, 2018
    March 15, 2018
    HIGH SEED
    TBD
    SMSU (6:00 PM)
    SMSU (8:00 PM)


  •  
  • Brackets

    West Central Standings
    Melrose Area 14-0-0
    B O L D 11-3-0
    Minnewaska Area H.S. 10-4-0
    Morris Area/Chokio-Alberta 7-6-0
    Atwater-Cosmos-Grove City H.S. 4-9-0
    Sauk Centre 2-6-0
    Montevideo 2-10-0
    Benson 0-12-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499