Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Howard Lake-Waverly-Winsted H.S.        (5-16-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Cain, Isaac 7
106 Diers, Casey 9
106 Knott, Brandon 7
106 Mallak, Mitchell 7
113 Decker, Hunter 9
120 Gil, Jonathan 9
120 Williams, Eric 9
126 Albright, Remington 10
126 Busse, Isaac 8
126 Peterson, Blake 10
132 Boese, Collin 7
138 Grindeland, Hunter 7
145 Debner, Aiden 7
145 Eberhard, Liam 10
152 Duske, Jakob 7
152 Tuchtenhagen, Ryan 10
160 Bechtold, Garrett 8
160 Mosford, Danny 9
170 Schanus, Joseph 10
182 Hauer, Nick 9
195 Larson-Cheerier, Elijah 12
195 Riemer, Elijah 12
Schedule
12/5/2017Glencoe - Lester Prairie34 - 39 L
12/5/2017Sibley East 21 - 43 L
12/8/2017Minneapolis North Community H.S.60 - 21 W
12/8/2017Royalton/Upsala34 - 39 L
12/12/2017Minnewaska Area H.S.24 - 54 L
12/12/2017Kimball Area 22 - 48 L
12/12/2017Annand/M Lk Lightning19 - 54 L
12/14/2017Dassel-Cokato 9 - 58 L
12/14/2017New London-Spicer 21 - 48 L
12/21/2017Paynesville Area 6 - 64 L
12/21/2017Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.15 - 60 L
12/27/2017St. Paul Washington Technology Magnet34 - 48 L
12/27/2017Atwater-Cosmos-Grove City H.S.0 - 74 L
12/27/2017St. Agnes 43 - 36 W
1/6/2018Norwood-Young America 0 - 0
1/11/2018Minneapolis Roosevelt 47 - 36 W
(HOME SENIOR NIGHT)
1/13/2018Minnewaska Area H.S.0 - 0
1/16/2018Pierz 9 - 67 L
1/16/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.24 - 52 L
1/19/2018Spectrum 43 - 27 W
1/19/2018B O L D 17 - 54 L
1/20/2018Dassel-Cokato 0 - 0 T
(Invite)
1/20/2018Holdingford 0 - 0 T
(14th)
1/20/2018St. Agnes 0 - 0  
(11th Place)
1/20/2018Zimmerman 0 - 0
1/20/2018Spectrum 0 - 0
1/20/2018Robbinsdale Armstrong 0 - 0
1/20/2018Royalton/Upsala0 - 0
1/20/2018Minneapolis Edison 0 - 0 T
(Tournament)
1/20/2018Alexandria Area 0 - 0  
(1st place)
2/1/2018Delano 9 - 60 L
2/1/2018St. Cloud Apollo 54 - 18 W
2/8/2018Eden Valley-Watkins 40 - 36 W
2/8/2018Holdingford 48 - 34 W
2/16/2018Atwater-Cosmos-Grove City H.S.13 - 54 L

Full Schedule
Head Coach:
Joe Puncochar
jpuncochar@hlww.k12.mn.us
320/543-4600
Assistant Coach:
Ben Anderson
Kevin Lamont
Tim Roemer
Student Manager:
Gracie Mallak
Haley Wiegert

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 4A Tournament
    Team: Feb. 16, 2018
    Norwood-Young America HS

  •  
  • Brackets

    Central Minnesota Standings
    Paynesville Area 5-0-0
    Pierz 4-0-0
    Belgrade-Brooten-Elrosa H.S. 4-0-0
    Kimball Area 3-3-0
    Holdingford 1-5-0
    Howard Lake-Waverly-Winsted H.S. 0-4-0
    Eden Valley-Watkins 0-6-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499