Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
LPGE-Browerville Wolves        (24-3-0)
** This team is a cooperative sponsorship between: Browerville High School, Long Prairie-Grey Eagle H.S.,
red.gif
white.gif
Two wreslters advance to State Meet


Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Lorentz, Cael 9
106 Meiners, Carter 9
113 Crandall, Justin 10
120 Gode, Landon 8
126 Becker, Nye 10
126 Gode, Mason 9
138 Stacey , Ted 10
138 Thom, Riley 10
145 Carr, Austin 10
145 Pesta, Thomas 12
152 Pesta, Gabe 10
160 Pesta, Caleb 10
170 Butler, Dalton 12
182 Cavallero, Keegan 12
195 Lancaster, Trey 8
195 Line, Levi 10
220 Holmquist, Hans 9
220 Lange, Devin 12
285 Urman, Tate 12
Schedule
12/1/2017New York Mills 49 - 19 W
12/1/2017Staples Motley 51 - 19 W
12/1/2017United Clay Becker Badgers63 - 9 W
12/2/2017Wadena Deer Creek Invitational0 - 0 T
(1st)
12/12/2017West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville39 - 27 W
12/19/2017Minnewaska Area H.S.50 - 21 W
12/19/2017Osakis 72 - 3 W
12/19/2017Bertha-Hewitt/ Verndale /Parkers Prairie57 - 18 W
1/4/2018Royalton/Upsala48 - 24 W
1/4/2018Paynesville Area 53 - 18 W
1/5/2018BBE Invitational0 - 0 T
(1st)
1/12/2018Pierz 32 - 24 W
1/13/2018Parkers Prairie Invitational0 - 0 T
(1st)
1/16/2018Sauk Centre-Melrose65 - 9 W
1/16/2018Albany 54 - 14 W
1/19/2018Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.34 - 28 W
1/19/2018Pipestone Area 45 - 23 W
1/23/2018Ottertail Central Bulldogs45 - 15 W
1/23/2018Detroit Lakes 24 - 40 L
1/23/2018Fergus Falls 65 - 12 W
1/26/2018Belgrade-Brooten-Elrosa H.S.46 - 15 W
1/26/2018Rush City/Braham76 - 0 W
1/26/2018Minneota 47 - 16 W
2/3/2018Conference Meet0 - 0 T
(1st)
2/8/2018Ottertail Central Bulldogs42 - 10 W
( PRC Dual Meet Championship )
2/13/2018B O L D 63 - 10 W
(Section 5A Quarterfinals)
2/16/2018Minnewaska Area H.S.50 - 17 W
(Section 5A Semifinals )
2/16/2018Kerkhoven-Murdock-Sunburg H.S.42 - 15 W
(Section 5A Championship )
3/1/2018Blackduck/Cass Lake Bena Bears43 - 13 W
( State Quarterfinals)
3/1/2018Frazee 20 - 38 L
(State Semifinals)
3/1/2018Tracy-Milroy-Balaton\Westbrook-Walnut-Grove18 - 38 L
(State 3rd Place)

Full Schedule
Head Coach:
Jacob Lorentz
jacobl@itcopiers.com
320-219-3682
Assistant Coach:
Nate Pachan, BJ Friedrichs
Tim Zastrow, Matt Stacey, Andy Lancaster
Student Manager:
Chace Lorentz, Mason Bruder
Grace Bruder, Audrey Berg,

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5A Tournament
    Individual: Feb. 24, 2018

    Minnewaska Area HS- 9 am start!

    Park Region Standings
    LPGE-Browerville Wolves 6-0-0
    Ottertail Central Bulldogs 5-3-0
    United North Central Warriors 3-2-0
    West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 2-1-0
    Bertha-Hewitt/ Verndale /Parkers Prairie 2-6-0
    Royalton/Upsala 1-1-0
    LPGE-Browerville Wolves 0-0-0
    Bertha-Hewitt/ Verndale /Parkers Prairie 0-0-0
    New York Mills 0-0-0
    Wadena-Deer Creek 0-2-0
    Osakis 0-4-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499