Home      Administration
  Volleyball, Girls   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Luverne High School        (18-4-0)
red.gif
white.gif
Cardinal Volleyball


Varsity Roster
# Name Pos Grade
1 Hannah VerSteeg OH 12
2 Gracie Bosch DS 12
3 Mackenzie Petersen OH 11
4 Michaella Sandbulte DS 12
5 Jadyn Anderson S 11
6 Sierra Schmuck S 12
7 McCall Stegenga DS 11
8 Tacey Baustian S 10
9 Mallory Thorson OH 10
10 Mckenna Westphal RH 12
11 Greta Ahrendt MH 11
12 Maddie Dinger OH 12
13 Rachel Oftedahl RH 12
14 Alexis Ferrell MH 12
18 Zoey Sandbulte MH 12
Schedule
8/26/2017Fairmont 13-25, 25-11, 7-25, 9-25 W
8/29/2017Southwest Minnesota Christian24-26, 16-25, 14-25 W
8/31/2017Saint James Area14-25, 15-25, 17-25 W
9/7/2017Redwood Valley 25-20, 25-22, 17-25, 23-25, 7-15 W
9/9/2017Edgerton 15-25, 25-27 W
9/9/2017Blue Earth Area 26-24, 14-25, 9-15 W
9/9/2017West Lyon25-21,25-21 W
9/9/2017Canby 25-12, 25-15 L
9/12/2017Hills-Beaver Creek 23-25, 25-23, 25-16, 25-23 W
9/14/2017Marshall 25-13, 27-25, 25-23 L
9/16/2017Montevideo 25-14, 14-25, 11-15 W
9/16/2017Jackson County Central 29-27, 26-24 W
9/16/2017Schaeffer Academy21-25, 25-22. 13-15 W
9/16/2017Heron Lake-Okabena25-12,20-25,9-15 W
9/21/2017Jackson County Central 25-11, 20-25, 23-25, 25-17, 15-11 W
9/25/2017Fulda
9/25/2017Fulda 25-7,25-10,25-17 W
9/28/2017Windom Area 25-9, 25-21, 25-22 L
10/2/2017Edgerton 13-25, 13-25, 21-25 W
10/5/2017Worthington 23-25, 18-25, 8-25 W
10/12/2017Pipestone Area 23-25,25-13,25-23,21-25,6-15 L
10/16/2017Martin County West 25-23,25-19,25-20 W
10/17/2017Adrian 25-15,25-19,25-18 W

Full Schedule
Head Coach:
Susie Bork
susiebork@gmail.com
Assistant Coach:
April Wallace
Sarah DeBeer
Student Manager:
Emilie Staeffler, Tia Hadler
Emma VerBrugge

State Tournament
November 9-11, 2017
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 3AA Tournament
    Oct 26, 2017
    Oct 31. 2017
    Nov 2, 2017
    Nov 4, 2017
    High Seed
    High Seed
    TBD
    SMSU (6:00 PM)
  •  
  • Brackets

    Big South Standings
    St. Peter 8-1-0
    Fairmont 6-4-0
    Marshall 5-0-0
    Blue Earth Area 5-2-0
    Pipestone Area 5-3-0
    Windom Area 4-1-0
    Jackson County Central 4-3-0
    Luverne 4-3-0
    Waseca 4-5-0
    Worthington 3-6-0
    Redwood Valley 1-0-0
    Saint James Area 0-6-0
    New Ulm 0-8-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2017 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499