Home      Administration
  Wrestling   >    Team Photo    Full Roster       Printable Roster       Statistics       Full Schedule       Results       Standings
Maple Grove High School        (18-6-0)
red.gif
white.gif

Varsity Roster
# Name Pos Grade
106 Grant, David 10
106 Johnson, Max 7
106 Karngbaye, Dennis 7
106 Schultz, Dylan 9
106 Thompson, Joseph 10
113 Kilgard, Edwin 9
120 Paynter, Simeon 12
132 Bell, Gabe 7
132 Peterson, Gavin 10
132 Rengel, Tyler 12
138 Aitkin, A.J. 9
145 Berndt, Joey 10
152 Aitkin, Aacoda 12
152 Quiroz, Samuel 11
152 Vayee, Micha 8
160 Fagan, Jason 12
160 Hebert, Jacob 12
160 Rodvik, Johan 10
170 Fiske, Herbert 10
170 Hull, Evan 11
182 Boehmer, Isaac 12
182 Doubler, Westyn 11
195 Skogman, Adam 12
195 Sommerville, Star 7
Schedule
12/2/2017Anoka 0 - 0 T
(1st)
12/2/2017Royalton/Upsala0 - 0
12/2/2017Byron 0 - 0
12/8/2017Andover H.S.51 - 12 W
12/8/2017Coon Rapids 31 - 30 W
12/20/2017Minnetonka 38 - 39 L
12/20/2017Woodbury 39 - 33 W
12/20/2017St. Paul Harding 69 - 12 W
1/4/2018Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village53 - 16 W
1/4/2018Totino-Grace 42 - 29 W
1/4/2018Buffalo 39 - 22 W
1/12/2018Orono 36 - 21 W
1/13/2018Blaine 44 - 24 W
1/13/2018Owatonna 12 - 60 L
1/13/2018Anoka 18 - 49 L
1/13/2018Eastview 34 - 33 W
1/20/2018Brainerd H.S.42 - 21 W
1/20/2018Lakeville South 43 - 28 W
1/20/2018White Bear Lake Area 30 - 37 L
1/25/2018Mound-Westonka51 - 17 W
(Wayzata Quad)
1/25/2018Wayzata 40 - 24 W
1/25/2018Robbinsdale Armstrong 0 - 0
1/25/2018Eden Prairie 39 - 37 W
2/1/2018Park Center 51 - 18 W
2/3/2018Robbinsdale Armstrong 75 - 6 W
2/3/2018Goodhue 30 - 37 L
2/3/2018Mounds View 13 - 50 L
2/9/2018Osseo51 - 14 W
2/17/2018St. Michael-Albertville H.S.12 - 54 L
(Section 5AAA)

Full Schedule
Head Coach:
Troy Seubert
mgwrestling99@gmail.com
763-913-0601
Assistant Coach:
David Hauge, Adam Whirley
Matt Dunlap, Philippe Walker
Ron Seubert, John Herbes
Student Manager:
Haley Peterson
Julia Berndt

State Tournament
March 1-3, 2018
Xcel Energy Center
  •  
  • Brackets

    Section 5AAA Tournament
    2019
    Team February 16, 2019
    9:30 a.m.
    STMA
  •  
  • Brackets

    Northwest Suburban Standings
    Anoka 6-0-0
    Maple Grove 4-0-0
    Blaine 4-1-0
    Totino-Grace 4-1-0
    Elk River 3-3-0
    Coon Rapids 2-1-0
    Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village 2-3-0
    Centennial 2-4-0
    Park Center 1-4-0
    Andover H.S. 1-6-0
    Irondale - Spring Lake Park-St. Anthony Village 0-0-0
    Osseo 0-0-0
    Robbinsdale Armstrong 0-3-0
    Champlin Park 0-5-0
    It is the responsibility of each school to maintain their activity page (roster, schedules & results).
    Contact the School's Activities Director or Coach if there is incomplete/incorrect info.
     


    Copyright 1994-2018 Minnesota State High School League
    2100 Freeway Boulevard Brooklyn Center, MN 55430-1735    |    (763) 560-2262     |     FAX (763) 569-0499